Op culinaire „pelgrimstocht" In Zeeland, het land waar het eten goed is Tekst: Georges de 1' Escaut. Er schuilt geen schande in een eerlijke bal gehakt of een forse portie frieten. Een dampende schotel bloemige binten, een stevige erwtensoep, het is voedsel dat respect afdwingt. Wie dit dagelijks nuttigt, mag zich met recht een „goed gevoed mens" noemen. Maar de waardering voor het dagelijkse, degelijke kostje sluit verlangen naar een tongstreling van meer artistiek niveau niet uit. En ook dat is geen schande. Mag het leven niet genoten worden, zo lang het nog goed kan zijn? Waarom dan van tijd tot tijd niet eens de bintjes in de schil gelaten en het karbonaatje in de ijskast, om in een licht-feestelijke stemming oorden op te zoeken waar het koken en het eten verheven is tot Kunst met een grote „K"? Culinair avontuur met „Zeeland Magazine". Onze medewerker, Georges de l'Escaut, bezocht samen met zijn vrouw, Oursette, een aantal Zeeuwse restaurants. Op deze pagina's kunt u kennisnemen van het culinair avon tuur van het smulgrage paar. Het ligt in onze én hun bedoeling, ook in volgende nummers van Zee land Magazine verslag te laten uit brengen van tongstrelende ervarin gen, opgedaan in weer andere eet- gelegenheden van klasse. Want Zee land telt een aantal culinaire heilig dommen, wier namen behalve in Michelingidsen en andere geschriften ook de moeite waard zijn in Zee land Magazine vermeld te worden. En niet alleen de namen, maar ook de heerlijkheden, die er in die eta blissementen te genieten vallen, die nen beschreven te worden. Opdat ook u, waarde lezer, er uw voordeel mee zult kunnen doen. Wij zijn graag uw gids in Zeeland, het land waar het eten goed is Er zijn ook in ons goede Zeeland plaat sen, waar het tafelen poëzie wordt, het eten een gedicht. M'n vrouw Oursette en ik had den het voorrecht enkele van deze „culi naire heiligdommen" te mogen bezoeken. Deze visites zijn ons zo goed bevallen, dat wij u er deelgenoot van willen maken, wil len overhalen uw „drempelvrees" als u die al had te overwinnen, en ook eens zo'n uitstekend restaurant in ons gewest binnen te stappen. De centen? Het zal u er een paar kosten, maar wellciht toch niet zoveel, lang niet zoveel als u wel had gedacht. „Inter Scaldes". Wij begonnen onze „culinaire pelgrims tocht" in het Zuid-Bevelandse Kruiningen, waar aan de Zandweg een rustieke villa haar silhouet in het landschap zet: Restau rant „Inter Scaldes". Treedt u gerust binnen, nadat u de auto op de ruime met bomen en ander groen omzoomde parkeerplaats hebt gezet. Gast heer Kees Boudeling wacht u al op om u met een vriendelijk woord welkom te heten. Hij leidt ons naar de salon, die in stemmig beige is gehouden. Bloemen zorgen voor een huiselijke sfeer. Ook vanuit onze ge- makelijke clubfauteuil kunnen we nog net een blik werpen in de grote tuin, waar behalve bomen en sierplanten ook de krui den voor de keuken worden gekweekt. Oursette kiest als aperitief een rode Ver mout, zelf begin ik liever meteen met een glas droge, witte Bordeaux. We vragen de menu-kaart. Die blijkt ge heel in het Frans te zijn. Voor mensen, die deze taal nauwelijks, of in het geheel niet beheersen, hoeft dit geen belemmering te zijn. Iedere gast krijgt bij de keuze van zijn gerechten óf van gastheer Kees, óf van zijn beide uiterst vriendelijke en char- mant-correcte obers voorlichting over wat hij of zij gaat eten. Onze keus valt op het „Menu gastrono- mique d'Alliance". „Inter Scaldes" behoort evenals de twee andere gerenommeerde eethuizen, die wij bezochten tot de „Al liance Gastronomique Neerlandaise", een vereniging van 25 Nederlandse toprestau rants, die de Franse kookkunst weliswaar als voorbeeld nemen, maar die kunst noch tans naar eigen wijze interpreteren. Wil men tot de „Alliance" gaan behoren, dan moeten die culinaire interpretaties wel van top-standaard zijn, anders wordt men niet toegelaten Ook heeft u allang begrepen dat onze gastheren, die we hier ten tonele voeren, met trots kunnen wijzen op de „Ster" achter hun naam in de beroemde Michelin-gids. En een andere beroemde „gids" die van Gault-Millau plaatste het symbool van de koksmuts bij de namen van deze roem ruchte Zeeuwse eethuizen, en ook dat is een bijzondere onderscheiding. Maar terug naar het „Menu d'Alliance". We hebben geen spijt van onze keuze. Na een „hapje van het huis" een gelei pasteitje van zeekraal, lamsoren en tomaat volgt de eerste „officiële gang" van het menu: rauwe zalm en nieuwe haring met bieslook en dille, koel op sla geserveerd. De licht-gezouten haring combineert heerlijk met de bijna zoutloze zalm. Een warm bruin- broodbolietje zelf gebakken met room boter voltooidt de eerste „schotel" van de vijf die dit menu telt. In afwachting van wat komen gaat, kijken we wat rond in de eetzaal van „Inter Scal des" („Tussen de Schelden"). Een tweedelige zaal („kamer" is eigenlijk een beter woord), die naar drie kanten uitzicht geeft op tuin en omringend polderlandschap: de zaal wanden gesierd met oude tekening, kaarten en gravures. En daar komt de eerste warme schotel: gestoofde tongfilet, gepocheerde oesters, die zacht op de tong „smelten", licht-zilte zee kraal, alles overgoten met een safraansausje. Dit met typisch Zeeuwse ingrediënten sa mengestelde gerecht is „vederlicht", want bij „Inter Scaldes" voeren ze keuken-nieuwe stijl! Om even „uit te blazen" krijgen we nu sorbet van witte wijn, vermengd met „Mare de Bourgogne" opgediend: een fris „pauze- cocktailtje". Het wordt gevolgd door de tweede warme schotel: malse reepjes entre- cote in een verrukkelijke, licht-stropige rode wijnsaus, peultjes, Franse boontjes en ge bakken aardappeltjes. Alles met zwier ge serveerd vanonder de „cloche", die zilver kleurige, klokvormige afdekschaal. Het dessert wordt naar ons toegereden op „de kar". Een voertuig, beladen met tal van smulpaperijen, zoals perentaart, quan- treau-taart, aardbeientaart, chocolade schuimtaart, diverse ijssoorten zoals hazel noot-, aardbeien- en zwarte bessenijs. Voorts vruchten, zoals kersen, druiven, aardbeien, meloenballetjes in mint. Men mag met dit lekkers tot tweemaal toe zijn dessertbord laten vullen Voor dit overheerlijke menuutje betaalden we 65,per persoon. We dronken er een glaasje Bordeaux bij. In „Inter Scaldes" is ook een „Menu Dé- gustation" verkrijgbaar voor de somma van 90,per persoon. Een vorstelijke maal tijd, die uit negen gangen bestaat. Of de Zeeuwse visschotel voor twee personen, de „Matelote de Zélande", die 120,— kost. Maar het kan ook goedkoper. Gefileerde tong voor 35,—; Pigeon au poivre 35,—) of een Tournedos au vin rouge (ƒ37,50). U bent en dat geldt voor alle restau rants beslist niet verplicht wijn te drin ken als u dat niet wilt. Er zijn flesjes met nog ruisend bronwater en andere dranken beschikbaar. Bovendien is er wijn per glas verkrijgbaar. Kees Boudeling levert u voorts vanuit zijn met wel driehonderd soorten voorziene wijnkelder al een zeer drinkbare witte Bordeaux voor 27,50. Er staan El- zassers, Rhones, Bordeaux en Bourgognes op de wijnkaart, die variëren van 37,50 tot 43,— per fles. Maar wilt u persé een super-klasse wijn als een Chateau Latour 1950, dan kan dat voor... ƒ462,— per fles. Wie u bij „Inter Scaldes" maar zelden te zien krijgt? Gastvrouwe Maartje Boude ling. Haar domein is de keuken. De lessen in culinaire Kunst, die zij van Franse groot meesters kreeg en krijgt worden daar op een zodanig smakelijke wijze in de prak tijk omgezet, dat u uw tong bijna meeslikt. Maartje haalde vaak de vakpers, en is één van de centrale figuren in het boek van Fon Zwart: „De Chef-kok is een Vrouw" En wat voor een Chef-kok! 27

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1981 | | pagina 27