Waarde lezers Tot nu toe heb ik veelal geschreven over de recreatie in Zeeland, maar deze keer wil ik het over iets anders hebben, namelijk over de angsten en de problemen van de mensen die in Zeeland wonen, de echte Zeeuwen en de import. U weet, Zeeland bestaat uit vele eilanden die voor een groot deel lager liggen dan het zee waterpeil en beschermd moeten worden door dijken. Door de eeuwen heen zijn er regelmatig dijk breuken geweest en verdwenen grote stuk ken land, die later al of niet op het water werden terugveroverd. De laatste grote overstroming was in het be gin van de vijftiger jaren. Deze overstroming was aanleiding dat de regering besloot een oud plan uit de archieven te halen om alle stroomgaten bezuiden de Waterweg tot de Westerschelde af te sluiten en opnieuw in studie te nemen. Het gevolg van deze studie was de Deltawet, die op het eind van de vijftiger jaren werd aangenomen. Men begon met de afsluiting van het kleinste water, n.l. de Zandkreek (nu het Veerse Meer) en werkte gestaag door en nu is men bezig met de Oosterschelde. Tijdens de uitvoeringswerkzaamheden kwa men er acties van kleine, maar effectieve groepen om dit water open te houden. Er kwam een plan om in de dijk doorlaat- openingen te bouwen, die bij storm afgeslo ten konden worden. Er moest stroming blij ven voor de ecologie van het gebied. Verder moesten de dijken rond de Oosterschelde tot stormvloedkering opgehoogd worden. Dit alles ging en gaat miljoenen kosten. Hoe veel, weet men tot op vandaag nog niet. Men ging iets doen dat tijdens de werkzaam heden nog bestudeerd moest worden. Iets, waar men nieuw materiaal voor moest ont werpen en dus moeilijk juiste financiële ra mingen voor te maken waren. Ook tij dramin gen waren moeilijk te doen. Op de huidige dag is nog niets exact bekend. Bij de Zeeuwen zijn drie groepen te onder scheiden. Eén die de dijk helemaal weg wil hebben, één die de dijk zo gauw mogelijk dicht wil hebben (zoals oorspronkelijk ge pland) en één die een dijk wil hebben met doorlaatopeningen. Maar alles zo gauw mo gelijk, want de vrees voor een ramp leeft nog zeer sterk bij de Zeeuwen. Vooral bij hen die de watesnoodramp hebben meege maakt. Rijkswaterstaat, te weten de Deltadienst, heeft een grote verantwoordelijkheid en ik wens ze succes en hoop dat binnen enige ja ren de mensen, die op de „eilanden" wonen, als het zwaar stormt, met een gerust hart naar bed kunnen gaan. vdG 3

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1982 | | pagina 3