proces langer dan enkele uren op zich liet wachten. Er kwam dus steeds meer gist bij de vlierbessen en 's nachts werd die inspanning beloond met een liefelijk ge- borrel en gepruttel. Tot de keukenmat be dorven was. Het resultaat? „Ik heb nog één fles bewaard," lacht hij vanachter zijn zwierige snor, „die ligt nog in de kelder." Eerste gilde. Tussen die eerste fles en de onlangs in het Belgische Diest voor zijn sherry gewon nen 1ste prijs-beker liggen tien jaar, de ge boorte van het Zeeuws amateur Wijnma- kersgilde als eerste in Nederland en een schat aan ervaring die resulteerde in kos telijke flessen wijn, likeur, port en sherry. We vielen van de ene verbazing in de andere, die avond waarop hij een paar fles sen opentrok. Zo proefden we een cider, vergelijkbaar met de beste Franse, enkele sherry's, een port, witte en rode tafelwijn en een zalige rode kersenwijn. Wijnen die zich meten met de in slijte rijen verkrijgbare kwaliteitswijnen en toch kwam er geen druif aan te pas. Imitaties, inderdaad. De amateur-wijnmaker gaat doorgaans uit van de door eeuwen proeven getoetste smaken. Maar toch streeft hij ook wel naar het nieuwe, het eigene. Al doende en lezende ervaart hij, dat bijvoorbeeld een prachtige witte wijn te maken is van appels en kruisbessen en dat bananen „body" ge ven aan de wijn. Toch willen toeval, de gok en daarbij natuurlijk toch ook de nodige kennis samen wel eens verrassende resultaten opleveren. De sherry die we proefden en die in geur en smaak onze amateur testvermogens on middellijk aan een medium dry Spaanse sherry deed denken, werd gemaakt van witte wijnen die in de afgelopen zes jaar niet zo geslaagd bleken te zijn. Jan van Schaik gooide ze in een groot vat met een inhoud van tweehonderd liter. En zie: het sap van brandnetels, paardebloemen, roze- bottels, appels, rabarber bleek na een reeks van handelingen, processen en veel tijd een resultaat op te leveren dat verbazingwek kend is. Dan kan de sherry worden gebotteld. Een prachtig resultaat van toeval, gok en de nodige kennis. Rekken vol met honderden en honderden flessen wijn. Winkel. Aan de Beatrixlaan waaraan het huis etiket „Groene Draek" via het schip van onze koningin zijn naam te danken heeft heeft Jan van Schaik achter zijn huis de garage omgebouwd tot werkplaats voor zijn liefhebberij. Hij beheert daar ook de gildewinkel, waar bijvoorbeeld wedstrijd- kurken, mandflessen, capsules en andere voor de wijnmaker onontbeerlijke zaken te koop zijn. Want hij is nu één van de velen. Zeeland heeft al honderddertig bij het gilde aangesloten amateurs en ze hebben allemaal één ding gemeen: ze zijn gek van wijn, kunnen er over in vervoering raken en uiten dat onder meer door met trots een eigen etiket te voeren. De heer Luteyn bijvoorbeeld noemt zijn wijnen met de hem sierende bescheidenheid: Vin Dilettante. En weer een ander voert de Zeeuwse leeuw enigszins ondeugend gekleed en aangescho ten in zijn etiket ten tonele. h

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1981 | | pagina 6