Pleun van der Lugt „Alleen om de wereld" Tekst: Anneke Jaensch. Foto's: Johan Berrevoets, Zierikzee. „Als variant op de titel van een beroemd boek van Hector Malot geldt voor jou [Alleen om de wereld]" sprak dr. C. Boertien, Commissaris van de Koningin in Zeeland, die in Zierikzee Pleun van der Lugt kwam complimenteren met zijn sportieve prestatie: het verbeteren van het record solo non-stop wereldom zeiling; goed voor een plaatsje in het Guinness Book of Worldrecords. Hij overhandigde Pleun de zilveren penning met inscriptie van de Provincie Zeeland en prees zijn moed en karakter voor het volbrengen van de monstertocht. Daarvoor was Pleun al door burgemeester Th. H. de Meester van Zierikzee tot ere-burger van de stad gebombardeerd. Hij zei, dat gemeentebestuur en be volking van Zierikzee bijzonder trots over het verloop en erkentelijk voor de betrokkenheid bij het magnifieke gebeuren waren. Het was in alle opzichten een stralende dag. Duizenden mensen waren op de been om Van der Lugt binnen -te zien lopen. Honderden genodigden en watersporters voeren „De Zeeuwse Stromen" in zeil- en motorboten tegemoet. Vrolijk gepavoiseerd en met loeiende scheepstoeters. Vliegtuigjes met sleepteksten als „Welkom" en „Profi ciat Pleun" begeleidden de feestelijke boten- stoet vanuit de lucht. Over de Schelde schalde de hit „De Zeeuwse Stromen", ook wel Pleunlied ge noemd, dat het Schelde Trio onlangs op de plaat zette en waarvan inmiddels al 25.000 exemplaren zijn verkocht. Pleun, van wie bekend is dat hij niet op applaus zit te wachten en die weieens t.e kennen heeft gegeven alle drukte rond zijn reis niet zo nodig te vinden, liet alles glun derend over zich komen. Boem. Het was wel even schrikken, toen hij bij het afmeren recht op de drijvende steiger invoer waarop het welkomstcomité klaar stond om hem te begroeten. 386 dagen en 48.000 km lang was hij schier vlekkeloos meester over zijn schip en op het moment dat hij daarvoor gehuldigd gaat worden, dreigt hij de kade te rammen. Het kan hem overigens snel vergeven worden, want aan zijn zeemanskunst lag het niet. Vooruit va ren op de motor ging goed, maar toen hij hem in z'n achteruit zette, sloeg door een technische onvolkomenheid de schroef vast. Hen spectaculaire binnenkomer, die anders dan een paar natte voetjes voor enkele autoriteiten, geen gevolgen had en waar hartelijk om gelachen werd. Vlaggen wapperden aan huizen en gebou wen; blauwe en groene ballonnetjes (kleu ren van het schip) dwarrelden richting strakblauwe hemel; kinderen droegen vaan tjes met Pleun's portret. Kortom, een aan blik waarbij (iedere!) Sinterklaas zijn mijter zou hebben opgevreten van jaloersheid. In de stad en vooral aan de haven was het alle hens aan dek voor politie, EHBO, padvinders en watersportvereniging. Maar het draaiboek werkte perfekt en met elkaar hadden ze de zaken uitstekend in de hand. De Tros verzorgde een rechtstreekse uit zending van het openluchtfeest, waarbij De Havenzangers en George Baker voor de muzikale omlijsting zorgden. Nadat de genodigden een Pleun-cocktail was aangeboden, konden ze in de Zierik- zeese Concertzaal een filmvoorstelling bij wonen van opnamen die de zeezeiler onder weg had gemaakt. Maarten Breekweg, direkteur van Motel „De Zeeuwse Stromen", die zich financieel garant had gesteld voor de reis, doet uit de doeken dat het een uiterst interessante, opwindende en leerzame onderneming is ge weest. Spanningen en emoties wisselden elkaar af. Gedurende de bijna 300 dagen durende tocht was er praktisch dagelijks wel iets ten behoeve van Pleun te regelen. Hij geeft toe in het begin de konsekwenties van zijn sponsoring niet geheel te hebben overzien. „Maar," zegt hij, „we hebben er geen ogenblik spijt van gehad. De samenwerking met Pleun en het medeleven en de belang stelling van buiten zijn buitengewoon inspi rerend geweest. We kenden de risico's van een dergelijke reis, maar hebben er toch steeds vertrouwen in gehad dat die tot een goed eind zou worden gebracht. We hebben hele moeilijke en onzekere momenten mee gemaakt, maar ook de voldoening van het oplossen van de problemen. Pleun heeft een meesterstuk geleverd en we zijn ontzettend gelukkig dat hij het er zo goed heeft af gebracht." Op de persconferentie, met vriendin Joyce Weber en Poes-Poes binnen handbereik, is Pleun ontspannen, met beide benen op de grond, eerlijk en nuchter. Bedachtzaam for mulerend, met lichte zelfspot en een onder koelde ironie, vertelt hij over zijn ervarin gen, zijn overdenkingen, de ontdekking van niet eerder aangesproken eigenschappen, zijn zwakten, de eenzaamheid en de ver drijving daarvan, hoogtepunten en depres sies, zijn energie en luiheid aan boord. Het is een boeiend relaas. Te land 30

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1982 | | pagina 30