H. J. Etienne (1895 -1968) Beeldhouwer in Zeeland Kom 's uit de schaduw Foto's: Tekst: Johan Berrevoets jr. en DINGJAN. J. Kousemaker. Wandelen door een monumentenstad. Dat een gidsje over de monumenten- stad Middelburg een weetgierige vrager antwoord geeft, is niets biezonders: zo'n boekje wordt er voor gemaakt. Dat het zelf enkele vragen oproept is minder gewoon. Maar dat het een redelijke vraag onbeantwoord laat, is beneden de verwachting. Er bestaat zo'n gidsje. Een boekje over Middelburg van een onbekende tekstschrijver (door Den Boer, Middel burg uitgegeven en geïllustreerd met foto's van Wim Riemens), dat voor de toerist een „must" is. En voor Zeeuwen, ja zelfs voor Middelburgers, een aardig bezit om echt intensief te gebruiken. Je kunt er heel wat uit opsteken! In woord en beeld zijn er drie wandel routes in opgenomen. Nu staat er in route 1 omtrent de Gistpoort te lezen1), dat die omstreeks 1910: grondig werd gerestaureerd. Het beeld boven de ingang is een replica uit 1910 van de hand van prof. Wen- ckenbach. Na de Tweede Wereldoorlog werd het in de nis geplaatst2). De re plica stelt de Rooms-Koning Willem II (12341256) voor. Zo, dat weet je dan weer! Is dat dus die Hollands-Zeeuwse graaf, keizer elect van Duitsland, die bij Hoogwoud tegen de West-Friezen het leven liet? Die door zijn zoon Floris V in de Koorkerk van Middelburg werd ter aarde besteld? Een mooi beeld hoor! Echt gothisch, zo te zien. Maar dat is natuurlijk niet zo.Het is niet echt! Het is een replica. Wandelen we een eindje verder. Het gidsje voert ons over de Dam en vertelt allerlei wetenswaardigheden over de Graanbeurs en over oude tekeningen daarvan. Over mooie huizen met der- zelver pilasters, festoenen en kapitelen. Noemt terloops zelfs de naam van de grote bouwmeester Jacob van Campen. St. Christoffel (kalksteen). Kerk te Delft, 1950. Zo komen we aan de oostkant van de Graanbeurs. (Er is natuurlijk in zo'n boekje geen ruimte voor grapjes), zoals de vraag van een toerist (die helemaal geen Italiaans of Nederlands machtig was) of die Graanbeurs met allerlei zerkjes en hun opschriften misschien „ein Hundefriedhof sein darf?". Aan die oostkant deelt het boekje ons abrupt mede: Het beeld van Koningin Emma dateert uit 1937. Konijntje (brons, hoog 12 cm), Zeeuws particulier bezit. 5

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1982 | | pagina 5