KOMS UIT DE SCHADUW DIRK VAN DELEN (1605 -1671 schilder) Door Kousemaker. Van Tulp tot Arnemuiden. Dit is geen schimpscheut op een adel lijke naam. Het is veeleer een routebe schrijving. Stelt u zich voor: bij het om slaan van een geïllustreerde weekkalender (Museum Boymans van Beuningen 1981) wordt ik geconfronteerd met een unieke tulp; één, zoals ik er nooit eerder een zag. Fragiel geschilderd in tere kleuren van ge broken wit en zacht rose. Prachtig van vorm, ferm rechtop staande in een ietwat plompe blauw-witte drinkkan. Aan de voet ervan liggen wat interessante schelpen op een omber, vaal-bruin tafeltje. De achter grond is diep bruin. Best mooi. Mooi van compositie. Mooi ook van kleur. Met liefde gedaan. Maar die tulpdie tulp intrigeert me. Las ik niet ergens dat bollenkwekers thans in staat zijn door bijzondere bestraling (was het niet infrarood?) tegenwoordig weer, des- verlangd, alle tulpensoorten te kweken die zo beroemd waren in de 17e eeuw? Zo'n tulp zouden ze nog eens moeten kunnen maken, want dit is ontegenzeggelijk een exemplaar uit de 17e eeuw. Wanneer is het schilderij ontstaan? Wie is de maker? Het is, blijkens het bijschrift, wel degelijk 17e eeuws. De maker: een mij volmaakt onbekende Dirck van Delen. Hij kon overi gens wel schilderen, die knaap. Maar die tulp! Wat voor soortGauw achterin kijken. Daar staan in korte samenvattingen enkele gegevens over iedere afbeelding. Ja! Het is mogelijk een „Generael der Gene- ralen van Gouda." Nooit van gehoord. Evenmin als van de schilder. Dat is dan die Van Delen, geboren te Heusden in 1605 en overleden wat? te Arnemuiden in 1671. Heeft Arnemuiden dan ooit een kunstschilder gehad die een plaats heeft verworven in Museum Boy mans? Blijkbaar. En toch nimmer van gehoord. Vrienden en kennissen evenmin. Vaklieden ook niet. Toen was de reisroute getrokken van Tulp tot Arnemuiden. Zou de eerlang verschijnende Zeeuwse Encyclopedie me reeds ter beschikking heb ben gestaan, dan had ik hem daarin wellicht vermeld gevonden. Maar deel I van de Zeeuwse Encyclopedie is nog niet van de pers. En van een nieuwsgierig makende tulp, belandde ik met mijn nieuwsgierigheid bij een man, de schilder ervan. Nu kun je je in Middelburg, met wat geringe moeite, ruim oriënteren. Het werd dus wat spit-, graaf- en delfwerk. En terwijl dat voortgang had (het werd hoe langer hoe boeiender), eens getelefoneerd naar het Arnemuidense Stadhuis. En öf ze ervan wisten! Er hangt nog een schilderij van hem, hier in de raadzaal. Hij is hier jarenlang burge meester geweest. Hij heeft drie vrouwen gehad, die hij heeft overleefd. Ze liggen hier in de kerk te Arnemuiden begraven. We hebben er nog een gedenkbord van. Hun namen staan erop: Maria van der Gracht, 62 geworden, overleden in 1650; Catharina de Hane, 34 geworden, gestorven in 1652; Johanna van Balen, 68 jaar oud, ging heen in 1668. Van Delen zelf stierf op zijn 66ste op de 16e mei 1671. Maar natuurlijk kunt u eens komen kijken. En een fotograaf mee brengen is uitstekend. En zo was de route uitgezet van Tulp tot Arnemuiden. En daar, in Arnemuiden, daar hebben ze nog tijd voor je! Dat mag wel eens gezegd zijn. Een allervoorkomend- ste gemeentesecretaris de heer Kroon had zjjn spullen op de afgesproken dag pico bello op zijn bureau gereedliggen in fotocopieën. Ja, vertelt hij, terwijl we op de fotograaf wachten, er is nog een museum in Londen (De National Gallery? vraag ik. Maar dat is niet bekend) die een Van Delen in zijn bezit heeft. Het museum heeft het aan Arnemuiden willen verkopen. Voor, meen ik, zo'n 36.000,Maar daarvoor hebben we natuurlijk het geld niet. In Arnemuiden was niet bekend (wat ik in Nagtglas' Levensberichten 1888 vond), dat Van Delen een leerling geweest is van niemand minder dan Frans Hals. Hij was daar niet alleen ijverig, zegt Nagt glas, maar ook vrolijk. Noch het een,-noch het ander valt na te trekken. Het is na tuurlijk ondoenlijk, om met zo weinig fei ten, een beeld te vormen van de mens Van Delen. Verkocht hij zijn doeken of gaf hij ze weg? Was hij arm als Hals zelf, of eerder welgesteld als burgemeester? Had hij kinderen? Werd hij én als burgemeester én als schilder door de Arnemuidenaren gewaardeerd? Als schilder ook? Nagtglas meldt, dat er oppositie geweest is in het stadje toen hij op de nominatie stond om ouderling te worden. En de reden daarvoor citeert hij ook: omdat hij „de luden utenteekende geliek zij in de kercke zitten" En dat viel niet in de smaak. Hadden we die conterfeitsels nog maar. Misschien maakten ze ons ook wel vrolijk KOM 'S UIT DE SCHADUW. Er zijn nogal wat Zeeuwen, die on verdiend in de schaduw van de pu bliciteit zijn gebleven. Onze mede werker, dhr. J. Kousemaker, maakte er een voorlopig lijstje van: het werd veel langer dan hijzelf vermoedde. Aan het hoofd daarvan staat de kunstschilder Dirk van Delen uit Arnemuiden, die in 1671 overleed. Daaraan gaat hij zijn eerste artikel wijden. Andere namen die zich aandienden zijn Buys Ballot, Witte van Haam- stele, Pieter Zeeman, Mondragon Marnix van St. Aldegonde, Valerius, Van Dale de woordenboek-maker, Willem Beukelszn, Joost de Moor, Wibaut, de grote wethouder van Am sterdam, P. C. Boutens, Von Brucken Fock, Barend Koekoek de kunstschil der en nog talrijke anderen. Wanneer straks de Zeeuwse Encyclo pedie verschenen zal zijn zullen ze daarin wellicht allen vermeld staan. Maar dan, uit de aard van het werk, (erg) beknopt. Vermoedelijk kunnen deze figuren, wanneer ze wat uit voeriger behandeld worden, de be langstelling van vele lezers van het Zeeuws Magazine boeien. Zat Van Delen onder de preek een paar krabbeltjes te maken? Wie zat daar met z'n vinger in z'n neus? Iedereen zou hem, ook buiten de kerkmuren, herkend hebben. Wie had daar zijn aandacht niet bij de preek en zat een beetje te dommelen? Welke predikant heeft er op de lachspieren van de kunstenaar gewerkt? Was hij een milde spotter of een bijtende satiricus? We zullen het nooit weten. Maar we kunnen wel be grijpen hij zal toch wel eens aan iemand een (kostelijk) schetsje hebben laten zien? dat niet iedereen ermee ingenomen was om deze tekenaar tot ouderling te benoemen Had hij kinderen, vroegen we. Ja, onder andere een dochter Maria, die trouwde met Samuel Roone, chirurgijn in Middelburg. Dat zal dan wel iemand geweest zijn uit de kring waarin Arnemuidens burgemeester zich bewoog. En waartoe ook de „kunst lievende Middelburgsche boekverkooper Jacq. Fierens" behoorde. In 1663 moet er een soort tentoonstelling van zijn doeken geweest zijn. Fierens be zocht de „kabinetten" in Middelburg en Vlissingen en de vele schilderijen van Van Delen werden gunstig beoordeeld. Maar niet alleen Nagtglas bericht over onze man. Dat doet ook Immerzeel op wiens gezag Van Delen geboren moet zijn in Heus den omstreeks 1635. Maar dat kan, zegt Kramm in „Levens en Werken der Holland- sche en Vlaamsche kunstschilders" (A'dam 1857) niet juist zijn. Want er zijn doeken van hem. die ouder zijn dan die genoemde geboortedatum. Ook zegt deze, dat Van Delen niet te Heusden is geboren, maar in Alkmaar. Het Londense schilderij vermeldt als jaartal 1643 (over het doek straks meer) en het is zon der meer onmogelijk dat het geschilderd is door een kind van acht jaar. Als hij, vol gens het Arnemuidense tableau, in 1671 overleden is, 66 jaar oud, dan is hij geboren in 1605. En dat kan kloppen. Wanneer echter Alkmaar, zoals Kramm zegt, zijn geboorteplaats was, dan laat het zich denken dat hij in Haarlem belandde en er leerling werd van de vermaarde Frans 5

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1982 | | pagina 5