Kleine weel in de Zuiderlandpolder. vveeltje is ontstaan op een onbekend tijd stip, maar in ieder geval vóór het midden van de 16e eeuw. Achter de zuidwestelijke dijk van de pol der Vlaandertje ligt, verscholen achter een brede krans van riet, biezen en struiken, weer een andere weel. Ik ontdekte hem bij toeval in zijn landelijke rust op een zomerse namiddag. De polder Vlaanderke werd bedijkt in de eerste helft van de 15e eeuw. Kort daarna volgde een dijk doorbraak waarbij de weel werd gevormd. Op ongeveer twee kilometers oostelijk van Borsele ligt achter de dijk van de St. Anthoniepolder, de bekende Westeindse weel. Op 6 mei 1512 kreeg Anthonis van Lalaing, ambachtsheer van West-Borsele, samen met de heren van 's Heer Arends- kerke, oktrooi voor het bedijken van on geveer 300 gemeten buitengrond. De be dijking werd voltooid in de zomer van het jaar 1515. De nieuwe polder werd ver noemd naar de naamheilige van Anthonis van Lalaing, St. Anthonispolder. Binnen deze bedijking kwam een reeds bestaande en vrij omvangrijke kreek te liggen, die ten behoeve van de bedijking plaatselijk werd afgedamd. In 1530 brak tijdens de St. Felixvloed de dijk door ter plaatse van de kreek. Zodoende ontstond ter plaatse als het ware een weel in een kreek. Ofschoon de kreek als waterloop is verdwenen, tekent hij zich in het landschap nog duidelijk af. Zijn schoonheid komt op de foto goed tot zijn recht. We mogen ons gelukkig prijzen dat de stichting Het Zeeuwse Landschap dit prachtige stukje natuur in eigendom heeft. Een welenkomplex achter de westelijke dijk van de Kruiningenpolder is enig in zijn soort en vormt samen met de aan grenzende dijk een prachtig geheel. De Kruiningenpolder werd in 1506 bedijkt door Jan van Kruiningen, die ambachtsheer van Nisse was. De westelijke dijk moet enkele malen zijn doorgebroken. De eerste breuk ontstond in 1511. De geschiedschrijver Dres- selhuis meent dat de dijk ook in 1530 is doorgebroken. In totaal zijn er drie welen ontstaan die, samen met het grillige ver loop van de dijk terplaatse van deze welen, een landschap vormen waarvan een grote bekoring uitgaat. De laatste weel die ik onder uw aan dacht wil brengen, ligt achter de zoge naamde Valdijk. en noemt deze weel dan ook wel de Valweel. De Valdijk is zeer oud en werd aangelegd om het oude land van Nisse tegen het buitenwater te beschermen. Wanneer de Valweel ontstond is niet met zekerheid bekend, maar vermoedelijk was dat in de eerste helft van de 16e eeuw. Mijn verhaal over het landschap en over de welen in de Zak van Zuid-Beveland is onvolledig. Maar voor een ieder die de De Westeindse weel, een juweel onder de welen. Weel langs de polder Vlaanderke. 15

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1981 | | pagina 15