Oude opname hoogaars YE 36, toen nog YE 114 „Drie Gebroeders" Botterbehoud is een vereniging, die sinds 1968 bestaat en werd opgericht door een groep bezitters van oude botters. Aan het eind van de zestiger jaren bestond er eigen lijk nog maar weinig belangstelling voor het behoud van oude schepen. In veel ha vens zag men ze liever gaan dan komen. Nu was er over het algemeen ook weinig moois meer aan die oude botters af te zien. Ze waren vaak verwaarloosd, ver bouwd tot er weinig origineels meer aan was en sommigen zaten letterlijk volgespij- kerd met platen blik om de zaak maar drijvend te houden. Die fanatieke scheeps- hefhebbers van het eerste uur van Botter behoud kwamen in kontakt met de eige naren van oude scheepswerfjes, waar men nog over de nodige kennis en vaardigheid bleek te beschikken en zo kwamen de eerste restauraties van botters op gang. En daar bleef het niet bij. Er ontstond van lieverlee een club van mensen, die zich met tal van facetten van de oude scheeps bouw en visserij rond de voormalige Zui derzee bezighielden. Oude verhalen werden opgetekend en er kwam bijvoorbeeld een depot van tweedehands scheepsartikelen, zoals zeilen, blokken, masten, e.d. Mate riaal waarvoor men nu bij een antiquair terecht moet, maar dat toen nog in over- Het roer van de YE 36. vloed op oude zolders, in boeten of werk plaatsen werd gevonden, omdat men was vergeten het weg te gooien. Stonden er in het eerste jaar van Botterbehoud 15 sche pen bij de vereniging ingeschreven, dat aantal groeide gestadig. In de jaren 1972 1975 kwam de res tauratie van schepen goed op gang, door dat er geld beschikbaar kwam, bijvoorbeeld door de verhuur van botters. Scheepswerfjes bloeiden op, zeilmakers kregen werk en het ging ook Botterbehoud voor de wind. Zoals gezegd telt de vereniging thans zo'n 70 schepen in min of meer originele staat. Drie jaar geleden nam Botterbehoud een belangrijke stap. Had de vereniging zich tot dan toe exclusief beziggehouden met Zuiderzee en Waddenzee, in 1979 werd de doelstelling nadrukkelijk verruimd tot de Zeeuwse stromen. „De vereniging stelt zich ten doel het behouden en in originele staat terugbrengen van houten botters en andere zeilende houten vissersschepen die voor het bevissen van de Zuiderzee, de Waddenzee en de Zeeuwse stromen in Nederland zijn ontwikkeld en gebruikt." 8

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1982 | | pagina 8