Hen met afval gedempte weel. een weel als restant in het doorbraakgat. Het merendeel van deze welen stoffeert er nog het landschap, alhoewel er ook een aantal verdwenen zijn, hetzij als gevolg van wegaanleg, hetzij doordat ze met afval werden gedempt. De hierbij afgedrukte foto Iaat links van de dijk een met afval gedempte weel zien. Een klein stukje grasland kwam er voor in de plaats. Op de foto is ook de krom ming in de dijk duidelijk zichtbaar. Het betreft hier de zuidelijke dijk van de Oude- landpolder tussen Heinkenszand en 's Hee- renhoek. De betreffende weel kan nog niet lang geleden zijn gedempt. Het ware te wensen dat dit slechte voorbeeld geen na volging meer zal vinden. Met deze wijze van landschapsmisvorming is de gemeen schap niet gediend. Toch blijft het moeilijk, zo niet onmo gelijk, het slag mensen dat meestal onder bescherming van de duisternis de welen vervuilt, van hun ongelijk te overtuigen. Blijkens een bericht in de Provinciale Zeeuwse Courant van 2 september 1980 ontdekten leden van de natuurbeschermings- wacht in een weel langs de Vissersdijk in de buurt van Ellewoutsdijk een grote hoe veelheid huisvuil die men daar domweg had leeggestort. In 1979 verzamelde de natuurbeschermingswacht in de diverse we len zoveel gestort afval dat er 15 vracht wagens mee werden gevuld. Ondanks deze nare en negatieve erva ringen mogen we ons niettemin gelukkig prijzen, dat er in de Zak van Zuid-Beveland een aantal welen liggen die een bezoek aan dat mooie deel van Zeeland meer dan waard zijn. Het zou te ver voeren ze alle maal te beschrijven. Van een aantal welen maakte ik foto's en verzamelde ik wat (schaarse) bijzonderheden. Er zullen heel wat lezers zijn, die de weel van Terlucht kennen. Bij het passeren van het viadukt even voorbij 's Heer Arends- kerke in de richting Goes, ligt deze weel aan de linkerzijde. Hij ontstond in 1404, toen de eerste Elizabethsvloed ter plaatse een dijkbreuk veroorzaakte en is één van de grootste welen die Zeeland kent. Toen de Zak van Zuid-Beveland nog niet was bedijkt, moest de dijk van de West watering de nog overgebleven poelgebieden van Nisse en Baarsdorp tegen overstroming vanuit Het Zwake beschermen. Deze dijk liep vanaf 's Heer Arendskerke in zuidelijke richting en is ongeveer acht eeuwen oud. Op de hierbij afgedrukte foto is een deel van deze dijk zichtbaar. Links ervan ligt de boomloze Poel en aan de rechter zijde werd hij destijds bespoeld door het water van Het Zwake, De oude westelijke zeewering van de westwatering. De weel van Terlucht. 13

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1981 | | pagina 13