Meteostation Zierikzee; Regionalisatie van weerberichten ideale kans voor weerwinkel-experiment Tekst: Cor van Heugten. Er wordt in kringen van het KNMI al enige tijd gedacht aan de mogelijkheden voor een zekere regionalisatie van de me- teodiensten. In feite betekent dat dus op richting van een aantal regionale weer stations, kleine dependances van het KNMI. Eén van die KNMI-filialen ligt al in Zie rikzee ter bescherming en bewaking van de Deltawerken. Deze dependance zou prima geschikt zijn om te komen tot een nationaal experiment met regionale weerwinkel-infor- matie ten behoeve van de watersport, boot vissport, strandrecreatie, visserij en scheep vaart. En niet te vergeten natuurlijk de land- en tuinbouw en bouwvakken Op het KNMI in De Bilt wordt niet ont kend, dat er wel eens aan de verdere re gionalisatie gedacht is. Er ligt in feite een vijfjaren-plan, omdat er geen geld is en er (als het zover komt) ook vakkundige mankracht beschikbaar moet zijn. Voor de bootvissport zou een aktueel regionaal weerbericht van groot belang zijn. Een post als Zierikzee kan dat weerbericht enkele malen per dag opstellen met moge lijke waarschuwingen voor onverwachte weersveranderingen. De hele Hollandse en Zeeuwse kust en zeker de Zuid-Hollandse en Zeeuwse eilanden zouden ervan kunnen profiteren. Denk maar eens aan de nieuwste beeld schermtechnieken. De dependance Zierikzee zou dat weerbericht enkele malen per dag op beeldschermen van t.v.-toestellen kun nen brengen, die als een soort VIDITEL in het clubhuis van de jachthaven, de boot visclub of de etalage van de VVV-kantoren en andere posten staan. Er zouden via de beeldschermtechniek een aantal weerwinkels in de hele delta kunnen worden ingericht. Onlangs heb ik ter wille van de veiligheid en „economie" ook de vaste commissie Verkeer en Waterstaat nog wat argumenten voor een experiment in Zierikzee met een bestaande dependance toegestuurd. Hier volgen wat gegevens uit deze brief: Ik denk, dat het van groot belang zou zijn in Nederland te komen tot een snelle regionalisatie van het KNMI. U weet, dat er in Zierikzee een dependance van het KNMI is, o.a. ten behoeve van een vlotte voortgang en waarschuwingsdienst van de Deltawerken. Het zou van groot belang zijn als er meer regionale KNMI-depen- dances met bepaalde taken en voorlichtings mogelijkheden in Nederland zouden komen. Ook al, omdat er landelijk grote weers- verschillen kunnen optreden en kleine nu ances in windkracht, zon, regen, vorst, enz. belangrijk kunnen zijn voor scheepvaart, visserij, luchtvaart, land- en tuinbouw, sportvisserij, watersport, recreatie, boot visserij, enz. Ik ben er van overtuigd, dat als er een goed regionaal weerbericht met een depen dence in West-Brabant was geweest, de vliegramp bij Moerdijk misschien voorkomen had kunnen worden. Waarnemingen ter plekke zouden tot een snelle waarschuwing voor wervelwinden, enz. geleid kunnen hebben. Er zijn in Nederland al 200.000 boot vissers met kleine bootjes, die vaak op ruw water vissen. Er zijn al meer dan 100.000 plankzeilers en nog eens 150.000 kleine motorbootjes en zeilboten. Ze hebben alle belang bij een nauwkeurig weerbericht. Re gionaal, omdat kleine visbootjes echt niet boven windkracht 3 op het water, zeker Deltawater, grote plassen, IJsselmeer, enz., thuishoren. Alleen een regionaal weerbericht van zo'n dependence kan dan informatie verschaffen, die vaak van levensbelang is, maar ook van groot recreatief belang. Als het op de Wadden kil is of waait, kan het op de Zeeuwse en Zuid-Hollandse stranden erg goed zijn. Windkracht 5 op de Wadden kan windkracht 2 in Zeeland betekenen. Ook de informatie aan land- en tuinbouw kan erg belangrijk zijn, wind, regen of nachtvorst. En denk maar eens aan de scheepvaart en grote visserij. Ik weet zelf uit ervaring, dat je het KNMI-dependance in Zierikzee kunt bellen op nummer 8000, waar een zekere heer N. Brouwers en an dere specialisten alle informatie over het weer in de Delta kunnen geven. Gaan we b.v. met invaliden vissen, dan moeten we precies weten of het windkracht 1, 2, 3 of meer wordt. Deze en vele andere zaken kan alleen een KNMI-dependence geven, dus pleit ik voor snelle regionalisatie van weerstations van het KNMI, die ook van groot econo misch belang zijn voor land- en tuinbouw. In een geval als Moerdijk en de kleine watersport, kan het ongevallen en andere rampen voorkomen. Als een weerbericht voor grote delen van Nederland slecht is, kan het beslist zo zijn, dat er een betere strandweer-voorspelling voor bepaalde kust gebieden mogelijk is Regionalisatie weerberichten, enz. Waar en hoe dependences van het KNMI? Als men aan regionalisatie van weer berichten, weerdiensten en vestiging van KNMI-dependences denkt, moet men aan een bepaalde spreiding over heel Nederland denken. Een aktuele vraag is dan onmid dellijk, kunnen de zeer vakbekwame meteo- diensten van de Luchtmacht in Gilze-Rijen, Eindhoven, Volkel, Twente, enz. niet worden ingeschakeld? Ik heb Leeuwarden niet eens genoemd, die voor het hele Waddengebied van belang is. In Brabant met een stukje landklimaat en grenzend aan de zee bij Bergen op Zoom, liggen diverse meteodiensten van de mili taire vliegbasis. Ik haal er zelf privé wel eens informatie, omdat ze me als een be trouwbaar journalist kennen. Maar ik zie niet in, waarom al die kapitalen van het ene ministerie niet beschikbaar komen voor de hele burgerij en het bedrijfsleven, dat de belastinggelden opbrengt. Nu we geld tekort komen, kan in deze regionalisatie beslist al een snelle stap via de militaire deskundigheid van luchtmacht-meteorologen gemaakt worden. Ik vraag me zelfs af waarom er naast een kostbaar goed uitgerust KNMI ook voor oorlogstijd, toch nog een duur Lucht macht Meteorologisch Centrum in Hilver sum nodig is. Kan die zaak niet eens be keken worden? Zijn daar geen kapitalen te besparen? Hoe informatie aan de bevolking, land- en tuinbouw, enz.? In elke grote toeristenplaats hebben we een plaatselijke VVV, maar ik denk aan een combinatie met een soort informatiewinkel op weergebied in vele toeristengebieden, scheepvaart- en recreatie-centra aan het water. Er is een hele techniek met beeld schermen. Er kan dus vrij goedkoop en over een groot gebied via beeldschermen informatie in een VVV-kantoor, winkeleta lage aan vele toeristen, watersporters, enz. gegeven worden. De hele beeldschermtechniek maakt het mogelijk alle belangrijke informatie snel en uitvoerig voor alle belanghebbende groepen op de geschikte plaatsen te brengen. Het is van groot belang voor de economie, veiligheid, enz. Het is alleen zaak, dat er een goede keuze van standplaatsen van de- pendences 5 tot 8 of zo in heel Nederland worden gemaakt, met inschakeling van de militaire deskundigen van de luchtmacht- meteodiensten. De beeldschermtechniek stelt deze de- pendences in staat goed gespreide infor matie aan alle belanghebbenden te geven, zonder dat ze door duizenden telefoontjes worden lastiggevallen. VOORBIJ. Met je groene dijken, met je grauwe slijken. Met je golvend graan. Zeeland waarom ben je van mij weggegaan? Met je bloementuinen, met je witte duinen, waar de distels staan. Zeeland waarom ben je van mij weggegaan? Met je groot verleden, met je levend heden, ver van me vandaan. Zeeland waarom ben ik van je weggegaan? Smit - Heyse. LENTE. Onder de bloeiende perelaar liggen de koeien, log en zwaar. Ze hebben ogen als Hindoevrouwen, ze liggen langzaam te herkauwen. In de hemel, blauw als azuur, zingt een leeuwerik coloratuur. Lente in Zeeland zag ik daar, onder die bloeiende perelaar. Smit - Heyse. 28

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1982 | | pagina 28