SCHELDE INTERNATIONAAL" Zeeuwse fabriek van sporttoestellen 99 Tekst: Janna van Veen, Middelburg. Foto's: Johan Berrevoets, Zierikzee. Moskou 1980. Olympisch turnkampioene Nadia Comaneci veert krachtig en soepel op van de springplank, zet zich met haar handen af op het paard om vervolgens na een aantal salto's met de armen en benen gestrekt op de mat neer te komen. Applaus van het voltallige publiek, hoge punten van de jury en een trotse blik van een delegatie van werknemers van „Schelde Inter nationaal", vallen Nadia ten deel. „Schelde Internationaal" kan met recht trots zijn. Deze fabriek van sport toestellen en -attributen hebben deze spelen in de Sowjet-Unie niet geboycot. Integendeel, zij zijn de leverancier van de tijdens de spelen gebruikte spring planken, basketbal-stellingen, bruggen met ongelijke leggers, evenwichtsbalken en zelfs hydraulisch verstelbare scheidsrechterstoelen en de netten voor het volleybal, geweest. Het Zeeuwse bedrijf is dan ook uitgeroepen tot „Official supplier to the 1980 Olympic Games in Moscow". sische eisen. Dreesman: „Voor de basketbal stellingen moesten we een speciale con structie ontwerpen om aan die eisen te voldoen. De wedstrijdmaat voor deze stel lingen is normaal 2,20 meter. Nu moest de basket ineens 3,70 meter van de muur af komen. Zo'n verandering breng je niet zomaar even aan. De stellingen moeten totaal zijn uitgebalanceerd. Een milimeter beweging in het hard-glazen bord heeft al effekt op het al of niet in de basket vallen van de bal. We hebben deze aanpassing echter graag voor de Russen overgehad." Eén van de vier werknemers van „Schelde Internationaal", die Moskou vorig jaar op uitnodiging van het Olympisch Comité be zocht, is adjunct-direkteur R. F. Dreesman. Tijdens ons gesprek in de gloednieuwe fa briek op het industrieterrein „De Poel" in Goes, praat de heer Dreesman honderd-uit over de Olympische dagen in Moskou en deze voor het bedrijf zo belangrijke levering. „De Russen stelden zeer hoge eisen aan de sporttoestellen. Uit een groot aantal internationale leveranciers werden wij ge kozen. Daarmee hebben ze ons het volste vertrouwen gegeven," vertelt de heer Drees man trots. „Schelde Internationaal" moest wel een aantal toestellen aanpassen aan de Rus- Een hoekje van de showroom- Deze Olympische bestelling heeft „Schelde Internationaal" ongeveer 800.000 gulden opgeleverd. „Niet eens zoveel," laat ik me tijdens het gesprek ontvallen. De reaktie van de heer Dreesman op deze opmerking: „Het is in ieder geval genoeg geweest. We moeten rekening hou den met prijzen op de internationale markt. Je moet wel reëel blijven natuurlijk. Bo vendien leverde de enorme publiciteit rond deze spelen ons een hoop nieuwe bestel lingen op uit de hele wereld." Hij lacht en vervolgt: „Ja, we hebben tijdens ons bezoek aan de Spelen nog een mooie stunt uitgehaald. We zaten in het hotel naar een volleybalwedstrijd op de televisie te kijken. Onze naam, die op de sport-toestellen staat, kwam door een ver keerde opstelling van de camera's steeds nét niet in beeld. De volgende dag ben ik onmiddellijk mijn beklag gaan doen bij iemand van het Olympisch Comité. Die zelfde avond nog verscheen onze naam meerdere malen bijzonder groot op het beeldscherm. Heel de wereld wist nu van ons bestaan af. Toen we dat zagen, schaam den we ons wel een beetje. Zo duidelijk was nu ook weer niet de bedoeling. Maar goed, het was natuurlijk wel leuk," besluit Dreesman met een geamuseerde blik. 5

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1981 | | pagina 5