Betere kwaliteits controle op consumptie-mosselen Glasaal komt uit de Middellandse Zee en niet uit Sargasso Zee Dankzij RIVO en Japanse biologen: Volgens Zweedse bioloog: Door Cor van Heugten. Biologen van het Rijksinstituut voor Vis serij-Onderzoek hebben, in samenwerking met Japanse deskundigen, het geheimzinnige micro-organisme ontdekt, dat in de zomer en nazomer vaak ernstige darmstoornissen, koorts en braakneigingen bij het eten van (overigens kerngezonde) mosselen, veroor zaakt. Dankzij een wetenschappelijk onder zoek uit Japan staat nu ook vast welk toxine (een licht vergif) dit zogenaamde pantserflagelaatje (een plankton-soort) in de mossel produceert. Het toxine veroorzaakt de zware buikloop, die de consument en kele dagen in 'bed houdt. De afgelopen 10 jaar is de totale mossel- handel en export al enkele malen stilgelegd om de goede naam en faam van de Neder landse mosselen hoog te houden. Van een milieu-vervuiling of andere kwalijke ver schijnselen is in feite dus geen sprake. Het is een natuurlijk verschijnsel, dat nu veel sneller door de biologen kan worden voor speld. In kringen van de mosselkwekers is men erg blij met de uitslag van het onderzoek. Nu het micro-organisme bekend is, kunnen de biologen bij het nemen van zeewater monsters onmiddellijk vaststellen in welke zee of kustgebieden dit vrij zeldzame plank ton plotseling voorkomt. Men kan dan door intensieve monsternames de hele ontwik keling volgen en desnoods bepaalde zee gebieden op de Wadden of de Deltawateren voor het mossel-vissen stilleggen. Dit maakt het mogelijk in een veel vroeger stadium klachten van de consumptiemarkt te voor komen. De aanvoer van mosselen uit ge bieden waar het pantser-flagelaatje niet te zien is (of in zeer bescheiden mate) kan dan rustig doorgaan. Van enige marktver storing is dan geen sprake. In plaats van eenmaal kan dan tweemaal of meer per week een watermonster worden genomen om de ontwikkeling op de voet te volgen. De mossel, die plankton eet, heeft geen last van de pantser-flagelaatjes en micro organismen, die de toxine vormen. De con sument, die de mosselen eet, krijgt zware diarree en braakneigingen. Het is dus een natuur-verschijnsel, dat soms optreedt bij snel stijgende zeewatertemperaturen. De afgelopen zomermaanden en herfstmaanden namen de biologen dus de proef op de som in een speciale „mossel-bewakingsdienst", die zeewatermonsters speciaal op het micro organisme van natuurlijke oorsprong con troleert. In de meeste gevallen zal de aan voer van mosselen slechts in gebieden met die planktonbloei gesloten hoeven te worden. Dat is erg belangrijk, omdat klachten van de consument tot anti-reclame lijden, die nu voorkomen kan worden. Op het uitge breide en verbouwde Rijksinstituut voor Visserij-Onderzoek in IJmuiden werd 12 juni een open dag gehouden. Er was in foto vergrotingen een afbeelding van het micro organisme te zien, met een wetenschappe lijke verklaring van de toxyne-overlast. Ja panse biologen en chemici zijn er onlangs in geslaagd het toxine te isoleren. Ook dat is van groot wetenschappelijk en medisch be lang. Men kent nu dus ook de aard van de klachten, die de consument zo ziek en misselijk maken. De mosselkwekers en -handelaren zijn erg blij met de resultaten van het RlVO-onder- zoek van de afdeling van mevr. Kat, mevr. Van de Kerkhof en waarnemend RlVO-di- rekteur dr. Hagel. Het voorkomen van klachten is beter dan genezen. Tot nog toe moesten altijd klachten van een groot aantal smulpapen worden afgewacht om in te grij pen. Ook het stopzetten van de binnen landse handel en export van mosselen is altijd een kwalijke zaak, die bij het publiek ook niet goed overkomt. Wie goed ziek is geweest, raakt voorlopig echt geen mossel meer aan. Opmerkelijk is wel, dat er vaak Machten komen van mensen, die mosselen in het wild rapen of zoeken. Voor deze zelfver- zorgers is het wellicht toch verstandig, dat het RIVO een waarschuwing blijft uitgeven geen mosselen te plukken of te rapen in gebieden, waar deze plankton-explosies zich voordoen. Er is ook wel eens een wilde handel in mosselen, die zich niets van de kwaliteitsvoorschriften aantrekt. De mosselen in de winkels zijn voortaan beslist „brandschoon". Aanvoer van mosse len uit wateren met te veel pantserflagelaten wordt onmiddellijk gestaakt. Zo heeft de Nederlandse mossel er weer een nieuwe kwaliteits-garantie bij. De consumptie is de laatste jaren met tientallen procenten ge stegen. Ook voor vele sportvissers op zee is dit verhaal erg leerzaam. Duizenden bootvis sers plukken mosselen op paalhoofden en havenwerken. De kwaliteit van die mosselen is meestal goed als ze onder de laagwater- lijn worden geplukt. Er komt dan nooit olie of ander drijvend vuil op zee bij. Maar ook deze mosselen kunnen het beruchte toxine bevatten, als dat zeegebied met deze na tuurlijke plankton-groei te maken heeft. Tekst: Cor van Heugten. De glasaal, die elk voorjaar het West- Europese kustwater binnenzwemt, wordt be slist niet in de Sargasso Zee geboren, maar zeer waarschijnlijk in het warme wa ter van de westelijke Middellandse Zee. Deze nieuwe veelbelovende theorie is afkomstig van de Zweedse bioloog dr. Ber- til Ostrom, die het verhaal van Duitse onderzoekers over de warme golfstroom vanuit de diepten van de Sargasso Zee een fabeltje noemt. Ook Nederlandse pa ling-biologen (als dr. C. Deelder en de wetenschappelijke onderzoeker van de Am sterdamse rijksuniversiteit dr. J. van Utrecht), hechten grote waarde aan de Zweedse theorie. Beide biologen geloven al jaren niet meer in het warme golfstroom- verhaal, waarin de glasaal-larven, zeker drie jaar onderweg naar de Nederlandse kust, zouden zijn. östrom heeft geen keiharde bewijzen, maar wel opmerkelijke aanwijzingen voor zijn theorie. Hoe dan ook, hij getuigt op grond -van de nieuwste hydrografische in zichten, dat de aloude theorie van de warme golfstroom, die de zwemmende glas aal zou meevoeren, verwerpt. De golfstroom werkt beslist niet en loopt ook niet zoals alle oude leerboeken van voor 1976 en zelfs 1980 vertellen. De Zweedse bioloog bezweert, dat de grote paaiplaats voor de Europese aal in het westelijk deel van de Middellandse Zee zou liggen. Dus achter de Straat van Gibraltar, op grote diepte, in warm water. Ook de grote aantallen glasaal, die in Italië, op de Joegoslavische kusten, Turkije en zelfs Egypte worden aangetroffen, moeten uit de Middellandse Zee afkomstig zijn. De biologen hebben al vele jaren hun twijfels gehad over het Duitse verhaal van Schmidt. Het leek al onwaarschijnlijk, dat dermate grote aantallen glasaal, na de lange tocht over de oceaan vanuit de Golf van Mexico en daaromtrent, zo massaal de Middellandse Zee bij Gibraltar zouden binnentrekken. De uitspraak van de Zweed heeft enorme beroering onder de biologen veroorzaakt. Dr. C. Deelder en dr. J. van Utrecht menen, dat er meer lokaties zijn, waar de paling paait. En de westelijke diepten van de Middellandse Zee zouden wel eens een belangrijke kraamkamer kunnen zijn. 31

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1982 | | pagina 31