De Zeeuwse Tea/e is de mooiste van óóiemeaie Peeland praet - Mee Betje in de boot Espirito Santo plat te branden en daar ging de redelijke welstand. In de loop der jaren waren de meest ondernemende immigranten, of kinderen daarvan al elders in Espirito Santo aan de slag gegaan. Wat achterbleef was het minder slagvaardige deel en dat heeft zijn sporen nagelaten. Holanda is een achtergebleven ge meenschap geworden. Een dorpscentrum is er niet, de mensen wonen verspreid over de heuvels. Het lopen gaat niet over ge-asfalteerde wegen, maar langs in de berghellingen uitgehakte paden, die na een regenbui onbegaanbaar zijn. Communicatie werd steeds moeilijker en binnen een aantal jaren was Holanda een vergeten gemeenschap, tot zij in 1974 werd „herontdekt". De bevolking is met haar en huid overgeleverd aan de vendista. Een soort winkelier-grossier, die op een strategi sche plaats in het landschap zijn nering drijft. Hij is de man die de oogst op koopt, maar tevens zaaigoed, bepaalde levensmiddelen, etc. verkoopt. Hij is de man die een auto heeft, waarmee zieken vervoerd kunnen worden naar de hoofd stad Vitoria. De machtige vendista is bereid krediet te geven, maar de schulden hangen als een zwaard van Damocles boven zijn debiteuren. Hij is in het algemeen uit op de stukjes grond van die kleine boer tjes. De inflatie slaat ook in Brazilië genadeloos toe en op die manier pro beert hij in onroerend goed te vluchten. En dat gebeurt niet altijd op een frisse manier, zoals één van de bewoners van Holanda merkte. De vendista had de familie regelma tig naar Vitoria gereden om een ziek dochtertje, dat daar was opgenomen te bezoeken. Op een gegeven moment eiste hij betaling. Daar geldverkeer in Holanda nagenoeg onbekend is (men ruilt dikwijls landbouwprodukten) is het duidelijk, dat het boertje niet over de nodige kontanten beschikte. Geen probleem, de vendista nam wel genoe gen met een stukje grond, dat toevallig aan zijn eigendom grensde. Het boertje mocht het wel blijven bewerken, maar in plaats van de gehele opbrengst moest hij nu genoegen nemen met éénderde. Zo zijn er talloze voorbeelden. Nadat de zending zich sinds 1975 het lot van o.m. de Zeeuwse immigranten heeft aangetrokken, is er het een en ander verbeterd. Er is een gemeen schapsgebouwtje gekomen, er wordt re gelmatig bijeengekomen om dagelijkse zaken te bespreken en doordat eindelijk kunstmest zijn intrede heeft gedaan, kan op de bananenteelt worden overgegaan. Een produkt. dat het hele jaar door een oogst geeft om de mensen een soort basisinkomen te verschaffen. 'k Wille julder een verhael vertelle, wat waer hebeurd is overuhens, dat a eihenluk percies past bie Zêêland. Ut is een benauwde hebeurtenis, die z'n eihe ofspeelt op't waeter, Zééuwser kan't toch nie, ee. Toen oalus nog mee veerbööten heen en trug hieng, in vroeher tied, moste veel Zééuwen di dan ók rehelmaetug hebruuk van maeke. Noe waere d'r zat korte stikjes wi of je over most steke mee de bóót, zó as Kurtjeen, Wolfers- diek en 't bootje van Ziepe. Oewel dat ut di ók wel us wat ruug was, viel dat toch wè mee. Ni-je, die langere oversteken, di kon't hoed spoke. Zó as van Zierukzeeë nae Kasseveer en vroeher nog mee Berre- voets van Zierukzeeë nae Kersplaete. Noe, mee zó'n bóót je most ók Betje mee d'r man Kloas over. Dat dee-je ze wè meer, want a Betje nae d'r zuster hieng, moste ze dien oversteek maeke. Ze waere net op de fiets op't steiher anhekomme en de bóót kwam d'r net an. Dat was mè hoed ók, want ut was vréseluken weer. Sturreme en rehene, hlad benauwd. Betje kroop een bitje achter Kloas z'n rik, dan stieng ze te- miste nog een bitje uut de wind. Toen a ze di die bóót dirom an zag komme, wiere d'r knieën toch een bitje slapjes. Dat dieng hieng me di tekeer, steihere en sliengere. 't Leek wè een op d'n ól heslohe hobbelpaerd. Mè af fijn, ze moste nae ruus, dus 't most mè; d'r zat niks anders op. Ze wier deur 't personéél van de bóót an Tekst: Kees van Boven. boord hehese en dat was mè hoed ók, want 't was net of ze op de kerremis in de schommel zat. Zó was die bóót boven en zó wee mee een hangk nae benee. Kloas kwam mee de fietsen an en die wiere heliek vast hezet, anders waere ze muschien zonder fietsen an d'oare kant hekomme. Zó, di zaete ze dan in de passazj iers kajuit. 't Was ter lekker werm. Betje kwam wee een bitje bie d'r pozetieven. Omda'tut d'n lesten bóót was, waere d'r ók nog a wat passazj iers. Helukkug oa Betje een hoed plekje hevonde. Ze zat tussen Kloas, d'r man, en Arjoan Scheele, de tummerman van't durp, in. Arjoan kwam ók van een dagje verziete trug en ie von't ók barre slecht weer. Mè dat was hin nieuws. An't heluud van de moter kon ze ore, dat de bóót dee vaere. En a hauw kon ze't ók merke, wan 't was één bon ken en sliengere. Zó noe en dan kwaeme d'r béénen van de vloer a ze mee een hangk voor over doke. Betje liet niks merke, mè ze zat um behoorluk te kniepen. En di waere d'r meer, dat kó-je zie-je mè ók ore, want die a oaltied ut óógste woord voerden, waere noe stille. En de he- weunluk wat stillere mensen praetten onderd uut. Noe wil uk nie zehhe, da Betje anders een hróóte kwebbel was oa, dat nie. Mè ze was noe toch mè stille. Toen ze binnen hekomme was oa ze hezie-je dat vlak boven d'r plekje wi of ze zat, een reddiengsboei ieng. Zó een dieng boven d'r óód haf toch wè wat vertrouwen. Mè ze zouw toch d'r eihe veiluher voele a ze dat apperaat vast oa. Nae een stuutje hieng dan ók d'r rechtererm verzichtug nae boven en ze zocht net zó lang mee d'r and tot ze ut touwe te pakken oa van de red diengsboei. Zó, noe voelde ze d'r eihe toch wat heruster en 't viel ók nie op, want iederéén ieuw z'n eiehe wè erhens an vast om nie ondersteboven te knikkeren. Ze neep flienk in ut touwe om een hoed vastouwen 't èn. Nae zó'n drie kwartier waere ze dan eindelienge an d'overkant. Iederéén aelde ophelucht aesem, want een over tocht mee zok weer hieng nie in je kouwe kleren zitte. „En, was je benauwd, Betje," vroeg Arjoan de tummerman mee een brééd lachend hezicht. „Benauwd, jae, dat zouw'k dienke. 'k Bin blie-je da m'n d'r bin." „Dat docht uk wè," zei Arjoan, „want j'ei éél d'n tied m'n duum vasthehouwe. Da's wè nie zó erg, oa, mè een oare keer mó-je nie zó niepe." Toen oa Betje behrepe, da ze in plekke van ut touwe van de reddiengs boei, d'n duum van Arjoan d'n tummer man vast hehouwen oa. Mee een óód zó róód as een krote vloog Betje d'r van deur. Toen iederéén van boord hieng, kon ut personéél mè nie behriepe wirom of iederéén dee brulle van't lachen. 27

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1982 | | pagina 27