Uut den ouwen tied A Ïiigï.; ;'5^5§to beeld de stoommachine die het schip moet voortstuwen. Een bouwtijd van zo'n 3,5 jaar voor een moeilijk model is dan bepaald geen uitzondering. Een gelukkige omstandigheid voor de scheepsmodelbouwers is, dat er heden-ten- dage vrij gemakkelijk aan bouwtekeningen is te komen. „We kunnen terugvallen op het landelijk archief van de Nederlandse Vereniging van Modelbouwers. Bovendien is er vaak bij bedrijven veel te koop, bijvoor beeld bij scheepswerven met tekeningen van specifieke schepen. Ook scheepvaartmusea vormen een bron van informatie." Perspektief genoeg dus voor een vereni ging, die thans een kleine 50 Zeeuwen in hun hobby verenigt, maar die graag nog wat meer mensen zou bereiken. Wie daarvoor belangstelling heeft, kan zich wenden tot: voorzitter H. Dubois, Vredehoflaan 91, 4383 AB Vlissingen, Tel. 01184- 66248: penningmeester J. Dubois, Kon. Tulianastraat 34, 4332 VZ Middelburg, Tel. 01180- 27827; of secretaris L. Buth, Papisland 5, 4337 CX Middelburg: of H. de Klerk, Burg. Geillstraat 15, 4531 EA Ter- neuzen, Telefoon 01150 - 12014. Leden tot 16 jaar betalen 15,per jaar; ouderen 30,— per jaar. De inschrijf kosten zijn ƒ5,—. Toen 't daggeld nog drie kwartjes was, was 't in 'n errebeiers kas den meesten tied miezere. En zeit'r een: „Wat ae'k toch spiet van dien goeien ouden tied." Dan zeg ik: 't Is toch gin waere? 't Is waer, de kerremelksepap was toen goekcèp: mae 't kostje slap. De beuter acht-en-'alve en as je ziek of zuchtig was, 'n goekoope remedie, eeste klas, was toen „Louw levers Zalve". Petaten waere eel goeköèp, dat schilden wê 'n eelen 'oop. 'n Pieper is toch maer 'n schraele pot, temissen, as j'n ete mot. Mie beuter uu.t 't Zuud-Westen, J) Die mie z'n 'uus vol guusjes zat, was erm as Job: da's nogga glad. Die most z'n stuten smaere mie appelmoes of stropie-vet. Dat stree toch tegen aolle recht en wet, dat durf ik 'ier verklaere. Die 's winters op die flauwe kost gae misse of boomen zaege most. stoeng op z'n beenen soms te wiegen, viel somtieds wel is in 'n 'oek, nog slapper as 'n scheuteldoek. Wien durft dat laete liege? Toch werkten 't volk nog schappelik. 't Was onbegriepelik, dat zag ik. Nooit 'oorden je spektakel, mae dat ze mie drie kwartjes löön nog bleve in de goeie toon Dat noem ik 'n merakel. J. Kousemaker. Water (uit de regenbak, wellicht). 10

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1982 | | pagina 10