i*x: De adjunkt-direkteur van „Schelde Internationaal". Orgelfabriekje. In 1892 start in de Goese binnenstad een orgelfabriekje onder de naam „De Schelde". Naast orgels, fabriceert „De Schelde" schoolmeubelen en soms rolt er hier en daar een sportartikel van Goese fabrikaat over de toonbanken. De Eerste Wereldoorlog brengt echter een hoop ver anderingen, zowel in economisch als sociaal opzicht, met zich mee. De interesse in orgels en schoolmeubelen neemt ziender ogen af. De sport is in opmars en wordt in de jaren dertig gepropageerd onder het motto: „Een gezond lichaam, een gezonde geest". Volgens de heer Dreesman werd de fa- brikage van sportartikelen in die tijd als bedrijfstak van de toekomst gezien door een toename van econonrsche mogelijkhe den en de verplichting voor scholen tot het geven van gymnastieklessen. Dreesman: „Ja, in die tijd zijn we ongeveer begonnen met het ontwerpen van sporttoestellen. We hebben in 1928 onze eerste Olympische Spelen ingericht. Die werden toen in Am sterdam gehouden." Tijdens onze rondwandeling door de fa briek komen we hier en daar, verstopt in een donker hoekje een oud versleten bokje tegen, overblijfselen uit vervlogen jaren. Ik weet de neiging om stiekum even „bok- kie" te springen, te onderdrukken. Nu, na vijftig jaar, heeft dit klein op gezette bedrijfje, zich ontpopt tot een dy namisch bedrijf met internationale erken ning. Naast Moskou en Amsterdam was „Schelde Internationaal" leverancier van sporttoestellen voor de Olympische zomer spelen in Melbourne, Mexico, München en Montreal. Iets unieks was de leverantie van toe stellen voor de Olympische Spelen voor Gehandicapten, die in 1980 in Arnhem werden gehouden. De levering aan deze Paralympics geschiedde geheel gratis. Een geste, die „Schelde Internationaal" zich na de Sovjet-order kon veroorloven. Of het Zeeuwse bedrijf leverancier zal zijn voor de zomerspelen over drie jaar in Los Angeles, is nog niet zeker. Er wordt in ieder geval druk onderhandeld met de Verenigde Staten. Bestemmingsplan. In 1968 het bedrijf „De Schelde" heeft inmiddels de binnenstad van Goes voor een kwart in zijn bezit vindt er een gesprek plaats tussen de direktie van het bedrijf en het gemeentebestuur van de Ganzestad. Onderwerp van gesprek is een wijziging in het bestemmingsplan van de binnenstad. Het gemeentebestuur heeft besloten, dat de oude panden die „De Schelde" in zijn bezit heeft, gesloopt moeten worden. Plan- De houtbewerkingshal 6

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1981 | | pagina 6