Onze jonge student maakte dus kennis met de wiskunde. Een kennismaking, die hem uitnemend beviel, want hij had er niet de minste moeite mee. We zouden mogen zeggen, dat de kennismaking leidde tot een verloving en huwelijk. Zonder dat hij ontrouw werd aan zijn eerste liefde de klassieken die niet echt zijn liefde was, maar de voorkeur van zijn vader. Met de keus heeft hij het toch nog moeilijk gehad. „Ik weet niet wat," schrijft hij, „heeft mij naar de natuurkundige richting getrokken, maar altijd is het genot der laatste (na tuurwetenschap) mij enigszins getem perd door de bewustheid, dat ik de eer sten (Latijn en Grieks) niet op gelijke schaal kon blijven beoefenen." Toch heeft hij zijn kandidaats letteren (magna cum laude!) in 1838 afgemaakt. Een studie, waarvan zijn biograaf hem laat zeggen, dat hij die als mens het meest bevredigend noemde. Toen Buys Ballot zijn studie begon, was de algemene voertaal op de univer siteit Latijn (in officiële toespraken be diende hij zich daarvan of en dat was een uitzondering van het Nederlands). Maar bij de natuurwetenschappen was snel gebrek aan bruikbare Latijnse ter men en het Nederlands begon in de collegezalen door te breken. Welke vakken zaten er in zijn „pak ket"? Allereerst de „klassieken". Maar óók wiskunde, natuurkunde, scheikunde, geologie en sterrenkunde. In al deze vijf vakken was hij later hoogleraar of do cent. Een figuur, die op deze vijf „wa pens" meester is, mag gevoeglijk een geleerde worden genoemd. Maar boven dit opstel staat een ontzagwekkend ge leerde en dat is nog iets anders. Om die toevoeging te rechtvaardigen is hierbij een lijst opgenomen van onder scheidingen, die hem op wetenschappe lijk terrein ten deel vielen (afgezien van zijn ridderschap in de Nederlandse Leeuw en een drietal andere verleend door Oostenrijk, Portugal en Pruisen) en de lezer oordele zelf. (Voor Zeeuwen zij vermeld, dat hij lid was van het Kon. Zeeuws Genootschap). De aard en opzet van dit periodiek bieden niet voldoende ruimte om ook maar enigszins verantwoord in te gaan op de wetenschappelijke waarde en aard van Buys Ballot's werk; daarvoor is een vakblad vereist. De belangstellende wij zen we graag op ondervermelde bio grafie. De gemiddelde Nederlander kent Buys Ballot als de naamgever aan de wet der stormen en de stichter van „De Bilt", onze weerberichten-fabriek. Hoe kwam hij er eigenlijk toe om zich als classicus, wis- en scheikundige, geoloog en astronoom toe te leggen op de me teorologie? Eén van zijn hoogleraren, prof. Van Rees, verzocht twee studenten, Krecke en Buys Ballot, om op de Utrechtse Dom waarnemingen voor hem te doen van sterren en planeten. Hierdoor werd het terrein van de astronomie betreden, wat later leidde tot internationale kontakten, waardoor er belangstelling ontstond voor de meteorologie. (Hoewel niets er nog op wees, dat hij daarin zijn hoofdtaak zou vinden). Integendeel, zijn eerste wetenschap pelijke publikatie was op zijn „oude terrein" en verscheen hij was vijf- en-twintig in drie buitenlandse tijd schriften in het Frans en Duits. In 1843 schrijft hij een meesterwerk. Zijn hoogleraren hebben het niet als zodanig onderkend en hielden de publi katie ervan een jaar of vijf, zes tegen! Hij trachtte erin uit één grondregel de hele wereld van de natuurverschijnselen te verklaren en gaf het de titel mee: „Schets ener Physiologie van het onbe werkte Rijk der Natuur". Toen de schets in druk verscheen, was de wetenschap pelijke wereld verbaasd. Later oordeelde de grote scheikundige, Nobelprijswin naar Van 't Hoff, dat het „een reeks van geniale grepen" was. Maar intussen was de jonge geleerde hard aan het werk aan zijn dissertatie waarin hij zich toen reeds bezig hield met vorm en grootte der atomen. Het. proefschrift zelf (over adhesie en cohesie) was niet omvangrijk. Het was geschreven in het Latijn en viel op door de stellingen die hij wilde verdedigen. Citerend: II. De atoomtheorie moet worden uitgebreid. IV. Volgens de (toen) bekende phvsische oorzaken is geen onder gang van de aarde of het mense lijk geslacht te verwachten. XVIII. Weldra zal de meteorologie het recht de naam wetenschap opeisen. Men verlieze niet uit het oog, dat Buys Ballot onderwijl vele artikelen schreef in allerlei talen. Ook, bijvoorbeeld, om een miskend Duits geleerde (Mayer) in diens opvattingen over het behoud van „de wetenschappelijke wereld" hem was arbeidsvermogen steun te geven, waar afgevallen. Evenmin, dat hij dag aan dag druk bezet was met doceren in mineralogie, theoretische scheikunde en wiskunde. Ook niet, dat hij tussendoor een publi katie deed verschijnen over de omwen- telingstijd van de zon. Wat hem bracht op het terrein van de meteorlogie! Hij kreeg een Europese faam. Neder land bleef daarbij achter en dat heeft pijn gedaan. Zoals blijkt uit zijn corres pondentie: .alles wat wij zeiden (is) voor kennisgeving aangenomen en niet weerlegd! Maar ter griffie gelegd. ....uit teleurstelling.... de me teorlogie als een speelpop ter hand genomen." De eerder genoemde Krecke en Buys Ballot bezochten Brussel waar sinds 1826 een observatorium funktioneerde. Dat was een kolfje naar hun hand. Zij zet ten nogal heel wat raderen in beweging. En, waarachtig, in 1848 kregen zij de beschikking over een villa de „Son- nenborgh" op de Utrechtse bolwerken om er een observatorium te stichten. (Wie Utrecht kent, weet dat vandaag de dag ter zelfder plekke de koepel van het astronomisch observatorium zich toont). Intussen waren er meteorologische waarnemingen op gang gekomen op meerdere plaatsen. Echt niet om vakan tiegangers een zonnige dag te beloven of om fruitkwekers voor nachtvorst te waarschuwen. De eerste waarnemingen C. H. D. Buys Ballot (omstreeks 1857). 27

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1982 | | pagina 27