Weerhuisje openingskop van 5 kolom op de voor pagina: „Kerncentrale lek!" De andere redakteur die opbelt meldt zich als ik al in bed lig. Het is iemand van Associated Press. Hij bedient een groot deel van de wereld met nieuws uit Nederland. Slaperig probeer ik uit te leggen wat een pakking in een reac torhulpsysteem is. Ik krijg een droge mond, want stel dat ik in mijn niet- perfekte Engels een verkeerde term hanteer! Dat zou „via-via" kunnen lei den tot de grootst mogelijke ophef in Nederland. Alles aan dit soort zaken is „heet". De volgende ochtend (de centrale is alweer bedrijfsgereed) staat de telefoon niet stil. Bezorgd klinkende dagblad- redakteuren bellen op en vragen hoe het is afgelopen met het „reactorongeval." Het NOS-journaal belt op met de vraag of ze de ontruiming mogen komen fil men. De redaktie van het journaal heeft de term „ontruiming" niet begrepen. Ze denkt dat het personeel in allerijl het reactorgebouw aan het leegslepen is! Als ik zeg: „De centrale wordt op dit mo ment alweer opgestart", vraagt men aan de andere kant van de lijn of het op starten dan gefilmd mag worden voor het journaal van zeven uur! De correspondent van Associated Press is er óók weer. Hij vraagt: „Hoe is de evacuatie verlopen?" Ik krijg een doodschrik. Het woord „Evacuation" is de Engelse interpretatie van het begrip „Ontruiming". Als het woord „Evacua tion" de wereld in is gegaan, dan kun nen we nog lol beleven! En jawel. Mr. Petersen van de BBC aan de telefoon. Hij deelt mee, dat de BBC elk uur informatie geeft over „the Borssele accident" en hij vraagt of de bevolking van Borssele opgewonden en bang is. Ik kan hem volledig gerust stellen. Als even later een Duitse collega uit Erlangen mij telefonisch vraagt of het waar is dat Borssele is geëvacueerd, begrijp ik pas de vreselijke gevolgen van een woord dat een eigen leven is gaan leiden! In een Zweedse krant heeft (aldus de Duitse collega) gestaan dat het dorp Borssele is geëvacueerd, omdat de reactor was gaan lekken. Iedereen legde verbindingen met Harrisburg. Ik benoem ad hoe de Duitse collega tot onze informant voor het Duitse taalgebied. Onze storingsrapporten en het persbe richt ratelt per telex naar hem toe. De waarheid. Wetenschapsredakteuren, eindredak- ties, nieuwsdiensten het houdt niet op. Het regent vragen over de oorzaak, het verloop en de gevolgen van „het ongeval". Tot de redakties die bellen behoort ook iemand van het dagblad „De Waarheid". De redakteur veronder stelt, dat de kerncentrale Borssele van inferieur materiaal is gemaakt. Als ik vraag waarom hij dat denkt, zegt hij: „Het is een Amerikaans patent dat er aan ten grondslag lag." Ik moet me be dwingen om niet te zeggen dat de de- fekte pakking toevallig van Russische makelij was. Maar.denk ik dan, la ten we de centrale buiten de oost-west dialoog houden. De redakteur slikt mijn informatie maar half. Met een ongelovig „Nou, sterkte dan maar!" eindigt hij het gesprek. Daar is Hendrix van de BRT. Ook de Belgen moeten weten dat „Borssele" defekt is. Hendrix vraagt of er een bijzondere reden is, waarom wij het nieuws pas tegen de avond bekend hebben gemaakt. Nee, zeg ik, zo'n reden was er niet. Pas 's avonds was exact bekend wat eraan schortte. Er was geen gevaar voor omwonenden aanwezig, dus vroegere berichtgeving (uitgezonderd de informatie aan de autoriteiten) had geen zin. De kernfysische dienst aan de tele foon. Deze dienst (een deskundig bureau van het ministerie van Sociale Zaken) wordt ook aan alle kanten door de pers belaagd. Of wij ons persbericht maar willen sturen, dan kunnen ze daaruit citeren. De dienst weet uit eigen waar neming trouwens allang dat de storing niets voorstelt, technisch bezien. Vanuit psychologisch en public relationsstand- punt. is het een bijna halsbrekend feit! Ook in de Nederlandse pers begint men het idee te krijgen dat de „ont ruiming" een drama is geweest. De re- dakteuren blijven aandringen op sen sationele beschrijvingen van mijn kant. Maar ik heb niets. De centrale draait al. weer bijna. Dan komt de NCRV-radio aan de telefoon. Ik arrangeer een ex clusief interview tussen Gert van Brakel en het hoofd van de kerncentrale, de even bedaarde als deskundige ir. U. H. Banga. Weer een redaktie aan de telefoon. Of ik kommentaar heb op het feit, dat het PvdA-kamerlid Zijlstra vragen aan de regering denkt te gaan stellen. Weer even later: of ik weet dat de PvdA-afdeling Borssele het college van b. en w. van die gemeente met vragen over de storing zal benaderen, alsook het college van G.S. van Zeeland. Tenslotte: Bets. Het interview dat Van Brakel heeft gehad is zeer objektief, wat de PZEM betreft. Helaas wordt als een soort con tra-deskundige een zekere Herman Damveld ten tonele gevoerd, die quasi- geleerd de risico's van deze storing analyseert. De radio-uitzending wordt besloten met enkele vraaggesprekken met inwoners van Borssele. Ze verklaren unaniem dat ze geen moment bang zijn geweest tijdens de uren van de storing. Het klinkt na Damveld een beetje sullig. Radio Nederland Wereldomroep neemt in één van zijn buitenland-bulletins een aantal nieuwsfeiten inzake Borssele over En op die manier belandt het nieuws bij Bets Bonde Jensen-Elze van de Mor- genavisen Jyllands-Posten uit Denemar ken. Zoals de traditie dat wil, is zij de laatste in een lange rij aan wie ik mag vertellen dat het allemaal ont zettend is meegevallen met dat defekt en dat er geen enkele reden voor paniek was, na de eerste schrik. Ze vraagt mij tenslotte om een mooie foto van de kerncentrale en een hele boel aanvullende informatie. Dan kan de „redakteur atoomzaken" (waarachtig, zo wordt hij genoemd) eens een mooi achtergrondartikel voor Jyllands-Posten maken. Vanaf deze plaats dank ik hem voor zijn medewerking. Hij en zijn col lega's hebben nog voor jaren voorlich tend werk te doen. PERSBERICHT. Kerncentrale Borssele een dag uit bedrijf. Middelburg/'Borssele - De kern centrale te Borssele is maandag ochtend om elf uur afgeschakeld, nadat ingebouwde meetappara tuur verlies van water in één der hulpsystemen van de reactor had gesignaleerd. De afschakeling geschiedde automatisch. Het reactorgebouw werd uit voorzorg tijdelijk door het daar werkende personeel ontruimd. Na dat de druk in het primaire sys teem, waarvan de kernreactor het hart vormt, was verlaagd, kon het personeel de situatie ter plaatse inspekteren. Daarbij werd duide lijk dat een pakking in één van de reinigingskringlopen, die deel uitmaken van de reactor-hulp systemen, water doorliet. Het wa ter had op het moment waarop het uit het systeem liep een rei nigingsproces ondergaan, waar door het slechts in geringe mate radio-aktief besmet was. Gevaar voor de gezondheid van de om wonenden of voor het personeel van de centrale is dan ook niet opgetreden, aldus de exploitante van de kerncentrale, de nv PZEM. Met het vervangen van de pak king zal naar verwachting één dag gemoeid zijn. Er is geen water buiten het reactorgebouw terecht gekomen. Als de reparatie vol tooid is, zal het water weer in het proces worden gebruikt, al dus de PZEM. Middelburg, 3 januari 1983. Op grijsgrauw bewegen Met schuimende koppen Valt ruisend de regen Met zoetwater-droppen In 't zout van de zee Dan buigen de bomen In wind uit het westen, De koude gaat komen, De boeren gaan mesten, Op stal staat het vee. Het wintert en buiten Zijn stormen aan 't fluiten. De lucht is blauw De zee is blauw De boom is wit Waar rijp op zit. De mist verdwijnt De zon verschijnt Met felle kracht De aarde lacht. En het geluid Van vleugels in de lucht, Is dat geen snelle vlucht Van vriesganzen naar Zuid? D. Smit - Heyse. 25

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1982 | | pagina 25