pasten. Hippies liepen er veel op. Jammer, dat ze niet in het disco-modebeeld passen." Bussen vol toeristen maar ook toevallige passanten bekijken graag Jozeph's fabriekje en het fabricage-proces van klompen. „Als er zo'n toeristenkaravaan binnenkomt, dan zorgt Van Boven er natuurlijk wel voor, dat hij een mooi aantal klompen heeft uitgestald. Vooral naar die geverfden is erg veel vraag. Van Boven vindt het een groot geluk, dat die verf er is. Daarmee kun je wat oneffenheidjes in het hout, die van geen belang zijn voor de levensduur van de klomp, maar wel het zicht van de klomp bederven, mooi mee verdoezelen." Jozeph en ik besluiten om onze warme plaats bij de kachel in de woonkamer te verwisselen voor de plaats, waar zijn houten produkten gemaakt worden en die ons land de naam van „klompenland" hebben be zorgd. De werkplaats met machines, allerlei gereedschappen en klompen in vele stadia van bewerking, is bezaaid met zaagsel. Als Jozeph aan de hand van de praktijk toont, hoe klompen tot stand komen, zitten onze haren al gauw vol met rondspringende houtvlokken. Jozeph begint bij het begin: „De boom wordt eerst in stukken gezaagd met een kettingzaag, dat gebeurt buiten. Daarna worden de gedroogde blokken hout met een kliefmes in vijf of zes delen gekloven. Van het kliefmes gaat het brokstuk dan naar de hakbijl, waar het stuk hout na zo'n tien slagen één slag aan iedere kant de vorm van de klomp begint aan te nemen. Dan gaat de ruwe vorm naar het center apparaat. Het centerapparaat zoekt het juiste middelpunt van het hout en maakt daar een cirkeltje met een stipje." Modelleren. Jozeph en ik maken een paar passen rich ting copiëermachine. In de machine zit een voorgevormd model van een klomp. Klom penmaker Van Boven heeft een aantal mo dellen van klompen in verschillende maten op de zolder voorradig. Voor elke maat wordt er steeds weer een ander voormodel in de copiëermachine geklemd, die op zijn beurt heel nauwgezet de blokken hout tot klompen modelleert. Er bestaan trouwens verschillende soorten klompen, vertelt Jo zeph me. Terwijl hij onder hels kabaal de machine laat draaien. „Brabantse rondneus, kistmodel, bezo-klomp en puntmodel." Als de stilte weer is teruggekeerd, doen we een pas opzij, naar de boormachine, die met behulp van een soort gescherpte lepel de klomp uitholt, zodat de voet erin kan. Daarna komt het handwerk aan bod. Met behulp van een handboor, een hiel- en teenmes, wordt de klomp draagklaar ge maakt. Jozeph: „Ja, er komt heel wat voor kijken voordat zo'n klomp aan de voet gestoken kan worden. Zo'n klomp moet daarna eerst nog een week drogen, voordat Irene hem met de schuurmachine glad kan schuren." Irene, die haar man inmiddels gevolgd is, voegt er aan toe: „Als ik de klompen ge schuurd heb, gaat Jozeph hier op dit krukje zitten en met behulp van een koppelmes en een touwtje, koppelt hij dan een paar klompen, terwijl hij de twee klompen tussen de knieën geklemd houdt." „En dan is het aan de drager," zegt Jozeph. „Bij een goed gemodelleerde klomp gaan er toch nog altijd een paar dagen overheen, voordat ze goed aan de voet zitten en lekker lopen." Na de gedetailleerde demonstratie van het klompenambacht verlaten we de werk ruimte. Staande in de eetkamer onder zijn 21

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1982 | | pagina 21