3)v.:örwff/i7 van hef schilderij van bovenaf ons verma nend onder het oog brengt: ..Gerechtigheid verhoogt een volk, maar de zonde is een schandvlecke der natieën.' En dat vind je dan n dat stille stadje aan de Arne. Waar eens, 10 juni 1496, in Nederland syfilus aan land kwam. (Meegebracht door een vloot van 135 schepen toen was de Arne nog wijd en ruim uit Spanje die er de Spaanse kroonprinses Johanna van Arragon en Kastilië aan wal zetten, als bruid van (onze) Philips de Schone.) (E.M. 3.10.'81). Het „publiek" aan de voeten van jus- titia heeft er ook weet van: Aan onze rechterhand een groepje van vier die op hun dood zijn voor de Kechtveerdigheyt en dat onder geen stoel of bank steken. Links van ons nog een viertal dat vrij triomfan telijk wel degelijk voor Justitia durft te komen. Die hebben een rein geweten en durven het gerechte oordeel onbevangen aan. Ze hebben hun loon al weg: de hoorn des overvloeds wordt als een rijke zegen over hen uitgestort en een (bovenaardse?) hand reikt hun bereids een lauwerkrans. Een leerling van Frans Hals heeft dit gemaakt? In 1656? Eerlijk: ik zie het er niet aan af. Maar intussen zullen we geen omslag-foto hebben voor Z.M. Nu zegt Nagtglas ook nog dat de Gast en Godshuizen te Middelburg werden ver eerd met een Van Delen. Zou het Gasthuis daar wat van weten? Het antwoord is erg kort: niets. Niet in de regentenkamer (waar voorlopig een oogarts huist), niet in de gangen, niet in een inventarislijst. Maar een toevallig gesprek met een oude Middel burger. die wel toegang had tot het Polder huis van Walcheren zette me op een spoor. Want daar zou een Van Delen hangen Een statig paar betreedt de ruimte. tot verbazing! En die hangt er ook! Het is het doek dat Nagtglas noemde. Eigendom van het Middelburgse Gasthuis. Een zeer hulpvaar dige heer Leynse laat het ons zien en weet bovendien te vertellen dat hij na wat snuf- felwerk gevonden heeft, dat het in de vorige eeuw bij „De Polder Walcheren" terecht gekomen is. Schenking? Bruikleen? Onbe kend. Maar hij weet ook dat een tweede Van Deelen in dezelfde tijd terecht gekomen is in de ambtswoning van de Zeeuwse Com missaris van de Koningin. Nu wordt het toch wel interessant: drie Van Deelens op enkele kilometers afstand van elkaar en twee ervan op enkele honderden meters a) Het Polderhuis biedt plaats aan een groot doek. groter dan het Arnemuidense, schat ik. Wel twee bij twee meter. Het heet „De Heiland te Relhesda" en/of „Het water van Bethesda". Ja, dat vertoont duidelijke overeenkomsten met het Londense schilde rij. Dezelfde „loftiness", hetzelfde gevoel voor het monumentale. Dezelfde ruimte waarin nu de Here Christus staat temidden van een aantal figuren. Ruimte. Was er niet een tijd in Hals' lange leven dat hij vóór hij de aarts portretschilder van Europa was, de meester was van de ruimte? tot wat nuchter bekijken. „Ais we de ontwikkeling (van Hals) in het algemeen overzien, erkennen we dat Frans Hals als eerste volledig bezit geno men heeft van de ruimte," zegt H. P. Baard, direkteur van het F.H.-Museum. Was het in die tijd dat onze Dirk zijn leerling was? Is hij mogelijk :n dat stadium Haarlem uitgetrokken om (zie kader) zijn typische „ruimten" te schilderen: kastelen, tempels, voorhoven, paleizen? Heeft hij notie gehad van de burgerzaal in het Amsterdamse Stadhuis: lang de grootste overdekte ruimte ter wereld? We zetten veel vraagtekens. Voorzichtig mogen we opperen dat Hals hem een goed vakmanschap bijbracht; een goede technische vaardigheid. Maar ook in scherpe tegenstelling tot zijn meester dat hij zich (voor zover valt te overzien!) bleef herhalen en dat er bij onze man geen grensverleggende, geen vernieuwende voor uitgang valt te bespeuren. En indien wel... hij zou nimmer „in de schaduw" terecht gekomen zijn. Getrouw heeft hij toegepast, werkend op de rand van de stilte, wat de meester hem heeft bijgebracht en hij doet dat niet zonder enig maniërisme. Zijn doeken zijn vrij onpersoonlijke maaksels die respekt vragen, maar die geen bewondering opeisen. Zou het de (ongetwijfeld grote) moeite (en kosten) lonen om in Zeeland eens te geraken tot een Van Delen expositie? Zou den er wegen te vinden zijn tot bijeenbren- ging van de fondsen tot de definitieve thuisreis van de Londense Van Delen naar zijn oude woonplaats Arnemuiden (kosten ƒ36.000,Kasposities zijn wel eens gun stiger geweest; nog voorbij gegaan aan kreten als „Voor kuituur koop je niks!" Het water van Bethesda. Waarschijnlijk is er een Middelburger ge weest, Jacques Orloogh, die na een gunstig verlopen verblijf in liet Gasthuis van zijn stad Van Delen vroeg, of hij een monumen taal doek wilde maken voor die instelling, als blijk van zijn dankbaarheid weer eens wat anders dan gebakjes voor de zus ters! Was dat een opdracht? Een vrien dendienst? Dankbaarheid kon niet buiten de Bijbel om. Hij vindt iets over een soort ziekenhuis in het Evangelie (Joh. 5 2) waarin ook nog sprake is van vijf zuilen gangen En daar wist onze Dirk zijn hart aan op te halen! Hij moet er ellen en ellen linnen voor gekocht hebben, want gepriegel lag hem niet. En er moest ruimte zijn voor een dedicatie: Ter Liefden D'achtbaar Schilderkunst En tot Leeringh van de Cranken Heeft Jaques Orloogh wt goe Gunst Dit Stuck vereert 't Gasthuys te danken. Het werd geschilderd in 1636. Een kwart van het doek is interessant: de Here Chris tus in een rood tot oud-roze opperkleed en een zwart-bruin onderkleed, te midden van een half dozijn volgelingen die bij een baar staan van een man die al achtendertig jaar lam is en wacht tot iemand hem draagt naar een (vulkanische?) bron die van tijd tot tijd aktief is. De bron is gesitueerd, centraal, in een gigantische tempelachtige ruimte die vrij schaars bevolkt is. De Chris tus heft de rechterarm en gebiedt: „Sta op en wandel." De figuur van de ongelukkige (met fraaie tulband) is wel het boeiendste personage. Gesigneerd D. v. Delen 1643. Signatuur van figuur 2 (duidelijker) nage tekend door mijzelf met weglating van F(ecit). De voorgrond is zwart-wit betegeld. Veel Nederlandse schilders lieten daarmee zien hoezeer ze de leer van het perspektief beheersten. Daarmee heeft Van Delen dan ook geen enkele moeite. Hoge kolommen, wijkende zuilenrijen bevestigen het. Boven de bron vermoedt de toeschouwer een koe pel (had Van Delen de Sint Pieter in Rome toen al gezien? Hij is wel (later?) in Italië geweest!) die een gulden licht doorlaat dat over rijk gedrapeerde engelenbeelden valt die de hoge muren stofferen. Met enkele doorkijkjes geeft dit licht, gevoegd bij de witte kapitelen van de donkere pilaren, een prettige afwisseling in de wat duistere partijen. Bedankt, Van Delen! We hebben het gezien. Je hebt er, waar achtig, wel je best op gedaan en je was geen onverdienstelijk vakman; zeker niet. Maar je bent ver, zeer ver bij je leermeester Hals achter gebleven. En daarom ook niet ten onrechte in de schaduw verzeild geraakt, waaruit we je even wilden laten treden. Wat er nog van je te zien is in het Wal- cherse Polderhuis is heel hard aan een doodgewone schoonmaakbeurt toe: tabaks walm van decennia hebben het eigendom van het Gasthuis deerlijk „verbruind". Zouden er fondsen voor bestaan dan is ogenblikkelijke restauratie het parool. Want dat komt je werk toch wel toe, al bezit je dan niet, als je leermeester, de soevereine macht over de materie: al treffen we in de paar doeken die we van je moch ten zien, niet als bij je meester dat onomschrijfbare „Plaisir de peindre". Je zult nu, Dirk van Delen, wel weer voor lange tijd terugtreden in de schaduw waar je zolang al vertoeft. Je hebt je kracht gezocht, edelachtbare burgemeester, in grote ruimten, maar we zijn van je gaan houden door je bijzondere tulp. Want die waarde Arnemuidense burgemeester die heb je met liefde gedaan! J) In de ambtswoning van de Commis saris (die er zelf voor het eerst van hoorde) is, naar wordt verzekerd, geen Van Delen bekend. Er is ook niet een vermelding te vinden op enige inventarislijst. Moeten/ mogen we dan maar aannemen, dat het doek in 1940 bij bombardement en brand is teloor gegaan? Per saldo staat er ook nog een fiets van me, ergens in Duitsland..,. 7

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1982 | | pagina 7