Internationale VAMkeuring 3eeutt»5 amateur roijnmafeersgiC6e GEORGANISEERD DOOR OP ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1981 iö~U£ïï^GEN EN REGELFMENTEN ALHIER VFPkPMrQAAr^ OF BEATRIX LAAN 26, VLISSINGEN (01184--60I89? Het Zeeuwse gilde is gastheer voor de grote internationale wijnmakerswedstrijd, die op 19 september in Goes wordt gehouden. Groei. Wanneer er geen eigen stukje grond in zit, kan echter een speurtocht door de na tuur op het juiste moment of een afspraak met een bevriende tuinder ook een oplossing zijn. „Breng hem later eens een fles wijn, wie weet wordt er dan weer een amateur wijnmaker geboren," tipt onze zegsman zijn lezers. Het legertje enthousiastelingen groeit ge makkelijk. Zo blijkt bijvoorbeeld de sprong van bijenhouder naar wijnmaker niet zo groot. Honing levert vanouds de bekende „mede" op. De hang naar het oude ambacht steunt het streven van het gilde en daar naast is het zo'n leuke hobby, dat de in teresse al pratende en proevende gemak kelijk groeit. Vlierbessenleverancier, de heer J. Kuiper, bijvoorbeeld, ontfutselde bijna automatisch tijdens zijn bezoeken Jan van Schaik enkele geheimen. En het einde was, dat hij een deel van zijn vlierbessen zelf ging gebruiken en een trouw gildelid werd. Ook de lezingen door leden van het Zeeuwse gilde met liefde overal in de pro vincie gehouden, leveren altijd wel weer nieuwe leden of geïnteresseerden op. Waar de eerste fles eenmaal gevuld is, is de ge spreksstof voortaan verzekerd. En zoals de Fransen hun wijn kunnen bezingen, kunnen de leden van het Zeeuwse gilde dat hun produkt. Wedstrijd. Vanzelfsprekend wordt dan ook de wed strijddag in Goes met gespannen verwach ting tegemoet gezien. Het is de vijfde keer, dat het Zeeuwse gilde als gastheer optreedt. Drie keer al waren er wedstrijden in Mid delburg, één keer in Vlissingen en verder in Breda, Amersfoort, Amsterdam en het Belgische Diest. Nu in Goes belooft het een extra groot gebeuren te worden. De opening zal door niemand minder dan de al eerder genoemde Engelse prominent en schrijver C. J. J. Berry worden verricht. In een speciaal voor deze gelegenheid gemaakt programmaboekje richt de Goese burgemeester F. G. A. Huber, die in de avond de prijzen uit zal reiken, zich over de hoofden van de wijnmakers tot het publiek. „De aktiviteiten van de leden zijn vele," zo zegt hij over het Zeeuwse gilde. „En naar mijn gevoelen van plezierige aard, al lijkt het me niet eenvoudig om de kwaliteit van professionele wijnen te evenaren." En: „de wijnwereld heeft een aparte sfeer met een bepaalde liturgie, veel vuldig beschreven in luisterrijke en fraai geïllustreerde boekwerken. Iets van die bij zondere sfeer zal zeker in september te Goes worden geproefd." Programma. De voorbereidingen voor die dag zijn in volle gang, of gedeeltelijk al afgerond. Jan van Schaik probeert tussen de bedrijven door zelf prijzen te gieten naar een gips model van een gansje, ode aan Goes, de ganzestad. Het programma is echter al helemaal klaar. De negentiende september zal worden begonnen met een ballonnenwedstrijd voor de wijnmakers-kinderen vanaf de Goese markt, terwijl de deelnemers hun flessen wijn in kunnen leveren. Om half twee gaat de jury beginnen aan de verwachte duizend flessen en wie intussen vertier zoekt, kan met de stoomtram een tocht maken langs de boomgaarden van Zuid-Beveland. De deelnemers kunnen hierna met de juryleden over hun bevindingen praten en 's avonds is er een groot bal in de zaal van „De Prins van Oranje", waar ook niet-leden welkom zijn. Tijdens deze feestavond zal de Goese burgemeester, zoals gezegd, de prijzen van deze grote jaarlijkse wedstrijd uitreiken. Feest in Goes. Goes zelf zorgt op die dag voor een prachtige entourage. De binnenstad hult zich in Franse sfeer met speciale kraampjes en stalletjes en extra goedkope aanbiedin gen. Op de markt zijn terrasjes in Franse stijl, waar Franse specialiteiten worden aan geboden, die genuttigd kunnen worden bij Franse muziek. De Goese Middenstands centrale heeft er verder voor gezorgd, dat op die dag straatmuzikanten door de bin nenstad van Goes lopen, die de sfeer zullen verhogen. Ook wordt een kinder-fruitcorso georganiseerd. 9

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1981 | | pagina 9