Mensen rond kerncentrale worden kaal Van onze verslaggever GUUS IJSSELMUIDEN BORSSELE Rond de kerncentrale in het Zeeuwse Borssele i» een aantnl bewo ners getroffen door,zeer plot selinge kaalhoofdigheid. Het gaat niet om mannon van middelbare leeftijd ir.nar om Jonge mannen en vrouwen, om meisjes en zelfs een jon getje. fen te zijn geweest door plotse linge haaruitval. Het gaat om een jongetje van elf jaar, zijn 33-jarige oom, een meisje van zestien Jaar en twee vrouwen van in de vcerlig. Slechts twee van hen zijn familie. Ze wonen al lemaal in verschillende dor pen. In de meeste gevallen is het haar na gehele of bijna gehele kaalhoofdigheid, weer aangc- Het kan gewoon niet gek genoeg. Het Vrije Volk deelde zijn lezers op 13 januari de raadselachtige haaruitval bij omwonenden van de kerncentrale mede. De reden van de haaruitval is (volgens Het Vrije Volk) onbekend. Veiligheidshalve brengt men haar maar in relatie met de kerncentrale. Waarom niet met de Haven van Vlissingen of het rioolgemaal van Ritthem? Trouwens: de werkelijke reden van de haaruitval kon best wel eens wezen, dat het lezers van het Vrije Volk zijn, die zichzelf in wanhoop de haren uit het hoofd hebben gerukt, toen zij begrepen wat een ondermaatse krant zij lezen! (Deze laatste diagnose is voor rekening van de auteur!) je beseft dat de implikaties van deze politieke akties kunnen leiden tot slui ting van de kerncentrale en daarmee tot het ontslag van honderden mensen plus een schadepost van enkele miljar den guldens, dan wordt wel duidelijk dat de term „tafeltennissen in een mij nenveld" niet overdreven is. Tenslotte heeft „Borssele" er via een lekke pakking al voor gezorgd dat de Deense regering heeft afgezien van de bouw van kerncentrales! Het draaiboek. Ter illustratie van het voorgaande wil ik u ditmaal eens in de keuken laten kijken en u tonen wat er allemaal op gang komt tussen het moment waarop een storing in de kerncentrale wordt gemeld, en de dag waarop Bets Bonde Jensen-Elze zich meldt om als laatste persvertegenwoordigster in een lange rij te vernemen wat er eigenlijk in Bors sele aan de hand is geweest. Als voorbeeld neem ik de storing die zich op de eerste werkdag van het jaar 1983 voordeed. Vanwege een doorgesla gen pakking een onderdeel van 15,50 of daaromtrent keek de hele wereld twee dagen lang naar een dorp aan de Westerschelde. De tijd stond even stil. Net als de centrale. Maandag 3 januari, 10.53 uur. In de regelzaal (de „commandobrug") van de kerncentrale leiden de operators een normale schakelprocedure in. In een reactorhulpsysteem, dat dient om het (radio-aktieve) water van de primaire kringloop te reinigen, wordt één van de drie pompen die er deel van uitmaken, uitgeschakeld terwijl een andere wordt gestart. 10.55 uur. Er klinken belalarmen in de regelzaal. Op de controlepanelen flit sen lichtjes op. Meters slaan uit. De au tomatische schrijfmachine, die de toe stand van de kerncentrale van minuut tot minuut weergeeft, ratelt als dolge worden. Meters geven ongewone standen aan. De reusachtige stoomturbine, die de generator aandrijft, valt opeens 80°/o in vermogen terug. Net als de kernreactor. „Scram!" zegt de chef van de wacht in de regelzaal. Het brandalarm spreekt aan. De ventilatie van het reactorge bouw valt (als een logische en auto matische reaktie op het brandalarm) uit. Eén van de twee hoofdkoelmiddelpom- pen valt stil. 11.05 uur. De chef van de wacht geeft een ontruimingsalarm voor het reactor gebouw. De zes mensen die er op dat ogenblik werken, ruimen bedaard hun gereedschap op en wandelen naar de regelzaal. 11.10 uur. In de regelzaal is de be drijfsleiding aan het analyseren. Beslo ten wordt de reactor te stoppen. 11.15 uur. Het hoofd van de centrale belt ondergetekende op en zegt zakelijk: „Punt 1: gelukkig nieuwjaar. Punt 2: we liggen eruit!" Ik informeer naar de omvang en de vermoedelijke oorzaak van de storing. Het besluit dat dit een gebeurtenis is, die wij per persbericht bekend moeten maken, wordt zonder problemen ge nomen. Diagnose. 12.15 uur. In de regelzaal heeft men een voorlopige diagnose gemaakt. Er moet een lek zitten in het reactorhulp systeem dat dient voor de reiniging van het water in de primaire kringloop. De preciese plaats weet men nog niet, maar het lek is wel in het algemeen geloka liseerd. Men heeft twee motorgestuurde afsluiters dichtgezet. In het reactorge bouw is de druk die daar normaal heerst, iets opgelopen, evenals de tem peratuur. Er is ook, wat genoemd wordt, een licht verhoogd aanbod van radio- aktiviteit. In de installatieruimte waar de pompen staan meet de apparatuur die daar is opgesteld, een fors hogere aktiviteit. Logisch: er is naar schatting 30 m3 water (later blijkt het 20 m3 te zijn) onder een druk van 180 Bar uit het systeem gespoten. Men concludeert het volgende verloop: a. Er is een lek met stoomvorming in een leiding van het hulpsysteem ont staan. b. De automatische brandmelder (die geen verschil kent tussen rook en stoom) heeft aangesproken. c. Automatisch stopte de ventilatie. (Bij brand ventileert men nu eenmaal niet!) d. Het defekte hulpsysteem levert ook zgn. sperwater voor één der hoofd- koelmiddelpompen. Omdat dit sper water opeens niet meer beschikbaar was, stopte ook de bijbehorende pomp automatisch. e. De ingebouwde automatische regelin gen zorgden voor een reactorscram. (Later bleek deze diagonse feilloos te kloppen!). 14.30 uur. Twee man gaan het reactor gebouw binnen om een luchtmonster te nemen. De stralingscontroledienst in- spekteert het nauwgezet en meldt: „stra lingsniveau is zeer laag." 16.00 uur. De installatieruimte, waar de pompen staan, wordt geinspekteerd. Het defekt blijkt te bestaan uit een ka potte pakking tussen twee flensen van een afsluiter. Reparatie is een fluitje van een cent. 17.00 uur. De installatieruimte wordt schoongemaakt. Het (besmette) water dat erin gespoten is, is verpompt naar het afvalwatersysteem. Het wordt niet geloosd, zoals destijds in Harrisburg au tomatisch gebeurde. (Na Harrisburg heeft men de kerncentrales op dit punt gewijzigd). 19.00 uur. De reparatie wordt door 5 man uitgevoerd. Ze vervangen meteen een soortgelijke pakking op een andere plaats in het systeem. De volgende dag zal de centrale weer normaal zijn pro- duktie hervatten. 19.30 uur. Een persbericht gaat uit naar de redakties van de Zeeuwse bla den en naar de regionale correspondent van het ANP (zie tekst in kader). 21.00 uur. Het nieuws van de storing bereikt via het NOS-journaal de mensen in de huiskamers. Heet nieuws. Er komen die avond drie telefoontjes van redakties binnen. Eén van „Tele tekst" en twee van dagbladredakties. Eén redakteur vraagt of het juist zou zijn als hij de kop „Kerncentrale ont ruimd" boven het bericht zou zetten. Ik antwoord, dat de centrale helemaal niet ontruimd is, doch alleen het reactor gebouw. Van deze mededeling wordt goede nota genomen. De volgende och tend meldt de bewuste krant onder een 24

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1982 | | pagina 24