Vang bootvissers en watersporters na een „Rampsituatie" goed op Kast met. tin. Tekst: Cor van Heugten. Onlangs stond in de „Nederlandse Loods" een belangwekkend verhaal over de reakties van mensen na vliegtuig ongevallen, aanvaringen en andere noodsituaties. Wat beleeft een piloot of inzittende na een crash, een aanvaring of navigatiefout, pech op binnenwater en zee? Bijna iedereen, die betrokken raakt bij een ernstig ongeval ervaart de vol gende reakties: schrik en verbijstering, een opkomend schuldgevoel en vaak minder vertrouwen in eigen kunnen. Ook schippers, watersporters en eige naren van visbootjes op zee en binnen wateren kunnen lering uit de psychische gevolgen van een „crash" bestudeerd door de psycholoog drs. H. van de Berg trekken. Op een schrikreaktie kunnen vaak heel onlogische gedragingen volgen. Bij een minder hevige schrik, kan de be wuste persoon vreemde psychologische afweer-mechanismen ervaren, die vaak de schrik helpen verzachten. Bij lichte schrik treden er vaak trillingen en spierpijn op. Kort na een ongeval kan een persoon in zichzelf gekeerd raken, agressief worden of vluchten uit de ak- tuele situatie. In bijna alle gevallen beleeft de man of vrouw bewuste schuldgevoelens. Dit kan vooral gebeuren als hij vermoedt, dat iemand hem schuldig acht. In een beheerste situatie zal men zijn veront schuldigingen willen aanbieden. Soms ook zoekt men hoopjes uitvluchten of reageert erg agressief. Als iemand niet de kans krijgt om met zijn sociale om geving in het reine te komen, dan wordt die ervaren schuld vaak naar het onder bewustzijn verdrongen. Het zijn vooral de verdrongen of on bewuste schuldgevoelens, die het gedrag van de man of vrouw, die een aanvaring kreeg of een navigatie-blunder (of wat dan ook) maakte, kan blijven bepalen. In milde gevallen gaat men proberen zich met de omgeving te verzoenen of zichzelf minderwaardig voelen en ver klaren. In ernstige gevallen blijkt zelfs, dat men zichzelf wil straffen door kleine ongevallen te veroorzaken, waarbij men gewond raakt. Men kan zich moeilijk meer ontspannen, gaat slecht slapen. Er komen onduidelijke angstgevoelens en men krijgt zelfs fikse depressies. Er worden soms psychomatische ziekten ontwikkeld. In normaal Nederlands be tekent dit, dat men zichzelf kwaaltjes gaat toeschrijven, die verzonnen worden. Kortom, er is alle reden om over levenden erg goed op te vangen. De kans is erg groot, dat men met meer mensen aan boord, elkaar verwijten gaat maken. Dit kan de schuldgevoe lens alleen maar vergroten. Personen, die jarenlang vrienden of goede colle ga's waren, kunnen snel van elkaar ver vreemden of de pest aan elkaar krijgen. Door onbekendheid met al deze ge volgen en situaties kan de omgeving helemaal verkeerd reageren. Ze hebben helemaal niet in de gaten wat er aan de hand is. Het advies is meestal de zaak maar gauw te vergeten en er in aanwezigheid van degene die zich schuldig voelt, niet meer over te praten. Goede raad. Het is duidelijk, dat mensen betrokken bij een ongeval, goed moeten worden opgevangen. Er is alle kans, dat bij herhaling van moeilijkheden op het water verhevigde schrik-reakties optre den. Men is extra gevoelig geworden en een stukje vertrouwen kwijt. Niet alleen bij vliegtuig-ongevallen en scheepsbotsingen, maar ook bij red- dingsakties van watersporters en sport- visboten blijkt, dat de betrokkenen zich geestelijk en lijfelijk willen terugtrek ken. Het is dus zaak, dat vrienden en collega's aanwezig blijven en de mensen de kans geven de schrik en desnoods de schuld, letterlijk van hun ziel te praten. Omdat er meestal geen professionele lieden aanwezig zijn, die deze situaties goed door hebben, moeten eigen vrien den en collega's dit werk doen. Begin niet met verwijten of moraliseren. Zorg zo snel mogelijk voor kleine versnape ringen, een kop koffie, hete thee of een glas sterke bouillon. Gek genoeg is goed en lekker eten dan belangrijk. Sla zeker geen maal tijd over Laat de overlevenden of mensen, die een ongeval hebben ver oorzaakt, liever niet alleen tot ze naar bed gaan. Geef ze een slaappil. Laat iemand, die veel heeft meege maakt niet alleen naar huis rijden, stuur iemand mee. Ook aan het stuur van de wagen kunnen rare reakties optreden. Praat ook de komende dagen aan boord, in de kantine, of in de club nog met de mensen, die toch nog wat in de vernieling zitten. Opmerkelijk is, dat mensen na een ongeval of ramp telkens weer hetzelfde vertellen en herhalen. Ze willen de zaak die hen hoog zit, van zich af praten. Geef hen die kans en beoordeel de ge beurtenissen bij een analyse achteraf rustig en objektief. 10

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1982 | | pagina 10