Mosselvissers Schot in Zierikzee startten forellenkwekerij in de monding van de Oosterschelde Jonge ondernemers zochten uitbreiding „Het Reymerswale" gesitueerd is. Wie deze „smultempel" binnentreedt, weet dat men letterlijk „het neusje van de zalm" kan verwachten. Hen vis- en schelpdierenrestau rant bij uitmuntendheid, „gedirigeerd" door een expert in deze culinaire branche: Theo Nolet; alweer een naam met een „ster". Aangekomen in dit restaurant op de bo venverdieping, lieten we ons neervallen in de comfortabele lederen banken van de „zit hoek". Heerlijk smaakt daar de Campari- soda als aperitief, hier geschonken in grote kelkglazen. Troost voor de vleesliefhebbers: In dit visrestaurant „par exellence" serveert men u ook een tournedos, die met mosterd saus bijvoorbeeld, u 39,50 gaat kosten. Of een tournedos met pommes frites en gemengde sla, die slechts 35,kost. Wilt u toch vis, maar het wat „kalm aan" doen? Welnu, de meester-kok geneert zich beslist niet om a raison van 36,u een ge bakken paling, en voor 39,een dito tong te laten opdienen. Ook voor de wijnen hoeft u in „Het Rey merswale" geen kapitalen uit te geven. Ér is een zeer sympathieke rode Bordeaux al voor 32,— per fles, een acceptabele Bor deaux Blanc des Blancs voor 29,En uiteraard is er ook wijn om per glas te bestellen. En wilt u het eens „groots aan pakken", wel voila, daar is de Chambertin 1964, die 155,— de fles kost of een Cha- valier Montrachet de Moiselles van 195,—. Maar u mag het ook gerust doen met een witte Bourgogne, een Macon van 39,50 een Rhone Rosé van 32,of een Beau- jolais van 37,50. „Wat een beeldig interieur!" riep Our- sette uit. Maar ik hoorde het nauwelijks, want de ontdekking dat ook hier die frui tige, goud-gele Elzasser Pinot Les Lutins geschonken werd voor 29,de fles, had me even alles doen vergeten. Het interieur is inderdaad „beeldig". Ook hier voelt men zich gerust onder een stoere balkenzolder en de schilderijen, die vaak „het zee-gebeuren" tot onderwerp hebben, zijn mede oorzaak dat de minnaar van de zee en haar eetbare bewoners zich hier thuis voelt. We snoepen van de „krukels", als hapje geserveerd bij het aperitief, een gastvrij, Zeeuws gebaar, dat ons ook bij ons bezoek aan „Inter Scaldes" deel werd. Hoewel de oesters ons toelachen, en het lijkt of de kreeften knipogen, kiezen we ook hier een „menu Alliance". En zie hier wat men ons voor 59,per persoon allemaal aan heerlijks voorzette. Als eerste „gang": zacht in roomboter gesmoorde wilde Zeeuwse oesters, een ware tongzalving! Schotel nummer twee van dit menu: koud opgediende, gerookte paling, tarbot, tong en zalm, met een verrukkelijke, licht-prik- kelende rooksmaak, die de teug wijn een feest voor de mond maakt. Onderwijl wordt ook knappende toast en vers Zeeuws bruin- brood opgediend. En een hoofdgerecht, waar je „U" tegen zegt. Wat een fraaie vis is de Gul, zoals ze daar ligt gebed tussen onze eigen Zeeuwse zeekraal en lamsoren, overdekt met een tintelend en toch zacht mousseline sausje. En toch: vederlicht, een lust voor oog en tong. Het dessert: drie smaken sorbet. Ik ben er niet weg van, maar ze kunnen er bij Nolet niks aan doen, dat ik nu eenmaal niet van ijs houd. Een bof voor Oursette, want die krijgt stiekum mijn portie... Een correcte en vriendelijke ober over hemd in dezelfde kleur als de tafelkleden geleid ons naar de andere zithoek, waar we bij het zee-aquarium, al kijkend naar de verrichtingen van zeebaarzen, harders, krabben, tongen en ander zeegedierte, de thee drinken tot slot van een waar eet festijn in „Het Reymerswale". „Wel bekome," zegt u misschien, waarde lezer. En u vraagt: „Maar wat wil je nu met deze op schrift gestelde smulpaperijen? Ons alleen maar lekker maken?" Ja, beste lezer, inderdaad. En we wilden ook het bewijs leveren dat men in een „Ster restaurant" zoals de drie door ons be zocht in deze provincie althans over- „Aquakultures in Nederland", luidde de titel van het vorig jaar uitgebrachte rap port. Een rapport met studies betreffende de mogelijkheden voor de kweek van tong, paling, schol en forel in Nederland. Die studies werden verricht op grond van ge gevens van kwekerijen in landen als Noor wegen en Schotland. De monding van de Oosterschelde werd in het rapport geschikt genoemd voor de forellenkwekerij en de kweek van andere zalmachtige vissen. Deskundige biologen plaatsten daar ech ter wel de kanttekening bij, dat watertem peratuur en daarmee samenhangend het heerlijk en uitgebreid kan eten en drinken voor een bedrag van 74,tot 80,per persoon. Bekijkt u de menukaart nog kri tischer dan wij deden, dan kunt u zelfs voor nog minder geld in zo'n toprestaurant een excellent hapje nuttigen. Verhalen, dat een bezoek aan zo'n ster eethuis minstens 100,per persoon gaat kosten, zijn wat overdreven. Duurder kan natuurlijk altijd, maar dat hoeft niet persé! Hopelijk tot de volgende keer! zuurstofgehalte grote risiko's zouden vor men. Voor een gunstig verloop zou het Oosterscheldewater 's winters niet lager mogen worden dan 0° C„ terwijl de zomer- limiet op 20° C. zou liggen. Dit zijn geen extreme waarden en de risiko's moeten derhalve als wezenlijk worden beschouwd. De firmanten Schot schrokken daar niet van terug. Voor hen gaf „Aquakultures in Nederland" aanleiding tot nadenken en be raadslagen en tenslotte tot het uitwerken van hun plannen. De grondgedachte was een forellenkwe- Tekst: Ali Pankow. Foto's: Johan Berrevoets, Zierikzee. ZIERIKZEE Op de Oosterschelde ter hoogte van de Plompetoren ligt reeds enkele maanden de forellenkwekerij van de acht firmanten van de Gebrs. W. K. Schot te Zierikzee. De familienaam Schot in het Schouwen-Duivelandse centrumstadje is sinds mensenheugenis synoniem aan de mosselvisserij. Uit breiding in die sektor bleek voor de „Schotten" vrijwel onmogelijk. Het ver krijgen van meer mosselpercelen in de Oosterschelde of op de Waddenzee zat er zeker op korte termijn niet in. Toch leefde bij de firmanten een onbedwingbare expansiedrift. De acht leden van de Viskwekerij Oosterschelde B.V. i.o. vormen een vrij jonge groep onder nemers. Oudste firmant is Bart Schot (45), zijn neef Ben (30) is nu nog de jongste van de klub, maar er werd nu reeds rekening gehouden met toekom stige aanvoer van nog meer jong bloed in het vissersbedrijf Schot. Een en ander leidde tot de plannen tot de opzet van een forellenkwekerij in de Oosterschelde 30

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1981 | | pagina 30