JACHTWERF OOSTWATERING ©YAMAHA de buitenböordfarriilie Peelandand'achterdeure Dmw En bijna tezelfdertijd hield er buiten een koets stil. Arjaan en Wanne keken langs de blinden en dwars door de schei-gordijnen en konden hun ogen niet gelovende burgemeester stapte er uit. De burgemees tervreed voor de waereld! Wanne was al bij de deur. De burgemeester was een jonkheer met een fraaie, dubbele naam en een permanente hoest, waaraan hij bulderbassend en met zekere graagte grif toegaf. Hij vulde het hele kamertje. Staande vroeg hij: „Uw naam is Slabbekoorn, Adriaan, buche, buche?" „Ja zeker, burgemeester, dat ben ik. Pakt u niet een stoel?" „Merci," zei de jonkheer en ging zitten aan de tafel met het rood-katoenen tafel kleed, dat een dessin had van veel zwarte druivenranken, kompleet met overdadig veel bladeren en trossen, waarop de Verspieders van het Beloofde Land jaloers hadden kun nen worden. „Eens zien, buche, buche," ging hij voort. En hij zette zijn lorgnet dat aan een zwart lint hing, op zijn adellijke neus met zijn rechterhand. Terwijl hij met zijn linker behendig zijn zwarte flambard op een verre stoelzitting mikte. Hij was inderdaad een omvangrijke man. Hij was kaal met een randje' wit haar in de nek en boven zijn oren. Zijn glimmende schedel vertoonde hoogst onwaarschijnlijke knobbels. Hij was een dikke zestiger, „Buche, buche, u bent geboren op de 8ste maart, achttienhonderzoveel in deze gemeente en bent daar steeds, buche, buche, woonachtig geweest?" „Ja zeker, burgemeester." De papieren wezen het uit. De burge meester was aan het juiste adres. De lorg net wiebelde glanzend en vervaarlijk. Hij stak zijn rechterhand in de binnenzak van zijn stemmige colbertjasje en verhief zich, niet zonder plechtstatigheid, van zijn stoel om te zeggen: „Dan verzoek ik u om op te staan opdat ik u (Arjaan stond al op ziin kousevoeten) mededelen kan, dat het Hare Majesteit de Koningin der Nederlan den heeft behaagd om u, buche, buche, Adriaan Slabbekoorn, als blijk van waar dering, buche, buche, voor uw grote plichts betrachting gedurende veertig jaren," de rechterhand kwam uit de binnenzak en bevatte een etuitje, „buche, buche, te be giftigen met de Eremedaille in Brons, be horende tot de Koninklijke onderscheidingen in de Orde van Oranje Nassau. Zulks, buche, buche, ter gelegenheid van Harer Majes- teits verjaardag, morgen. Ik feliciteer u (en uw vrouw) van harte." De verbouwereerdheid was volkomen! De eenvoudige mensen waren zo stom als vis sen. De burgemeester stond wat met het etui te hannessen. „Ik wil u deze opspelden," zei hij en wierp een onderzoekende blik op Arjaans boezeroen. „Arjaan," riep Wanne, „je 'n hemdrok, je 's zondagsenü" Inderdaad: de burgemeester dronk koffie. Zowaar: de burgemeester genoot van een koekje. Arjaan herhaalde wel tien keer: „Hoe bestaat het, hoe bestaat het!?" „Buche, buche, beste vriend," zei een beminnelijke burgemeester, „je mag er je baas Mol wel eens vriendelijk, buche, buche, op aankijken." 's Zaterdags kregen de arbeiders hun weekloon. Marinus de Mol deed dat steeds met enige plechtstatigheid, gezeten aan zijn cilinderbureau in de mooie kamer. Arjaan Slabbekoorn kreeg, wegens verlet van een halve dag op Konichinnedag, die week één gulden minder. Dat kon Arjaan billijken. Hij had die middag immers niet gewerkt en wie niet werkt, zal ook niet eten. „En dan," zei den Baes, „dan houd ik nog zestig cent in. Want het verzoekschrift an de Konichinne voor je medalje most op „gezegeld" papier geschreven worden. En een „zegel" kost zestig cent." De baas zag wel, dat Arjaan er begrip voor had. En de baas was de beroerdste niet. Dat was maar weer eens gebleken. Arjaan bracht het tóch een keer ter spra ke. Tegen Piet de Post, die uit hoofde van zijn ambt toch wat meer van deze dingen afwist en die lid was van een vakvereniging „Door Plicht tot Recht". Zo heette die, in die tijd. Piet de Post raadde Arjaan aan er het zwijgen toe te doen. Maar alle zondagen dat Arjaan Slabbekoorn ter kerke ging en overslaan deed hij nooit was zijn borst getooid met het eremetaal. Een on derscheiding, die niemand anders op het hele dorp kon tonen. Niemand, behalve hij. 1000 M KUKEN BU 'N BEGRIP ONDER DE WATERSPORTERS POLREDIJK 138, VEERE - ZEELAND - NEDERLAND TELEFOON: 01181-665 De Yamaha Buiten boordfamilie telt meer dan 40 leden! Neem bij voorbeeld de "2", de "3,5" en de "5", dat zijn stoere kereltjes die kano's, roei- en visboten, rubberboten en zeil boten kracht op maat ge ven. In die klasse van 1.5 tot 3.7 kW, heeft Yamaha niet minder dan 9 model len! Is het een wonder dat heel Nederland graag op bezoek gaat bij de Buitenboord-Familie, bij Yamaha? Zojuist verschenen: Een boekwerkje van 88 pagina's, geschreven door Kees van Boven, in Noord-Bevelands dialect. Het boekje behandelt in dichtvorm een groot aantal humoristische en andere belevenissen uit een ver en dichtbij verleden, zoals „De Stoamfiets", „De reize van Betje", „Joane en d'r Solex", „Mee Siene op de brommer" en vele andere. De prijs bedraagt 19,50, exclusief verzendkosten. Uw bestelling wordt graag ingewacht door de drukker en uitgever van het boekje: DRUKKERIJ MARKUSSE WISSENKERKE Postbus 1, 4490 AA Wissenkerke, Tel. 01107 - 1308. 28

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1982 | | pagina 28