Nog even wat „grepen" uit de spijskaart: De soepen varieerden van 7,(de potage a l'Oignon) tot de Bisque d'Homard, de gebonden kreeftensoep, die 12,kostte. Bij de koude voorgerechten waren diverse cocktails, met zeevruchten als integrerend bestanddeel, maar ook Ardenner ham met meloen. De prijzen liggen tussen de 16,50 en 20, Bij de warme voorgerechten 13,tot 20,zagen we onder meer kikkerbil letjes, slakken, mosselen in champagne en een krabschelp. Met de visgerechten lieten we u al kennismaken (en ze hadden er nog meer soorten). Bij de vleesgerechten ont dekten we chateaubriands voor twee per sonen 70,—), haasbiefstuk en varkens haasjes, alles met een prijsvariatie van 32,50 tot ƒ34,Voor de ijsdesserts be taalde men 8,50 en dan waren er diverse „café's" met whiskey en likeuren voor 9,50 Zo, dat was een avondje „Gevangentoren" een etablissement, waar we vriendelijk en voorkomend werden bediend. En als u „his torisch geïnteresseerd" bent, dan laat „mai- tre" Gerard Goetheer, chefkok en restau rant-gerant, u als hij even tijd heeft gaarne oude foto's en tekeningen zien van de toren. Afbeeldingen uit tijden toen „lek ker eten" beslist niet het hoofddoel van dit bouwwerk wasDat is het nu wel: doen als het even kan! „De vier jaargetijden". Op een zondag, toen de wolken zich hoog opstapelden aan de Zeeuwse herfsthemel zijn we naar Schouwen-Duiveland gereden, door het vlakke, maar mooie polderland naar het goede dorp Zonnemaire. Daar staat boven op de „Dijk van Bommenede" een schat van een eethuisje: Restaurant „De Vier Jaargetijden", direkt herkenbaar aan zijn witte geveltje met vier vensters en drie typische dakkapelletjes. Ook een gezellig interieur: rode plavuizen vloer, eenvoudige houten tafels met „ge wone" keukenstoelen. De wanden versierd met landbouwwerktuigen en muziekinstru menten. Bloemen op tafel, planten voor de ramen. En achter in het eetzaaltje een grote schouw met tegelwand, die dienst kan doen als open haard. Een leuk, gemoedelijk sfeertje wacht u dus in „De Vier Jaargetijden". En chefkok eigenaar Han Berman en zijn vrouw Truus doen al het mogelijke om dat sfeertje te handhaven en de gasten zich „thuis" te laten voelen. Daarbij: het voedsel en de dranken die u in dit huiselijke restaurantje worden voorgezet, mogen er zijn! Wederom: geen „super-klasse". Wel smakelijke ge rechten met vakkennis toebereid en char mant opgediend! Na het welkomsthapje, de „krukels" van het huis en onze glaasjes Martini en Cam pari, die we aan de kleine bar naar binnen nipten, werd ons een groentesoep geser veerd die een spontaan, heerlijk aroma had. De „versheid" straalde je tegemoet van de peentjes, de prei, de peterselie en de venkel. Vers was ook het bruine stokbrood, dat we bij de soep aten. Nu zou ik eens een vleesgerecht eten enrode wijn drinken! Van dit besluit heb ik geen spijt gehad! Han verzorgde voor ons een voortreffelijke, gegrilde tour- nedos. Die werd opgediend met gebakken aardappeltjes, Brussels lof in ardennerham, stoofpeertjes, snijbonen, gemengde sla en kruidenboter. Wat weer opviel was de verse smaak van de groenten, die het bij het malse vlees goed „deden". Rode wijn ditmaal! Voor Oursette en mij, „overtuigde" witte wijndrinkers, was de fles die Han ons had aanbevolen een openba ring: een „Saint Emilion", grandcru uit 1973 van het „Domaine de Peyrelonque", lichte lijk rinsig op de tong met een sympathieke, milde afdronk. Kortom, een rode wijn, die ons beviel. Oursette koos een Baveroisse met Kiwi, room en een scheut „Cassis de Dyon" als nagerecht, ik stelde me tevreden met een ouderwets „mannen-dessert": gember met dunne room. Daarna dronken we koffie, waarbij ik me tot een Franse cognac ver stoutte. Dit uitstekende dinertje kostte ons 155,(waarbij inbegrepen de fles „Peyre lonque" van ƒ47,50). Per persoon dus 77,50. Niemand hoeft ons voorbeeld hoe aantrekkelijk ook wat de wijn betreft na te volgen. In de „Vier Jaargetijden" wordt ook wijn per glas geschonken. En de wijnkelder van dit etablissement (we mochten er een kijkje nemen) bevatte wij nen, die varieren van 19,(een „Pies- porter Michielsberg" van de Moezel) tot en met Champagnes, waarvan „de Besserat de Bellefon brut rosé" 77,50 kostte. Zeer sympathiek was de huiswijn, de Cu- vée „Bommenee" in een rode, rosé en witte uitgave. Van de witte wijnen moesten we uiteraard even proeven: voor zijn prijs 18,50 per fles een beminnelijk wijntje, droog en stevig, en zonder de wat bittere nasmaak, die helaas bij sommige goedkopere wijnen nog wel eens voorkomt. De Bordeaux, Bourgognes, Beaujolais, Rhones, Moezeis en andere wijnen lagen bij „De Vier Jaargetijden" in de prijsklassen die varieerden van zeg maar 20,tot en met 60,—. Wat wij ervan proefden doet ons zeggen: „leuke wijnen" En nu de spijskaart. Deze bevatte aan trekkelijke spijzen tegen aantrekkelijke prij zen. Onze tournedos kostte 29,—. De duurste tournedos was een „Stroganoff", die voor twee personen 65,kostte. Een var kenshaasje in roomsaus vroeg 28,Zee tong, paling, zalm en tarbot, allen op di verse wijzen bereid, stonden ook op het menu. Gebakken paling voor 29,en gepocheerde tarbot voor twee personen voor 65,-. Er was een keur van voorgerechten, we telden er 17. Onze fantastische heldere groentesoep kostte 5,voor truffelsoep werd 7,50 gevraagd, voor Ardenner ham moest men 12,50 betalen en gerechten als krabcocktail, gerookte zalm en „Coquilles Bommenée" vergden 17,50. De desserts lagen rond de ƒ6,Geflambeerde kersen voor twee personen kostten 15, Han en Truus vertelden ons dat ze aan enige geringe wijzigingen in de spijskaart dachten: „Er komen wat mosselgerechten bij en de wijnkaart blijft haar kwaliteit be houden, maar het is best mogelijk dat de prijzen wat gaan dalen," vertrouwde de „patron" ons toe. Wij hebben in ieder geval in dit een voudige, maar goede Schouwse restaurantje heerlijk gegeten. Een voorbeeld ter navol ging! Het ligt in de bedoeling van Oursette en mij bij een volgende gelegenheid ook Zeeuws-Vlaanderen aan te doen. Want ook beneden de Westerschelde, daar waar het goede Vlaanderen begint, heeft men zijn eigen smulhuizen, die we graag eens met een bezoekje zullen vereren. Eet smakelijk, en hopelijk „tot een vol gend maal"! 26

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1982 | | pagina 26