am „Luctor et Fermento", de lijfspreuk van een jong gilde, dat liefhebbert in een oeroud ambacht. Het is dan ook geen hobby, die alcoho listen kweekt. „Een alcoholist maakt zelf geen wijn," zegt Jan van Schaik lachend. „Hij heeft het geduld niet om te wachten tot zijn produkt klaar is!" „Alcohol, vriend of vijand?" is één van de titels van een hoofdstuk in zijn nieuwe boek, waarin hij ook ingaat op de geschie denis van de wijn, die sinds eeuwen tot nu toe bij veel geneesheren ook als een favoriet goed werkend geneesmiddel geldt en gold. Stukje grond. Het is een boek vol weetjes, vol keuken geheimen en adviezen. De natuur zit boor devol mogelijkheden. En dat er buiten de werkkamer van de auteur een blauwe druif groeit, wil niet zeggen, dat wat de Neder landse bodem van nature oplevert, minder zou zijn en geen meer dan verdienstelijk tongstrelend vocht op zou kunnen leveren. Het leuke van het zelf wijn maken is, dat bijna vanzelf de belangstelling en de liefde voor de natuur groeit. In zijn boek maant Van Schaik zijn lezers om vooral met eerbied met die natuur om te springen. Om alleen na toestemming van de eigenaar te plukken en vooral geen vernielingen aan te richten. Omdat je bijna alles kunt ge bruiken om er wijn van te maken of die te verrijken, kan de belangstelling er in de loop der jaren alleen maar breder op wor den. Dat is ook duidelijk te zien aan de manier waarop Van Schaik zijn tuin in Ritthem beheert. Je kunt er tussen de sla allerlei kruiden aantreffen en langs de ran den bloeien roosjes, paarde- en boterbloe men; er staan narcissen, kamille en brand netels; er staat prei, bessen, fruitbomen. En ga zo maar door. Dat eigen lapje grond was eigenlijk een noodzaak, naarmate de hobby groeide. Vruchten in de winkel kopen is allereerst wel erg duur, wanneer je zulke grote hoe veelheden nodig hebt. „Daar komt nog bij," vertelt Jan van Schaik, „dat die vruchten vaak juist niet rijp genoeg of weer te rijp zijn om er wijn van te maken. Ik wil bij voorbeeld groene kruisbessen voor m'n moezelwijn en helemaal rijpe goudreinetten voor m'n cider." te koop zal zijn. Nieuwe leden zijn trouwens nog steeds welkom bij het gilde en de kursus voor beginnelingen staat voor ieder een open In ieder geval is dat wijn maken wel te proberen. Speciaal voor Zeeland Magazine maakte Jan van Schaik een eenvoudig re cept voor een brandewijn, die zou moeten gaan lijken op het bekende Franse Bour gogne-type wijn. Voor u daar aan gaat beginnen, moet u echter wel weten, dat evenals in Frankrijk ook in Nederland het amateuren met wijn verboden is. Het liefhebberen daarmee groeit echter nog steeds en rechtsvervolging is niet zo erg te vrezen. Onlangs heeft namelijk de rechtbank in Arnhem een wijn maker wel schuldig bevonden, maar hem van rechtsvervolging ontslagen. En sreeds meer drogisten verkopen tegenwoordig pro- dukten voor de wijnmaker. De gildeleden uiten hun passie voor de wijn onder meer in het met trots voeren van een eigen etiket. Vin Dilettanle SITERBE ■hóekt kBOK1 **0/S8FS 8

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1981 | | pagina 8