Avtew yje e/C/ccuzr meuer met ru<j tc&fceren/ Wc zcwcCesv (Jomcrv /jet Ze&cC met mees bsmumt/ kwamen (u raadt het niet) vanzee. Want het ging om de marine-meteoro- logie! Een merkwaardige man, een vrij on bekende doorzetter en vechter, l.t.z. H. M. Jansen, komt de eer toe (1851) daar over als eerste gepubliceerd te hebben, na bestudering van talloze journalen van Nederlandse oorlogsschepen (zeilschepen dus). Eer hij daartoe toestemming kreeg van de Minister van Marine is er wat wind door de zeilen geblazen! Maar, zijn konklusies bleken steekhoudend en ook bruikbaar voor de handelsvaart. Er „zat wat in" als je, om de Kaap, koers zette naar Indië en dankzij Jansen de reis met een 14 dagen kon bekorten. Ministeries van Marine en Binnen landse Zaken (Thorbecke) kwamen tot samenwerking om, in navolging van de Ver. Staten waar „Sailing Directions" verschenen, hier tot iets dergelijks te komen. En inderdaad, nadat Thorbecke in persoon een bezoek gebracht had aan het instituut van Buys Ballot, (B.B. stel de vast, dat de minister in één kwartier de portee van de zaak begreep!), kwam het Koninklijk Meteorologisch Instituut tot stand. En op 31 januari 1854 begon nen de officiële werkzaamheden onder leiding van (a) Jansen als direkteur waarnemingen ter zee, (b) Krecke dito te land, onder supervisie van de hoofd- direkteur prof. dr. C. H. D. Buys Ballot (jaarwedde 500, Op eerdere opstellen volgden nu snel vele publikaties die door de maritieme meteororlogie over de hele wereld wer den geraadpleegd (Beredeneerde Jaar verslagen, e.d.) Weldra verschenen in ons land waarnemings„stations" (Vlis- singen pas laat, 1879). Maar die beston den ook in het buitenland, zodat er vrij spoedig gegevens beschikbaar komen over een gebied van de Orkaden via Hamburg tot Moskou en via Genève tot De Bilt. Er is een klacht uit die periode: .den telegraph (is) te kostbaar. maar in 1860 worden de „telegraphische seinen" algemeen en in 1882 komt het eerste (telegrafische) weerbericht voor de landbouw uit. Het duurt veertig jaar eer het vele werk wordt bekroond met het bijeen brengen en de betrouwbaarmaking van gegevens waardoor de grondslag is ge legd voor de wereldklimatologie. Het gedenkteken te Kloetinge toont een schematische weergave van één door Buys Ballot bedacht instrument (de aëroskoop), dat het mogelijk maakte van ver de af wij kings verschillen op de ba rometer waar te nemen. Het is in on bruik geraakt. De taak werd later met gemak door de radio overgenomen. De weerkundigen van het KNMI bedachten en ontwierpen in de loop van de de cennia vele instrumenten (Olland te Utrecht vervaardigde ze), die gebruikt werden op de verst verwijderde plaatsen Zo nam, in een internationaal plan, ook Nederland deel aan waarnemingen in het Noordpoolgebied. Buys Ballot's latere opvolger, dr. Snellen, had de lei ding. Men werd hier doodongerust, om dat er maandenlang geen enkel bericht doorkwam. Buys Ballot, het is tekenend voor zijn karakter, drong aan op een zoek-expeditie waarvoor geen gelden be schikbaar bleken. Maar hij stelde zich met zijn privé-vermogen 204.000, garant voor een hulpexpeditie. Pas dertien jaar na zijn dood kwam er, dankzij de bemiddeling van de heer Van Citters bij de Portugese regering, regelmatige weerkundige berichtgeving van de Azoren, die voor „De Bilt" ui terst belangrijk waren. Meldingen die van (heel) ver komen, zijn onmisbaar zoals bleek toen vele Duitse duikboten de weerkundigen van Hitier een gunstige periode voorzegden om de veldtocht van 1940 te starten. Naar het heet zijn de werken aan de Oosterschelde thans, onuitvoerbaar zon der nauwe samenwerking (Zierikzee!) met het KNMI (hoewel Dosbouw/Rijks- waterstaat om nadere gegevens ver zocht onze correspondentie onbeant woord lieten). Een Zuid-Bevelandse boer/fruitteler verzekert: „Op De Bilt Carla Pols: „Korte Metten". kun je vertrouwen! Als ze werkbaar weer voorzeggen, reken er dan gerust op." Een Oosterschelde-visser zegt: „Geen dag of ik stem af op Scheve- ningen-Radio. Daarop kun je je veilig verlaten." Twee praktijkmannen die, over de hoofden van de betrokkenen van van daag, daarmee hulde brengen aan Buys Ballto, de grondlegger van de meteoro logische toepassingen in Nederland, een ontzagwekkend Zeeuws geleerde. Biografie: C. H. D. Buys Ballot door dr. E. van Everdingen. 's-Gravenhage, 1953. LIJST VAN ONDERSCHEIDINGEN. Erelid van: österreichische Gesellschaft für Meteorolgie. Gesellschaft für Erdkunde, Berlijn. Société de Médicine, Antwerpen. Meteorological Society, Londen. Deutsche Meteorologische Gesellschaft. Naturforschende Gesellschaft, Bamberg. Maatschappij Felix Meritus. Kon. Zoölogisch Genootschap Natura Artis Magistra. Kon. Ned. Aardrijkskundig Genootschap. Bataafsch Genootschap der proefondervindelijke Wijsbegeerte. Lid van: Akademie der Naturforscher, Halle. Keizerlijke Akademie der Wetenschappen, St. Petersburg. Scottish Meteorological Society. Schweizerische Naturforschende Gesellschaft. Physikalische Gesellschaft, Berlijn. Physisch Geografische Gesellschaft, St. Petersburg. Société des Sciences, Luxemburg. Manchester Literary Philosophical Society. Naturforschende Gesellschaft, Emden. Wetterauische Gesellschaft. Associazone Meteorologica Italiana. Académie Royale des Sciences, des Letteres et des Beaux Arts de Belgique. Society for the encouragement of Arts, Manufactures and Commerce. Naturforschende Verein, Riga. Kais. Kön. Geologische Reichsanstalt. Societas Scientiarum Fennica. Kön. Akademie der Wissenschaften, Pruisen. Keiz. Akademie v. Natuurwetenschappen, Moskou. Société de Statistique, Marseille. Société Vaudoise des Sciences Naturelles. En bovendien nog van elf Nederlandse verenigingen, genootschappen en bonden. VERJAERBAG. Mn besten braven 'Endrik, ie wor noe tachtig jaer. Daerom de beste weinsen van oons; da's ganslik klaer. Oons weinse vee gezond'eid voe joe en voe je wuuf. Ik dienk: je za wè feëste, da's dan 'n eele kluuf. Bie meinsen op die leeftied staet 't öod d'r nie mi nae. Maer a'k 't goed verstaen ae, dan za 't bie jeo nog gaeë. Daerom: mie aol de guusjes is joe dat feëst gegund. Eet van de lekk're taerten en drienk zovee je kunt. Mae nie te vee, want anders dan zén ze: die was zat. Ie ao te vee gedroenke en viel plat op z'n gat! Arjaen. 29

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1982 | | pagina 29