Nog een keer een hoogaars bouwen Dirk van Duivendijk; Tekst: Willem van de Water. Foto's: van de schrijver. „Een nieuw houten schip bouwen, hier op de werf in Tholen, helemaal vanaf de kielbalk tot en met de tuigage. Dat zou natuurlijk iets fantastisch zijn. Dan zou ik een hoop van de fijne kneepjes, die ik weet nog aan de jon gens kunnen doorgeven. Want je kan nog zoveel over het bouwen van houten schepen in een boek neerschrijven, de kneepjes van het vak leer je alleen in het doen. Maar ja, een nieuw schip bouwen zit er tegenwoordig gewoon niet meer in." Spijt klinkt door in de stem van scheepsbouwer-in-ruste Dirk van Duivendijk. Terugblikkend op een leven tussen hoogaarzen, hengsten en botters, zittend in de kamer waar hij 69 jaren geleden werd geboren, midden op de scheeps werf Firma M. van Duivendijk, weg gedoken in een hoekje van de haven Tholen. Een rustiek scheepswerfje, zoals er eens vele honderden waren: een houten overkapping met een helling voor platbodems, een werkschuur die zo'n 200 jaren oud moet zijn en een bejaard woonhuis, waar vroeger de eigenaren van de werf woonden, nu „gedegra deerd" tot een soort kantine. Halfmo- dellen, werktekeningen, wat vergeelde prenten en krante-artikelen vertellen iets uit het rijke verleden van de Thool- se werf Van Duivendijk. Eigenlijk om te zien al een beetje een museum, maar niettemin een werf die nog springlevend is. Vijf jaar geleden hield Dirk van Dui vendijk samen met zijn broer Simon (80) eigenaar van de werf er officieel mee op, maar sindsdien is hij nauwelijks een dag weggeweest. Karweien op de werf is zijn lust en zijn leven, maar dan wel klusjes waar hij zin in heeft. „Er moet vooral geen haast bij zijn. Als ik zin heb om er 's middags om 4 uur mee te stoppen, dan doe ik dat." En nog een beetje als vraagbaak voor zijn zoon Melis (43), en de twee zoons van zijn broer, Melis (54) en Dirk (48). Die nu met zijn drieën de scheepsbouw- traditie van de familie Van Duivendijk voortzetten. De vierde generatie Van Duivendijk op de Thoolse werf. In 1871 stichtte de overgrootvader van het drie manschap, dat momenteel de scepter zwaait, de werf in het hoekje van de Thoolse haven, op de plaats waar al eerder een scheepswerfje was geweest. Hoogaarsen, botters en schouwen ver lieten de werf in een gestadige stroom. Overgrootvader Van Duivendijk werd opgevolgd door zijn zoon en die leerde zijn eigen zoon Dirk van Duivendijk weer het vak. Met zes klassen lagere school en een tekenschool was het met het leren wel gebeurd. Dirk van Duivendijk (de jonge, 48 jaar). 11

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1982 | | pagina 11