Er komen vette jaren voor de zeehengelaars in Zeeland diploma, dat een getuigenis is van zijn vakmanschap, zegt de eens tot klompen maker van het jaar uitgeroepene, Jozeph: „Eén ding wil ik nog wel kwijt. Ik heb drie dingen lief: mijn produkt, mijn vrouw en dochter en de politiek. Maar nu vind ik mijn vrouw veel voornamer dan het produkt dat ik maak." Ter afronding van dit interview zou ik de sfeervolle parlando van de Terneuzense dichter Michie! H. Huisman willen citeren. Michiel Henk Huisman heeft reeds een verschillend aantal gedichtenbundels op zijn naam staan. Op verzoek van Dow Chemical Nederland b.v. maakte hij bij de oude „ambachtenkalender" van het afgelopen jaar een twaalftal parlando's. Op het december- blad van deze kalender zien we Jozeph van Boven en lezen we de parlando van Michiel H. Huisman: goedlachs is de klompenmaker als hij zijn klompen modelleert uit zacht populierenhout goedlachs mompelt hij: „een christelijke wandel geeft een eerlijke handel" de woorden van sint gumarus maar terwijl hij niets loslaat over beroepsgeheimen en overgeleverde gereedschappen schilt hij zijn houten schoenen in het besef de laatste klompenmaker kan ik wel zijn Michiel H. Huisman. Tekst: Cor van Heugten. De kottervissers (en zeehengelaars) kun nen de komende jaren op mooie tong vangsten rekenen. Uit recente bestands opnamen blijkt, dat de sterke jaarklasse 1979 in de loop van 1982 volop in de vangst komt. Deze jaarklasse is zeker anderhalf maal zo sterk als een normale jaarklasse. En ook de jaarklasse 1980, die in de herfst van 1982 al in de vangst komt, ligt bijna in dezelfde orde van grootte. De RIVO-biologen maken zich echter grote zorgen over de massale aanval van de vloot op de tongstand, die slechts van enkele jaarklassen afhankelijk is. Voor de toekomst moet namelijk een sterkere paai- stand aan tong worden veilig gesteld, dan nu nog beschikbaar is. De paaistok is in de loop van 1981 al ver beneden de 30.000 ton terecht gekomen. Elke kans op herstel van de overbeviste tongstand op de zuidelijke Noordzee wordt volgens de RIVO-biologen teniet gedaan als te veel van de jaarklassen 1979 en 1980 wordt weggevist, voor deze tongen zich hebben kunnen voortplanten. Strenge con trole op de wettelijke maaswijdte is dus nodig. In 1980 en 1981 heeft de sterke jaar klasse tong van 1979 goed overwinterd. Er zijn geen extreem lage zeewater-tempera turen geweest. De in 1980 geboren jaar klasse bleek in de najaars-survey nog ster ker dan de jaarklasse 1979. Ook de schol- jaarklasse 1979 blijkt erg sterk te zijn. De biologen vingen bij hun onderzoek in 1978, 1979 en 1980 bijvoorbeeld gemid deld resp. 17, 21 en 13 scholletjes per 1.000 vierkante meter kustgebied. Voor de tongetjes waren die aantallen resp. 7, 26 en 42. Wie dan weet, dat na strenge winters en slechte jaarklassen die proeftrekken van de netten slechts 3, 4 of 7 stuks per 1.000 vierkante meter opleveren, weet pas goed welke goede vangsten de komende jaren aan platvis: ook tong te maken zijn. De schol heeft kennelijk veel minder van een strenge winter te lijden. Ze kan zeer lage watertemperaturen verdragen. 22

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1982 | | pagina 22