Een fraai en zeldzaam tegeltableau bleef bij Wissenkerke bewaard Bij de voorpagina: Ondanks het feit, dat in de loop der tijden in ons land onnoemelijk veel tegels zijn gebakken, is die om vangrijke voorraad geleidelijk door breuk, brand en andere oorzaken aanzienlijk uitgedund. Zelfs zodanig, dat tegenwoordig één enkele beschilderde tegel van goede kwaliteit een zeer behoorlijke prijs opbrengt. Het ligt dus voor de hand, dat een groot en fraai tableau, dat uit tientallen gave tegels bestaat en geheel compleet is, bijzonder zeldzaam en waardevol genoemd mag worden. We mogen gerust vaststellen, dat in Zeeland een door oorlog en watervloeden geteisterd gebied het antieke tegelbestand extra is aangetast. Daarom is het zaak om de schaarse oogst, die ons aan tegel- tableaux nog rest, met veel zorg te omringen en zuinig te bewaren. Het bovenstaande in aanmerking genomen is er dus alle reden om eens de schijnwerper te richten op een uitzonderlijk fraai tableau, dat zich in een woning in de omgeving van Wissenkerke bevindt. Het is een tafereel van zeer royale afmetingen, da terend uit de achttiende eeuw, samengesteld uit een groot aantal zogenaamde mangane (blauwachtig/ paarse) tegels. De geromantiseerde voorstelling, waarin een paar vrouwen (in de dracht van die tijd met diep décolleté) figureren, wordt omlijst door een vloeiend verlopende rand in Lodewijk XV-stijl. Naar alle waarschijnlijkheid is het geheel op de gebruikelijke wijze ontleend aan een gravure. Het tableau is niet gesigneerd, zodat we aangaande de herkomst weinig aanknopingspunten bezitten. In het algemeen kan worden gezegd, dat de tegelin dustrie vanouds een Nederlandse volkskunst is, die zich over het gehele land heeft verspreid. Langzamerhand ontstonden er enkele belangrijke cen tra: enkele in het noorden (Makkum, Workum, Har- lingen en Bolsward) en verder bevonden zich be langrijke plateelbakkerijen in Utrecht, Amsterdam, Delft en Rotterdam. Op grond van de geografische ligging mag worden aangenomen, dat zeer veel in Zeeland aanwezige tegels en dus ook de tegels van het hier beschreven en afgebeelde tableau in Rotterdam werden ver vaardigd. Wiebe Keikes. 5

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1982 | | pagina 5