Ter zee „Vinnige klapsoen". Wat was de grootste verrassing onderweg? „De ontmoeting met het echtpaar Breek- weg na het ronden van de Kaap. Tijdens radiokontakt met de wal klonk totaal on verwacht Maarten's stem door de mikro- foon. Dat was een groots moment. Met een rubber motorvletje zijn ze toen naar me toegevaren." De Zuid-Afrikaanse krant „De Burger" meldt op 30 oktober 1981: „...Van der Lugt het net genoeg tijd gehad om meneer Breek- weg en se vrouw Loes 'n vinnige klapsoen te gee voordat hij weer koers gekies het diepsee toe..." Pleun zegt hierover: „Het kontakt vond over de railing plaats, want aan boord komen was er uiteraard niet bij: dat zou mijn solootje doorbroken hebben. Hun fe licitaties en enthousiasme en de postzak met fan-mail die ze aan 'boord kiepten, hebben me een geweldige oppepper gegeven. Die duidelijke en tastbare bewijzen van meeleven hebben er zeker toe bijgedragen dat ik wat er ook gebeurde door moest gaan." Ben je tijdens je reis ziek geweest? „Ik heb me wel een paar keer onder de maat gevoeld. In zulke gevallen moet je eigen dokter spelen. Je grijpt het grote medicijnmannen-boek, zoekt er een aardige kwaal uit, neemt daar een passende pil voor en dan gaat het over!" Was je voorheen een groot dierenvriend? „Niet meer of minder dan een andere willekeurige burger. Poes-Poes heeft daar wel verandering in gebracht. In het begin hebben we even de kat uit de boom (niet de boot) gekeken en dat was wederzijds. Maar ze is een prima gezelschapsdame ge bleken, die voor de nodige afleiding zorgde en me af en toe als sociaal werkster goede diensten bewees. In de loop van de reis hebben we overigens een verschil van me ning gekregen, dat we samen niet hebben kunnen oplossen. Haar behoefte deed ze keurig op de kattebak, maar voor een plas ging ze her en der zitten en dat was haar niet af te leren. Knap lastig. Poes-Poes werd Pies-Poes." Dubbel geleefd. Het wereldgebeuren is, vooral na het uit vallen van je zendapparatuur, voor een goed deel langs je heen gegaan. Heb je 't idee dat je een stuk van je leven hebt over geslagen of toch dubbel hebt geleefd? „Dubbel geleefd. Hoewel ik over het al gemeen moet zeggen dat de reis me in veel opzichten is meegevallen, maak je toch ook de verschrikkelijkste dingen mee. Een paar dagen windkracht 10 of 11 achter elkaar, daar raak je wel even van doorelkaar. Maar je hebt er toch rekening mee ge houden en het was een uitstekend schip, comfortabel, praktisch en met een goeie zeegang en daarmee kun je heel wat op vangen." Heb je iets gemerkt van de vervuiling van de zee? „Op het Zuidelijk Halfrond tref je het prachtigste water aan. Daar kun je de dol fijnen en baracuda's, ,de mooiste aquarium vissen en schildpadden tot op vrij grote diepte waarnemen. Ik heb er ook wel ge doken en gezwommen, hoewel je dat niet met een gerust hart doet als je weet dat het water daar 4.000 meter diep is en als je je realiseert dat er van die handige haaien rondzwemmen, die lak hebben aan jongetjes uit Nederland die proberen de wereld om te zeilen. Maar zodra je boven de evenaar komt, wordt het minder mooi. Vooral de scheep vaart routes worden gemarkeerd door afval. En het slechtst er aan toe zijn Het Kanaal en de Noordzee." Wat heb je van je reis geleerd? „Heel veel, maar vooral geduld te hebben. Ergens wordt het weer uitgedeeld en daar heb je 't mee te doen. En verder maakt de zee de dienst uit. Ik ging weg met heilig respekt voor de zee en dat heb ik niet afgeleerd. Integendeel, zou ik bijna willen zeggen. Die bepaalt je dag: die deelt de lakens uit en de huizenhoge rolgolven. En probeer daar maar niet tegen in te gaan; wacht liever af tot die kalmeert. Geduld heb ik onderweg leren hebben, maar puur uit lijfsbehoud, want eigenlijk ben ik het type niet dat zich gemakkelijk laat in binden." Waar heb je, afgezien van kontakt met mensen, het meeste behoefte aan gehad? Schone kleren en een douche. Je kleren was je met zeewater. Daar blijven dan zoutkristallen inzitten die vocht aantrek ken, dus al je kleren zijn altijd klammig op z'n minst. In het ergste geval kwam de schimmel er in en dan zou je na een paar maanden wel eens even een warenhuis in willen lopen voor een partij nieuwe kleren. Maar ik ben er onderweg geen tegenge komen." Zou je weer zo'n reis willen maken? Zoals sommige mensen heimwee hebben, heb ik zeewee. Een soortgelijke reis zou ik niet schuwen, misschien niet solo, maar het is een fantastische ervaring geweest." Wat ga je nu doen? „Ailes nog eens goed op me laten in werken en het herbeleven. Want er liggen een aantal uitnodigingen klaar van onder wijsinstellingen en watersportverenigingen om lezingen en film/videovoorstellingen te komen geven." Pleun is terug. Maar zijn toekomst hangt nog in de lucht, of misschien toch weer op zee Van der Lugt. 31

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1982 | | pagina 31