bouwd in 1909 te Hardinxveld, werd eigen dom van schipper Jan van Aartrijk. Hij werkte hard als zand- en grintschipper en wist een aardig bedragje ten behoeve van de restauratie van zijn „Avontuur" te sparen. Geld was echter niet de enige voorwaarde tot restauratie, het ging ook om de juiste materialen. Jan van Aartrijk toog naar Zweden om daar de bomen voor zijn rond houten te halen. Beetje bij beetje herwon de „Avontuur" zijn oude glorie. Belangrijk deel van de restauratie werd in eigen beheer verricht. Een schipper van een zeilend be drijfsvaartuig moet ook als houtbewerker en lasser zijn mannetje kunnen staan. Lig plaats van dit schip is Dordrecht. Het be vaart de Zuid-Hollandse en Zeeuwse wa teren, de kustwateren van Nederland en België en maakt reizen naar Engeland. De tweemastklipper „Anita Jacoba" (schipper Jan van 't Hof) werd in 1892 te Waspik gebouwd. De ligplaatsen zijn Katse- veer, Vlissingen en Goes. Het vaargebied betreft de Zuid-Hollandse en Zeeuwse stro men en de Belgische kustwateren. Schipper Jan Faber is te vinden op de tweemasttjalk Boreas. Deze werd in 1901 te Hoogezand gebouwd. De tjalk legt aan in Brielle, Willemstad en Bruinisse en be vaart alle Nederlandse wateren. In 1904 werd in Sneek de tjalk „Twee Gebroeders" gebouwd. Huidige schipper is Bernard Kok. Ligplaats van het schip is Willemstad, het vaargebied bestaat uit de Zuid-Hollandse en Zeeuwse wateren. In Tholen is de vaste ligplaats te vinden van de tweemasttjalk „Morgenster" (schip per Joop Snoep). Dit schip werd in 1908 in Groningen gebouwd. De „Morgenster" maakt verre reizen, buiten de Zuid-Hol landse en Zeeuwse wateren, bevaart het de kustwateren in Nederland en verder naar België, Engeland en op de Oostzee. Tenslotte de tjalk „Verwisseling" met schipper Kees van Zon te Gorkum. Het schip werd in 1889 in Krimpen a/d IJssel gebouwd en vaart nu op het IJsselmeer, de Waddenzee, Zuid-Hollandse en Zeeuwse wateren en de Belgische binnenwateren. Naar Engeland. Zeilklipper „Avontuur" maakt, zoals ge zegd, tochten naar Engeland. Deze zomer zullen twee twintig-daagse reizen naar de zuid-oost kust van Engeland worden ge maakt. Daar zullen de fraaie getijderivier tjes worden verkend. Bezoeken aan Chatham en de Towerbridge behoren tot de mogelijk heden. Gedurende de eerste reis zal worden deelgenomen aan twee zeilwedstrijden: op de River Blackwater en één van de Theems naar Ipswich. Het is nog steeds een strijd punt of de Engelse Qf de Nederlandse vrachtschepen sneller zeilden. Op de „A- vontuur" zal ongetwijfeld getracht worden de strijd in Hollands voordeel te beslissen. Boekingen op bovengenoemde zes schepen geschiedde tot voor kort individueel. De wens tot samenwerking en reservering op een centraal punt leidde tot de oprichting van het boekingskantoor in Zierikzee. Jannie van der Meulen werkt zelfstandig op provisiebasis. In de vorm van een rente loos voorschot brachten de deelnemende schippers een begin-kapitaal voor publici- teitskosten, e.d. bijeen. Bij deze opzet werd uitgegaan van een na te streven omzet. Risiko van het al of niet halen van dat bedrag, ligt bij beide partijen. Inmiddels werd in samenwerking met motel-congrescentrum „De Zeeuwse Stro men" een fraaie dokumentatiefolder ontwik keld. „Op basis van wederzijdse reklame voor elkaar maken, werden afspraken met de direktie van dit motel gemaakt," aldus Jannie van der Meulen. Als hobby begonnen. Voor haar is dit niet zomaar een baan. Schepen en water bestempelen het leven van het gezin Van der Meulen. Wat begon als hobby op een kleine platbodem, groeide uit tot definitieve vestiging op een zeilend bedrijfsvaartuig. Een komfortabel woonhuis in Papendrecht werd ingewisseld voor de „Door Vertrouwen" aan de Engelse Kade in Zierikzee. Zelf maken de Van der Meulens geen tochten met passagiers, maar deden wel veel ervaring op met dergelijke reizen op andere schepen. „Je komt als vreemden in een groep, maar tijdens zo'n tocht vorm je een hecht team," verklaart Jannie met nadruk. Ook generatiekloven kunnen op die manier, volgens haar verdwijnen. Ze zag een man van zeventig en een jonge kerel van veertien jaar aktief samen bezig tijdens een zeil wedstrijd. Hoog genoteerde wedstrijd bij de zeilende bedrijfsvaartuigen is de jaarlijkse race rond het eiland Tiengemeten. Een wedstrijd, die georganiseerd wordt door de „Vereniging tot behoud van het Zeilend Bedrijfsvaartuig, het Varend Museumschip." Terug naar zeilvloot „De Zeeuwse Stro men". Op zaterdag 24 en zondag 25 april zal een promotiereis worden gemaakt. De schepen vertrekken alle uit de thuishaven en zullen op zaterdagavond afmeren in de Nieuwe Haven te Zierikzee. Belangstellenden zullen daar uiteraard welkom zijn voor be zichtiging van de vloot. Een aspekt, dat tot nu toe onbesproken bleef is de veiligheid. Op de reeds genoemde folder werd bij de beschrijving van elk schip plaats ingeruimd voor een opsomming van de aanwezige veiligheidsmiddelen, zoals radiorichtingzoeker, kompas, marifoon, blus sers, zwemvesten, noodsignalen, reddings vlot, e.d. In de kajuit van haar schip „Door Vertrouwen" boekt Jannie van der Meulen de reser veringen voor zeilvloot „De Zeeuwse Stromen". MkmT ZTiKiooï sv /rttt* Simftri, 26

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1982 | | pagina 26