land gebruikte men zeegras en soms ook wel palen als verdedigingsmiddelen tegen afslag door zeewater. De betreffende dijken werden achtereenvolgens wierdijken en paaldijken genoemd. In Zeeland waren wier en palen niet in voldoende mate voor handen en moest men zich voorlopig be helpen met graszoden. Dijkonderhoud. Na voltooiing van de ringdijken, moesten ze natuurlijk ook worden onderhouden. Tot aan het einde van de 13e eeuw schijnt dat weinig problemen te hebben opgeleverd. Het onderhoud beperkte zich overigens niet alleen tot de dijken, maar strekte zich ook uit tot de wegen en de watergangen. Nadat de inbraakkreken waren afgedamd, en de ringdijken voltooid, dienden ook maatre gelen te worden getroffen voor de afvoer van overtollig binnenwater. Via bestaande kreken en gegraven sloten werd het polder water afgevoerd en op bepaalde laaggele gen delen samengebracht. Van daar uit werd het tijdens laag water door primitieve sluisjes op het buitenwater afgevoerd. Ver moedelijk bestonden de sluisjes uit houten kokers die onder de dijken doorliepen. Aan de buitenkant werden ze door middel van een klep gesloten. Daardoor werd voorkomen, dat het buitenwater met vloed de polder zou binnenstromen. Van de wegen uit die tijd moeten we ons ook niet al te veel voorstellen. Mate rialen voor verharding gebruikte men nog niet, zodat de polderwegen niet veel meer dan karresporen waren. Ze werden zoveel mogelijk op hoog gelegen plaatsen aange legd. Behalve op de kreekruggen, lagen vermoedelijk ook wegen op de kruinen van de dijken. Dat de berijdbaarheid vooral in najaar en winter veel te wensen overliet, laat zich verstaan. Het spreekt vanzelf, dat de dijken, de sluisjes, de wegen en de waterleidingen regelmatig onderhouden moesten worden. Aanvankelijk vond dat onderhoud per am bacht plaats. De ambachtsheren hielden er toezicht op. De onderhoudsplicht berustte bij de geërfden van het ambacht. Jaarlijks vond er een schouw plaats een controle dus of iedereen aan zijn onderhoudsplicht had voldaan waarbij ook de schepenen van de vierschaar - ambachten aanwezig moesten zijn. Het dijkonderhoud op Zuidbeveland baarde aanvankelijk weinig zorg, in tegen stelling tot bepaalde dijkgedeelten op Wal cheren en op Schouwen. Vooral op laatst genoemd eiland was de toestand weinig rooskleurig en kon het principe van „elc sinen dike" tenslotte niet worden volge houden. Op het eind van de 12e of in het begin van de 13e eeuw voerde de graaf op Schouwen een nieuwe verdeling van dijklasten in. Blijkbaar was het onderhoud in de belanghebbende ambachten onvol doende of in ieder geval ontoereikend en onredelijk zwaar. De indeling van het ge bied in zesde-delen was bedoeld om de dijklasten over meer belanghebbenden te verdelen. (Wordt vervolgd) Door: Rein van der Helm. Sinds 18581862 maken west-Zeeuws- Vlaamse immigranten en hun nakomelingen deel uit van de bevolking van de Brazi liaanse kuststaat Espirito Santo (Heilige Geest). Deze staat, met zijn 45.597 kmz, één der kleinste van de 22 staten tellende federale republiek Brazilië, is pas goed ont gonnen sinds 1813, toen de eerste immi granten afkomstig van de Azoren er zich vestigden. Sindsdien hebben ver schillende immigratiegolven Espirito Santo bevolkt. In 1847 waren dat Pommeranen uit Duits land, in 1858—1862 (onder talloze anderen) ook ruim 600 west-Zeeuws-Vlamingen. Zij gingen de strijd aan met het weerbarstige oerwoud, dat hoge heuvels en diepe dalen als een dik tapijt bedekte. Momenteel bevolken zo'n 2 miljoen men sen Espirito Santo. Voor het merendeel in Foto's: De Stem. het z.g. interior (platteland), waar men tracht een bestaan te vinden in een gebied, dat slechts moeizaam in cultuur gebracht kan worden. Een gebied, dat geen behoorlijk wegenstelsel keqt. Waar artsen en zieken huizen zich alleen in de grotere plaatsen bevinden, waar elektriciteit en telefoon eerder uitzondering dan regel zijn. Een gebied, waar de communicatie in het algemeen zo slecht was, dat Pomme- Kapelletje in Holanda. Het bouwwerkje werd gesticht in 1929. 25

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1982 | | pagina 25