ENERGIE Leuke, malle, interessante dingen langs en in het water Tekst: Tom Koopman. Illustraties en foto's van de schrijver. De planeet die wij bewonen draagt de naam „aarde". Dat woord doet denken aan vaste grond onder je voeten. Het zou echter juister zijn als wij ons brokje hemel lichaam met de naam „water" zouden aanduiden. Want tweederde van het aard oppervlak bestaat uit oceanen en zeeën. Wij hebben er niet minder dan 850 miljard kubieke meters van aan boord. Ons ruimte scheepje zal dus niet zo gauw uitdrogen! Die immense watermassa's, die onze planeet vanuit de ruimte gezien zijn blauwe aan schijn geven, hebben iets magisch. Alle leven is uit de oceanen voortgekomen. De oceanen bevatten ook alles wat wij nodig hebben om te leven, zowel de ei witten als de mineralen. Door hun gewel dige omvang kunnen de oceanen ook ge makkelijk voorzien in de totale energie behoefte van de mens tot in de verre, verre toekomst. Het energiepotentieel in het wa ter is naar menselijke maatstaven gerekend, onuitputtelijk. Wij stuiten hier wederom op de magie van het water. Want: de oceanen bevatten bijvoorbeeld genoeg uranium om er alle kerncentrales op te laten werken die de wereld maar zou kunnen bouwen. De oce anen bevatten ook meer dan voldoende kinetische energie, in de vorm van getijden bewegingen en golfslag om er duizenden waterkrachtcentrales mee aan te drijven. Ook de temperatuurverschillen in de oceanen (bijvoorbeeld tussen diepe en ondiepe wa- terlagen) zijn ruim voldoende om de energiebehoefte van de wereld te dekken. Zo doen de watermassa's op de planeet aarde zich aan ons voor als een oneindige voorraadschuur, een machtige levensbron, een oermoeder. Misschien is de magie van het water de oorzaak dat er zo ontzettend veel wordt gestudeerd en gefantaseerd over mogelijk heden om „iets met het water" te doen. Wij denken hierbij vandaag niet aan grote viskwekerijen en onderzeese boerderijen, maar aan „energiefarms" in het water. Se dert de energiecrisis van 1973 wemelt het in de tekenkamers van de ingenieursbureau's van min of meer ludieke mensen, die het energie-ei van Columbus op zijn punt heb ben gezet. Of dat op zijn minst denken te hebben gedaan! Wjj willen er eens enkele de revue laten passeren, en na onze beperkte toeristische trips langs de ontwerptafels zult u het ze ker met ons eens zijn: de menselijke ver beeldingskracht enhet vernuft staan voor niets. Wij willen onze trip beëindigen met een bezoek aan een thans nog ima ginair werk: een wind-waterkrachtcentrale inde Oosterschelde. Nu nog fantasie, in 1990 misschien werkelijkheid! elektrlclteits - voorzieningen vloeibare ammoniak materlaalrulmten; bemannlngsverblljven warm water 25° C warm water 25° C warm water ammoniakdamp - koud water Inlaat waterpompen ^ballasttank LOCKHEED MISSILES A SPACE CO.. INC. (A subsidiary oI Lockheed Aircraft Corp.) P.O. BOX 504, SUNNYVALE. CAUF. 94086 (408) 742-C688 ammoniak opslag regelkamer ballasttanks koud water 3° C 800 m diepte De reusachtige dobber van Lockheed. 17

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1982 | | pagina 17