Afwijkingen bij vis in giftige Rijn Tulpen Herinnering Kans op boottrailerhelling bij Zuiderstrand van Westkapelle Tekst: Cor van Heugten. In sommige delen van de Rijn, Waal en Lek heeft 20 procent van de vissen afwij kingen aan de vinnen. Een kleiner aantal vissen, dat in dit open riool moet zwemmen, heeft skelet-afwijkingen. Dus vergroeide graten of zelfs mopsneuzen. Dit blijkt uit een uitvoerig onderzoek naar de biologische kwaliteit van het Rijnwater, dat door spe cialisten van het Rijksinstituut voor de Drinkwatervoorziening is uitgevoerd. De komende maanden moet nog een groot aantal gegevens worden verwerkt. Volgens een woordvoerder van het Rijks instituut voor de Drinkwatervoorziening worden de vinafwijkingen, skelet-vergroeiin gen en kankergezwellen (tumoren) bij de diverse vissoorten in de Rijn veroorzaakt door het jarenlang van geslacht op geslacht zwemmen en eten in het slechte Rijnwater. Vooral de zware metalen, pcb's, fosforver- bindingen en bv. parathion, spelen een kwa lijke rol in de sterk verminderde biologische kwaliteit van de vis in de Rijn. Het lijkt een schrale troost voor de bevolking, vis sers en sportvissers in de Nederlandse delta en riviergebieden, dat er een lichte verbe tering in de aanwezigheid van bepaalde toxische stoffen in het Rijnwater gaande is. De biologische kwaliteit van vele vissen en kleine ongewervelde dieren in de Rijn, Waal en Lek laat dus veel te wensen over. Er zijn ook fikse aantallen vissen met zgn. mopsneuzen, in feite dus schedelafwijkingen. Vooral het aantal vissen met vinafwijkingen valt op. Op dit ogenblik loopt het biologisch on derzoek naar de kwaliteit van de kleine on gewervelde dieren nog door. Het onderzoek naar de biologische kwaliteiten van de di verse vissoorten is onlangs afgesloten, maar zal waarschijnlijk om de vier jaar herhaald worden. Er kan dan een vergelijkend on derzoek naar de visafwijkingen op een aan tal meetpunten worden gedaan. Het per centage vis met vinafwijkingen (20) is o.a. in de omgeving van Gorinchem en Lobith gevonden. Deze gegevens zijn geput uit enkele voor lopige gegevens van het onderzoek, dat nog Begin 1982 wordt op het Ministerie van CRM beslist over de aanleg van een boot- trailerhelling in Westkapelle: niet ver van het zogenaamde zuiderhoofd. Er ligt een uitgewerkt plan voor de boottrailerhelling, waarvoor de gemeenteraad dringend om uitvoering in de voorjaarsmaanden van '82 moet worden uitgewerkt. De grote vraag is hoe we deze gedegenereerde vis uit Hol lands Diep, Haringvliet en Markizaats- en Volkerakmeer houden. Ook deze vis gaat opzwemmen naar de zoete deltawateren na 1985. Het Rijksinstituut voor Zuivering van Afvalwater (RIZA) en het Rijksinstituut voor de Drinkwatervoorziening hebben de lo pende proeven met forel als „alarmbel" voor grote giflozingen op de grote rivieren gestaakt. De conclusie is. dat forel als be waker van het oppervlaktewater niet snel genoeg reageert op kleine afwijkingen van de waterkwaliteit. De forel slaat pas alarm als er ware calamiteiten volop gaande zijn. Forel blijkt wel geschikt om als „waak hondje" op te treden voor controle op het afvalwater van grote chemische bedrijven en andere fabrieken langs de grote rivieren. De meest interessante proef met forel als bewaker van de waterkwaliteit van de ri vieren tegen toxische stoffen, speelde de afgelopen maanden in het meetstation Kei- zersveer van Rijkswaterstaat. Er stond een computer op een aquariumbak, waarin de versnelling en vertraging van de kieuwdek- selbewegingen van deze edele vis gemeten werd. Elke versnelling van de bewegingen zorgt er dus voor, dat de computer die de vissenbewegingen volgt, alarm slaat. Het bleek echter, dat deze detektie van lage gifgehalten erg tegenvalt. De forel reageert pas heel duidelijk in oppervlaktewater, als de katastrofe al volop gaande is en waar schijnlijk al grote aantallen dode vissen bovenstrooms de rivier afkomen. Voor het alarmeringssysteem langs de Rijn of Maas zullen dan ook geen forellen meer worden gebruikt. De neus van een schipper, visser, hengelaar of politieman langs de Rijn is beter en sneller op benzeen, tolueen of andere giften ingesteld, dan de kieuwbewegingen of de reuk van de forel. Forel blijkt wel geschikt om op de che mische bedrijven zelf alarm te slaan als er te veel ongezuiverd afvalwater of gif in het effluent (gezuiverd afvalwater) terecht komt. heeft aangedrongen. De kosten, die op 87.000 gulden werden begroot, moeten ten dele door een subsidie van CRM gedekt worden. De aanleg van deze trailerhelling is van groot belang voor de bootvisserij. Er liggen in de omgeving vele uitstekende visstekken gedurende het hele jaar. Zowel in de zomer als de winter is hier volop hengelsport te beleven. De gemeenteraad en de VVV zien de trailerhelling ook als een unieke kans het toeristenseizoen in de stille tijd in voor- en najaar te verlengen. Door de aanleg van de trailerhelling kan ook de strandrecreatie ontlast worden. De visbootjes kunnen landen op een plaats, waar de badgasten er geen last van hebben. Auto's en trailerwagens staan op de stenen dijk, waar plaats genoeg is. Het is wel de bedoeling, dat de gemeente een vergoeding gaat vragen in een ver gunningstelsel, dat ook toezicht op orde en veiligheid garandeert. Zoals ook elders, kunnen bepaalde eisen aan de veiligheid van de inrichting van de bootjes gesteld worden. De trailerhelling wordt, als het panklare en besteksklare pian wordt uitgevoerd, in de stenen dijk gebouwd tussen het z.g. „groot hoofd" bij het oude peilboothuisje en het zuiderstrand van de Joossesweg. De plaats wordt waarschijnlijk het eerste paal hoofd richting Joossesweg-strand vanaf het peilboothuisje op de dijk gezien, waar nu de „bejaarden-sociëteit" van Westkapelle zit Als alles lukt, kan met de bouw in april of begin mei worden begonnen. Er wordt gewerkt aan een viskaart met goede stekken en veiligheidsvoorschriften voor de verre omgeving. Zoals bekend is er al goede samenwerking met de kust- wachtpost in het rode torentje, dat nood signalen op de portofoons van de boot vissers kan uitluisteren. Er zijn door de plaatselijke bootvisclubs altijd strikte regels in acht genomen de scheepvaart naar en van Antwerpen niet te hinderen of in de vaargeul te ankeren. De beste visstekken liggen hier buiten de vaargeul of over de vaargeul richting Belgische kust. Er wordt ook van hieruit op wrakken op de Noordzee gevist. Eén van de pioniers is Arie de Lange, de keur slager van Zoutelande, die altijd zo sportief is zijn goeie stekken bekend te maken. Op het weggetje langs de wei staan rode tulpen in een rij. Toen kwam daar een kind voorbij. Het heeft zich, even maar, gebukt en alle tulpen afgeplukt. Nu staan er nog alleen maar stompen en ginder klinken klepperende kinderklompen. Smit - Heyse. Soms denk ik aan Zeeuwse duinen, weiden, akkers, hoeven, tuinen. Aan de hoge populieren, aan de rozen, aan de vlieren. Aan de bomen langs een weg, aan een witte meidoornheg. Stille dorpen, oude steden, stemmen uit een ver verleden. Carillons, een oude toren, golvend water, wuivend koren. En de rijkdom en de pracht van de mooie Zeeuwse dracht. Aan de felle westenwind, alles wat ik wist, als kind. Smit - Heyse. Tekst: Cor van Heugten. 23

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1982 | | pagina 23