Op culinairepelgrimstocht' (III) In Zeeland, het land waar het eten goed is Tekst: Georges de 1' Escaut. Heeft u wel eens voor uw genoegen ,,in de petoet" gezeten, en daar boven dien nog lekker gegeten, zodat u met een tevreden gevoel de ,,nor" weer kon verlaten? „Weet je niet iets gezelligers te bedenken?" zal ongetwijfeld de reactie zijn van velen. Ons antwoord: „Er zijn minder gezellige plaatsen te bedenken dan het oord dat wij bedoelen: café-restaurant-bar „De Gevangentoren" aan de Boulevard De Ruyter in Vlissingen. Daar hebben we „gezeten" en ook met plezier gegeten! Er valt culinair veel plezants te beleven in dit uit de late Middeleeuwen stammende vestingwerk. CULINAIR AVONTUUR MET „ZEELAND MAGAZINE". Onze medewerker Georges de 1' Escaut bezocht samen met zijn vrouw Oursette een aantal Zeeuwse restau rants. Op deze pagina's kunt u weer kennisnemen van het culinaire avon tuur van het smulgrage paar. Het ligt in onze én hun bedoelingen ook in volgende nummers van Zee land Magazine verslag te laten uit brengen van tongstrelende ervarin gen, opgedaan in weer andere eet- gelegenheden van klasse. Want Zee land telt een aantal culinaire heilig dommen, wier namen behalve in Michelingidsen en andere geloofwaar dige geschriften ook de moeite waard zijn in Zeeland Magazine ver meld te worden. En niet alleen de namen, maar ook de heerlijkheden, die er in die eta blissementen te genieten vallen, die nen beschreven te worden. Opdat ook u, waarde lezer, er uw voordeel mee zult kunnen doen. Wij zijn graag uw gids in Zeeland, het land waar het eten goed is Fanatiek vis-eter als ik ben (straks bij de beschrijving van het volgende restaurant zult u merken dat ook een goed stukje vlees aan mij best besteed is) koos ik voor een gegrilde portie zalm met choronsaus: een vast, droog visje, maar „gezalfd" door de pittige saus. Bij dit alles serveerde men frites, gepofte aardappelpuree, witlof met ham in kaas saus, andijvie, pompelmoes, en prettig ge kruide en gesauste komkommers en krootjes Voor deze smakelijke hoofdgerechten be taalden we respectievelijk 40,— en 35,—. Ons voorgerecht was een „Consommé Ce- lestine", een heldere runderbouillon met gesneden ommelet, waarbij geroosterd brood en bolletjes werden opgediend, benevens drie soorten boter 7,per persoon). De maaltijd was dermate overvloedig, dat Oursette en ik besloten thee toe te drinken. Thee, die werd „versierd" met kersenbon bons, stroopbabbelaars, suikerbonen, kaneel- brokken en kandij, en(heel gezellig!) een „rokertje voor mevrouw en meneer". Met ons aperitiefje en een fles Muscadet 31,—) inbegrepen telden we voor dit voortreffelijke etentje 135,— neer. Dat is dus 67,50 per persoon: voor het genotene een zeer verantwoord bedragje. Grote „grand cru"-wijnen van de duurste „chateaux" moet u bij de Gevangentoren niet zoeken. Maar er is nochtans een heel aantrekkelijk wijnkaartje. De wijn, die wij dronken was zeer acceptabel, een Muscadet Cèvre et Maine. Voor de duurste witte Loire vroeg men 42,Rode Bordeaux varieerden van 26,tot 57,50 per fles (de Domaine de Peyrelonque). Witte Bordeaux varieerden van 22,— tot 38,— per fles. Rode Bour gognes „deden" 30,— tot 62,— per fles. Elzasser-, Rijn-, Moezel- en Rosé-wijnen wa ren er in de prijsklassen van 20,— tot 34,—. Rhönes en Beaujolais van ƒ24,— tot 49,— de fles. Maar de „patron" schenkt u ook voor 4,een goed glas wijn „van het huis". Eerst even een brokje geschiedenis: De gevangentoren werd gebouwd omstreeks 1491 en diende als ingang van de stadswal van Vlissingen. De toren droeg toen de naam van Westerpoort. Napoleon heeft er later de zogenaamde „bomvrije kazerne" naast laten bouwen. De toren diende toen als militaire strafgevangenis. Ook heeft de to ren dienst gedaan als oudheidskamer, en zelfs als taveerne. In de Tweede Wereld oorlog werd alles verwoest. Maar in de jaren daarna werd de toren weer opge bouwd en hij heeft thans een funktie als... Restaurant. verschaffen, liet zich binnen de muren van deze oude Zeeuwse vesting verleiden tot het eten vanvis. Ik schrijf het maar toe aan de invloed van de nabije zee. Zij liet zich een „Turbot Wladimir" ser veren, een gepocheerde tarbot met asperges cn Bearnaise-saus. Eén en ander ontlokte haar verraste, maar goedkeurende ontboe zemingen. De vis was mals, de asperges waren heerlijk kruidig. Het is behagelijk zitten achter de dikke bakstenen muren. Overdag heeft men vanuit de twee nissen-met-vensters uitzicht op het altijd weer anders zijnde water van de Wes- terschelde. 's Avonds geven de flakkerende toortsen en kaarsen het interieur van deze ronde bakstenen ruimte iets mysterieus, geheimzinnigs. Maar het achtergrondmu ziekje, de keurig gedekte tafeltjes, de opgestapelde wijnflessen in de kleinere nis sen, alsmede de achter de hoge toog zicht bare open keuken brengen u al gauw in de juiste stemming. Het is alsof de langs de wanden opgestelde in Napoleontische uniformen uitgedoste „soldaten" (het zijn poppen) u bemoedigend toeknikken en zeg gen: „Neem het er nu maar eens goed van." Op een herfstige avond-door-de-week to gen Oursette en ik naar de Vlissingse zee dijk met geen ander doel dan de wenteltrap van de „Gevangentoren" te bestijgen en ons daar „culinair te laten boeien." Welnu de „bezetting" van de Gevangentoren is daar volledig in geslaagd. Goed, dit Vlissings restaurant behoort niet tot de „superklasse", pretendeert dit ook niet, maar de als een oorkonde uitgevoerde spijskaart belooft gerechten die het eten zeker waard zijn, en „De Gevangentoren" het recht geven zich bij de goede restau rants te scharen. Oursette, meestal een overtuigd genietster van alle vlees dat rund, zwijn en de vogelen des hemels, mitsgaders hazen en konijnen Restaurant „De Gevangentoren" aan de Vlissingse Boulevard De Ruyter. 25

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1982 | | pagina 25