Beeld in flatgebouw (brons) te Rotterdam. Een redelijke vraag. Het is op dit punt, dat de gebruiker van het boekje een toch redelijke vraag voelt opkomen. Namelijk: zou dat soms ook een replica3) zijn? Misschien óók wel van Wenckenbach? Want die kon dat. Werd zijn naam niet genoemd als de maker van een nabootsing van graaf Willem II? Maar het gidsje laat de redelijke vraag onbeantwoord en deelt louter mee, dat het beeld dateert uit 1937. Punt, uit. Is het een beeld? Het is meer. Het is een monument in het hart van een mo- numentenstad. Nog betrekkelijk jong zelfs. Nog geen halve eeuw. Zou het ge signeerd zijn? Ja, waarachtig! Aan de achterkant staat bescheiden: H. J. ETIENNE Beeldhouwer. Toch gek, dat de vervaardiger van een nabootsing met naam en titel wordt genoemd en de beeldhouwer van een origineel monument in het geheel niet wordt vermeld! Maar misschien geeft de Encyclopedie van Zeeland antwoord op deze redelijke vraag. Thuis deel I er eens op naslaan. Etienne wordt niet vermeld. Eens kij ken onder Beeldhouwkunst. Dat is moedgevend: ettelijke kolommen zijn er aan gewijd. Je vindt er van alles: dat de maker van het beeld van Jacob Cats in Brouwershaven een Belg was, de naam van de maker van het beeld van Michiel de Ruyter op de boulevard te Vlissingen. Maar Etienneneen, Etienne niet. Emma trouwens evenmin. Gekke boel. Van Wenckenbach weet ik alleen, dat hij professor was aan de T.H. te Delft. Zouden ze soms in Delft iets afweten van H. J. Etienne? Iets? Een vracht gegevens! Maar voordat we daarop ingaan: nog een typisch staaltje uit ons wandelgidsje Onder route 1, op de eerste bladzijde, staat omtrent het befaamde stadhuis: In de topgevel werd in 1910 een beeld aangebracht van Koningin Wilhelmïna in zittende houding met prinses Juliana op haar schoot 4). Mogen we even een beetje voorbarig zijn? Wat niet vermeld wordt, is dat de laatste blinde nis van het gebouw Hugo de Groot. werd gevuld met de laatste Hollands- Zeeuwse graaf: Karei V (15061558). En dat werd gemaakt door H. J. Etienne. Emma. Toen de overgrootmoeder van Ko ningin Beatrix overleed ontviel onze sa menleving een uiterst sympathieke oude dame. Er was geen ontsteltenis. Er was geen nationale rouw. Er was geen groot verdriet onder het volk. Maar toch Nederland miste haar. Was haar naam niet vastverbonden aan de populaire Emmabloem-kollekte? (Een landelijke inzamelingsaktie voor gelden tot be strijding van de toen teisterende volksziekte tuberculose). Niemand kon toen toch weigeren om was het niet op 2 augustus? een „Emma- bloemetje" te kopen? In Baarn (Emma bewoonde daar het paleis Soestdijk) voelde men het gemis natuurlijk sterker dan elders in het land. „Baarn" nam een initiatief. Maar „Den Haag" ook. In Den Haag zou een monument ko men ter gedachtenis aan die lieve, oude vrouw. Er zou een nationale prijsvraag komen: beeldhouwers konden vrij hun ideeën insturen. Henk Etienne stuurde ook een ontwerp in. Het werd derhalve een openbare zaak. Uiteraard werd er in de pers over geschreven. Ook in de toenmalige Middelburgsche Courant, waar het de biezondere belangstelling trok van de vigerende hoofdredakteur, dr. Sybolt Smeding. ZLM-penning 1943 (brons). 6

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1982 | | pagina 6