Culinaire kansen voor de zeeaster Veerse Meer en Grevelingen hebben een record paling-produktie Eenvoudig schorrenplantje smaakt lekkerder dan de beste spinazie Kasteeltje Een landbouw-coöperatie in Rilland op Zuid-Beveland heeft een veelbelovende proef lopen met het zoutminnende schorrenplan tje: de zeeaster. Biologen van het Delta Instituut voor Hydrobiologisch Onderzoek in Yerseke voorspellen, dat dit twee-jarige plantje kans maakt in de commerciële teelt, als culinaire specialiteit bij vele vis gerechten. Ook één van de biologen in Yerseke heeft in zijn eigen tuin een geslaagde proefaan- plant van het schorrenplantje, dat ook op gewone zoete grond (en vrij waardeloze licht-zoute grond) uitstekend kan gedijen. De proef in Rilland kan een aanzet worden voor een grote teelt van een nieuwe groente soort, die ook bijzonder vitaminerijk is. De culinaire kwaliteiten van de zeeaster zijn bij de ingewijde Zeeuwen niet onbe kend. Amateurs plukken de kleine blaadjes Tekst: Cor van Heugten. vaak in het wild. Er zijn ook lieden, die in opdracht van visspecialiteiten-zaken, re gelmatig voor een bescheiden aanvoer uit het wild zorgen. De Zeeuwen noemen het plantje ten on rechte lamsoor, omdat dit een andere plant van de schorren is, die in volle bloei aan de paarse struikheide doet denken. De zeeaster is een tweejarig plantje, dat witte bloemetjes krijgt op tweejarige leeftijd. De jonge blaadjes worden als spinazie geplukt en verwerkt. Culinaire specialisten verze keren. dat een maaltje zeeaster het fijnst bereide hapje spinazie met straatlengten klopt. Biologen van het Delta Instituut (o.a. de heer Duursma) zien reële kansen in een commerciële teelt van het plantje, dat in combinatie met een vismenu hoge ogen bij de smulpapen kan gooien. Voor een echte bevoorrading van restaurants en particulieren zou er een teelt op grote schaal moeten komen. Het plantje groeit ook op normaal bouwland of gronden in het kustgebied, die weinig agrarische waarde hebben. Ervaren Zeeuwse koks spreken ook met veel waardering over het zeekraal, een ander plantje, dat wel aan het zoute water van de getijdewerking gebonden is. Zee kraal is erg duur en dus moeilijk commer cieel te verbouwen. Zeeasters maken veel betere kansen op een culinaire doorbraak naar een beperkte markt. De proef van de landbouw-coöperatie in Rilland in de Bathse polders kan de ope ning worden voor een noviteit, die vele gespecialiseerde vishandelaren graag zouden willen verkopen. U zult er de komende jaren wel meer van horen. Tekst: Cor van Heugten. Rijkswaterstaat onderzoekt in samenwer king met de sportvisspecialisten van de Direktie Visserijen, hoe de sportvisserij op de Grevelingen nog verbeterd kan worden. Door de bouw van een grote inlaatsluis in de Grevelingen (Brouwersdam) zijn niet alleen de mogelijkheden voor de intrek; maar ook de kansen voor de uittrek naar volle zee van o.a. paairijpe platvis sterk vergroot. Er wordt gezocht naar een com promis. De vraag is o.a. hoe in het voorjaar bij de opening van de spuisluizen nog een groot aantal platvislarven kan worden bin nengelaten. Aan de andere kant moet wor den bekeken, hoe het wegtrekken van de platvis, die op volle zee wil gaan paaien, tot een minimum beperkt kan worden. Ook het uitzetten van andere zeevissoorten is nog in studie. Volgens de biologen van het Delta-insti tuut voor Hydrobiologisch Onderzoek is tot nog toe niet gebleken, dat bijv. jonge schol zich in het zoute Grevelingenmeer voort plant. Het grote probleem is een zodanig spuiregiem op te bouwen, dat geen strati ficatie optreedt: dus geen gelaagdheid van water met verschillende temperaturen. In 1979 heeft dit tot grote zuurstofloosheid geleid. Evenals het Veerse Meer is de Greve lingen een bijzonder goed palingwater met een produktie van 15 tot 20 kilo per hec tare. Deze opbrengst is dus een optelsom van de aal, die het beroep vangt en wat de sportvissers verschalken. Gezien de wat dunnere bezetting, bereikt de grote schier aal op de Grevelingen zelfs een lengte van 65 cm, iets meer dan de schieraal van het Veerse Meer. We hebben al eens eerder gemeld, dat de palingvisserij voor de sport voor zeker 96 procent uit grote vrouwtjes bestaat, die een voorkeur voor kleine visjes en wat groter aas hebben. Hou daar met uw hen- geltechniek en taktiek dus rekening mee. Vele sportvissers zullen zich de glorie jaren van de Grevelingen nog herinneren, waar vele jaren op de ingesloten platvis is gevist. De Grevelingen had in die jaren zeker 250.000 sportvisdagen per jaar. Meer glasaal. Er is door de beheerscommissie voor Veerse Meer en Grevelingen de laatste ja ren geleidelijk wat meer glasaal uitgezet. Het is zaak, zo zeggen de deskundigen, vooral op het Veerse Meer voorzichtig te werk te gaan, om de aalstand niet te groot te maken. Dit heeft onmiddellijk ef- fekt op de verhouding van het aantal kleine mannetjes- en grote vrouwtjes-aal. Op wa ter met veel voedsel en een niet te dicht bestand ontwikkelen zich veel meer vrouw tjes dan mannetjes. Een aktuele vraag is of men, zo zegt het Delta Instituut, bepaalde hybride zalm- achtigen zou kunnen uitzetten op bijv. het Veerse Meer. Een zalmachtige, die zich niet voortplant op dit water, kan wellicht mo gelijkheden bieden. Het is dan beslist geen milieu-vreemde vis, die niet in dat water thuishoort. Er zijn links en rechts in Nederland al problemen gerezen op het zoete water met de graskarper, die uit China komt. Een huis, een vijver en een laan, de tuin verwilderd, 't hek vergaan. Zo eenzaam ligt het, zo verlaten, met donkerholle venstergaten. Leeg zijn de gangen, leeg de zalen, de tijd kwam de geluiden halen. Van feestmuziek, van kinderstemmen. Bedekt met kroos liggen de grachten, zo onbeweeglijk stil te wachten. Alleen een eendje is aan 't zwemmen. Smit - Heyse. 31

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1982 | | pagina 31