Wolphaartsdijk biedt u W Camping „VEERSE MEER" VIS-SPEC1ALITEITEN MOSSELEN was de Vollenhovense Bol een „droog" schip. In dit verband betekent „droog" niet, dat het schip bij harde wind en veel golfslag geen water overnam of dat er nooit lekwater binnenkwam, maar dat het schip niet was voorzien van een bun. Zo'n bun, gevuld met water, laag in de romp ge plaatst ongeveer midscheeps, maakte de schepen stabiel. Bij de Bol werd het ont breken van de bun gecompenseerd door de betrekkelijk grote breedte. Een Bol biedt bij een betrekkelijk geringe lengte dan ook nog een zee aan ruimte. Naast de al genoemde Vollenhovense Bol, gebouwd op werven in Vollenhove, Makkum, Blokzijl, Wanneperveen en Ronduite waar de laatste als vissersschip gebouwde Vollen hovense Bol in 1920 te water werd gelaten werden in Workum en Enkhuizen bot schepen gebouwd welke enigzins van de Vollenhovense Bol afweken. De Workumer Bol werd vroeger onder meer gebouwd op de befaamde werf van Zwolsman in Workum. De werf bestaat nog steeds en is, na een kwijnend bestaan in de laatste decennia, enkele jaren geleden in oude glorie hersteld. Er worden weer klassieke schepen hersteld, gerestaureerd en gebouwd. Op de werf van Huisman te Ronduite werd in de loop der tijd een viertal houten Vollenhovense Bollen als jacht gebouwd. Eén van die Bollen werd in de winter 1939/1940 gebouwd voor rekening van ir. J. Loeff, één van de nestors van de Neder landse zeilsport, tot aan zijn dood, enkele maanden geleden, woonachtig in Veere De „Goetzee", de Vollenhovense Bol van de heer Loeff lag en ligt nog steeds in de Stadshaven van Veere. Het ruim veertig jaar oude schip trekt met zijn glan zend gelakte fraaie eikenhouten romp de aandacht van langstrekkende wandelaars op de kade. Zeilend op het Veerse Meer komt het schip pas helemaal goed tot zijn recht. De bouw van de laatste houten Vollen hovense Bol, in 1954 net als de „Goet zee" gebouwd op de werf van Huisman in Ronduite betekende geenszins, dat de bouw van jachten van het Bol-type voorgoed tot het verleden behoorde. De belangstelling voor het verleden en de waardering voor de goede zaken uit de oude tijd nam de afgelopen tijd toe, onder meer met betrek king tot de oud-Hollandse scheepstypen. Naast de voordelen van een traditioneel zeilschip: stabiliteit, goede zeileigenschap pen, veel ruimte en vooral de charme van een dergelijk schip, is de veelal hoge aan schafprijs een nadeel. Alhoewel seriebouw de kosten drukt, blijft een rond- of plat- bodemjacht duurder dan een modern zeil schip van ongeveer dezelfde grootte. Een mogelijkheid om de kosten van een klassiek schip enigszins binnen de perken te houden, is het zelf afbouwen van een door de werf gemaakte romp. Het moeilijkste onderdeel van het schip vooral waar het een rondbodem betreft is dan al professioneel gebouwd. Voor de afbouw van het schip worden door veel werven complete bouwpakketten met een uitgebreide handleiding geleverd. Er wordt wel van uitgegaan, dat de aspirant-bouwer de nodige doe-het-zelf ervaring heeft; wie nog nooit zaag, schaaf en schroevedraaier heeft vastgehouden, kan beter eerst zijn krachten op een kleiner projekt proberen. Wie meer wil weten over het zelf af bouwen van een traditioneel jacht kan het best zijn licht opsteken bij de Scheepstech- nische Afdeling van de ANWB of bij een werf welke is gespecialiseerd in de bouw van traditionele jachten van bouwpakket tot geheel compleet zoals de werf Kooy- man en De Vries te Deil aan de Linge. Het is overigens niet noodzakelijk om eigenaar van een rond- of platbodemjacht te zijn om te genieten van het varen met deze schepen. Klassieke schepen zijn, al dan niet met schipper, te huur. Voor wie het nog eenvoudiger wil doen, bestaat de mo gelijkheid om als betalend gast mee te varen op een tocht over Wadden, IJssel- rneer of Zeeuwse wateren. Een belevenis; van harte aanbevolen! A.N.W.B. Bondskampeerplaats Gelegen bij watersportcentrum Kinderspeelplaats Gezellige kantine Uniek voor sportvissers en duikers Verhuur van vaste standplaatsen Veerweg 71. Wolphaartsdijk (Zeeland), Telefoon 01198 - 4 23 4IM GELEGENHEID VOOR P A R T IJ E N BRUILOFTEN VERGADERINGEN Watersportweg 2 - Wolphaartsdijk Telefoon 01198-4 77 vV*C#0^ EERSTE ZEEUWSE ZEILSCHOOL Club- en privélessen, zowel intern als extern, o.a. speciale jeugdcur- sus van 12 15 jaar. Cursus Zeeland varen voor gevor derden aan boord van Noordzee- botter „De Walvisch". Zandkreekweg 8-9, Tel. 01198-206 21

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1981 | | pagina 21