Weel langs de dijk van de Oude Kamerpolder. De ene helft van het Brilleken. Zolang deze dijk nog niet door voor gelegen polders werd beschermd, was zijn ligging ten opzichte van de westelijke stormwinden zeer ongunstig. Bovendien moet deze voormalige zeewering, die da teert uit de twaalfde eeuw, aanvankelijk zeer primitief van opzet en konstruktie zijn geweest. Dijkdoorbraken waren daar om gpen zeldzaamheid, waarvoor het be wijs wordt geleverd door verscheidene we len die er vroeger lagen. Daarvan waren de Kraeckmansweel en het Brilleken wel de grootste. Vermoedelijk werd de westelijke dijk van de Westwatering naderhand enkele malen verhoogd en verzwaard. Deze veronderstel ling zou althans afgeleid kunnen worden uit het feit dat deze dijk later Groote Dijk werd genoemd. De weel Het Brilleken is er nog steeds en ligt ten oosten van Heinkenszand. De vorm van deze weel, die feitelijk uit twee delen bestaat, doet aan een bril den ken, vandaar zijn naam. Wanneer hij is ontstaan is niet bekend, maar waarschijn lijk is dat rond 1400 geweest. Mogelijk is ook in dit geval de St. Hlizabethsvloed van 1404 er debet aan, alhoewel het na tuurlijk ook eerder kan zijn gebeurd. Een kleinere weel ontdekte ik langs de dijk van de Oude Kamerpolder, tussen 's Heerenhoek en Nisse. Deze polder werd bedijkt in de tweede helft van de veertiende eeuw. In de eerste helft van de vijftiende eeuw werd ter hoogte van deze weel de polder het Vlaanderke aangedijkt. We mo gen aannemen dat de weel er toen al lag. Hij zou dus rond de wisseling van de veertiende naar de vijftiende eeuw ontstaan kunnen zijn. Op de onderstaande foto valt ook de kromming in de dijk ter hoogte van de weel, duidelijk op. Een erg mooie weel ligt langs de zuide lijke dijk van de Zuidzakpolder. Het is de Schouwersweel, die ook wel Doolman wordt genoemd. De Zuidzakpolder werd bedijkt in de eerste helft van de 15e eeuw. Vermoedelijk werd de weel al vrij kort na de bedijking gevormd. Het is ondoenlijk om alle welen te be schrijven die in de Zak van Zuid-Beveland te vinden zijn. Het verhaal zou dan bo vendien eentonig worden. We moeten daar om volstaan met een keuze uit de veelheid van eksemplaren die in het gebied voor komen. Eén van de kleinste welen die ik in de Zak van Zuid-Beveland ontdekte, ligt ten oosten van 's Heerenhoek in de zuidoos telijke hoek van de Zuiderlandpolder. Om zoomd door fraai opgaand geboomte is het een kleine parel onder zijn soortge noten. De Zuiderlandpolder werd bedijkt in de eerste helft van de 15e eeuw. Het De Schouwersweel op een zomerse dag. 14

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1981 | | pagina 14