P a Verzamelen van meningen. Oktober 1981 - december I98L Samenstelling en publiceren tussenrapport. Januari 19Ö2 - september 1982. Brede Maat schappelijke Discussie. September 1982 - september 1983. Definitief rapport. November 1983. tT O ~a x> o c W o '3 G OU yw rlo O cj u-> D.CN «of o O. O) De stuurgroep van De Brauw deed een beroep op de ondeskundigen om te komen meepraten. weet slechts 48 procent van de bevolking dat de Diskussie bestaat. Van degenen die ervan op de hoogte zijn, vindt 49 procent de hele vertoning zinloos, 35 procent heeft geen mening en 16 procent vindt het een nuttige zaak Risico's. Een maatschappelijke diskussie is geen sinecure. Grote risico's bedreigen haar. We hebben een voorproef te zien gekregen in de tijd van de oprichting van de stuurgroep. Omdat iedereen wel aanvoelt dat de vraag of Nederland door moet gaan met e'lektri- citeitsproduktie op basis van kernenergie, het centrale onderwerp van de diskussie is, werd er nog vóór De Brauw als voorzitter werd genoemd, al stevig gepolariseerd. On der aanvoering van enkele, als progressief omschreven massamedia, werd het motto: „kerncentrales sluiten en er niet meer over praten" onder de mensen gebracht. Van de kant van degenen die bij de elektriciteitsproduktie betrokken zijn, be gon men steeds meer zijn geloof in de zin nigheid van de diskussie te belijden. Een opmerkelijke bekering, want toen de ge dachte aan een diskussie het eerst werd gelanceerd (in een brochure van de Raad van Kerken, 1978) zag de officiële energie wereld er geen enkel heil in. In 1980 meende men echter dat je beter kunt praten dan schreeuwen. Liever een stuurgroep dan een aktiegroep op de stoep, was het motto. Konflikten zijn er ook geweest ten aan zien van de subsidietoekenning. De stuur groep liet zich krachtig horen, toen zij naar haar mening te weinig gemeenschaps miljoenen kreeg om uit te delen. Maar ook in de kringen van hen op wie de subsidie regen neerdaalde klonken verwijten. De stuurgroep zag verder kans om prak tisch alle Nederlandse onderzoeksbureau's tegen de haren in te strijken, door er meer dan een dozijn uit te nodigen tot het maken van onderzoekscenario's en offertes, terwijl er maar voor één of twee van deze bureau's een taak in het kader van de Diskussie weggelegd zou zijn! Ideologiseren. De bovengeschetste verwikkelingen be horen als van nature bij de geboorteweeën van alle maatschappelijke nieuwigheden. De stuurgroep kwam er dan ook zonder ern stige kleerscheuren doorheen. Heel wat lastiger zal het blijken te zijn, om de Diskussie te beschermen tegen de heilloze neiging die wij Nederlanders heb ben, om te ideologiseren. De opinieschui- verij rond de vraag of het juist is atoom kracht te gebruiken voor het opwekken van elektriciteit, leent zich bijzonder goed voor het ideologiseren. Wie diskussies tussen voor- en tegenstanders van kernenergie meemaakt, voelt zich soms in de periode van de Hoekse en Kabeljauwse twisten ver plaatst! Voorstanders en tegenstanders zien elkaar niet alleen als mensen met een uiteenlopend oordeel over een technisch fenomeen, maar ook als gelovigen, respek- tievelijk ongelovigen, goede en slechte men sen, wijze en domme, behoedzame en roeke loze personen. „Zeg mij hoe u over kern energie denkt en ik zal u zeggen wie u bent," is thans geen loze uitspraak meer. Tijdens een hoorzitting van de stuurgroep in het provinciehuis te Middelburg bleek ten overvloede hoe gering de kans is dat voor- en tegenstanders van kernenergie eikaars standpunten zullen kunnen of willen begrij pen. De Diskussie heeft als verbroederings feest geen enkele zin. Immers: voor- en tegenstanders van kernenergie zijn het niet alleen oneens met elkaar, ze denken ook totaal verschillend. Voorstanders van kern energie laten zich leiden door de technische, economische en financiële voordelen van kernenergie boven andere opweksystemen. De tegenstanders daarentegen worden be stuurd door hun vrees voor politieke en sociale risico's van kernenergietoepassing. Verder is er een verschil in waarden oriëntatie tussen voor- en tegenstanders. Materiële waarden tellen voor de voorstan ders zwaar, terwijl de tegenstanders (veelal uiterlijk ook scherp te onderscheiden van voorstanders) daar geringschattend over plegen te doen. Tenslotte is daar h^et merkwaardige ge voel dat je als toeschouwer van een Dis- kussieronde krijgt: ze praten wel over voor en tegen van kernenergie, maar dat is slechts een alibi. Ze doen alsof ze het over een kerncentrale hebben, maar de centrale kern ligt ergens anders. Wereldbeschouwin gen, politieke visies en maatschappelijke opties botsen op elkaar. De eenheid in pro bleemstelling is even denkbeeldig als de eenheid in de kleur der kostuums der dis- kussianten: het statige blauw van het es tablishment en het jeans-blauw van de jonge aktiegroepen! Een rhapsody in blue... Redeneertrant. De redeneertrant in de beide kampen is ook totaal verschillend. Het establishment komt gewapend met feiten, cijfers, statis tieken en tabellen naar de hoorzittingen, terwijl de tegenstanders van kernenergie hun soms aandoenlijke Weltschmerz als be langrijkste wapen in de strijd werpen. Je moet een tegenstander niet vragen wat de halljwaardetijd van radio-aktief jodium is. Daar houdt hij zich niet mee bezig. Hem gaat het om de werktijd van een indiaanse arbeider in een uraniummijn. De kosten van uraan in vergelijking met die van steenkool als energiebron overtuigen een tegenstan der van kernenergie allerminst van de voor delen van uraan. Hij wijst daarentegen op de onbetaalbaar hoge sociale kosten die het gevolg zijn van de politiestaat die naar ziin mening onlosmakelijk bij „de kern energie" hoort t|JNNI. 1, Voorbeeld van pro-kernenergiereclame van een aktiegroep in West-Duitsland. Vader zegt tot zijn demonstrerende vrouw: „Tenslotte hebben we genoeg andere energiebronnen tot onze beschikking." 18

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1982 | | pagina 18