aarde lezers Noöm Jaap Het voorjaar is begonnen en wat wij merken na een zachte winter, is dat nu het weer geheel is omgekeerd, veel te koud. Zou dit een teken zijn voor de economie, die te koud was en nu misschien zal verbeteren? Laten wij het hopen. Tot nu toe is het maar heel zuinig geweest. Een hoop bezuinigingen, die nergens in de pal vielen. En dat is zo merkwaardig, ieder een zegt: bezuinigen dat is nodig, maar niet bij ons. Het Nederlandse volk bestaat nu in eens uit een aantal experts. Want wij hebben wel door, dat je niet kunt doorgaan met te veel uitgeven. Maar daar houdt het mee op, verder alleen maar bezwaren. Gelukkig doet de regering wat. En ik zeg maar zo, wat doen is beter dan de bulldozer- politiek van vooruit schuiven en hopen dat alles voor elkaar komt. Goed, dit is genoeg. Wij gaan nu de zomer tegemoet en binnenkort komt de trek van duizenden toeristen, waarvan velen naar onze provincie. En ik hoop meer dan vorige jaren. Het geld in eigen land besteden is ook een manier van scheppen van werkgelegenheid. En dus meehelpen het economische probleem op te lossen. Dus, blijf in eigen land, want het is toch zo, dat wij hier in ons land vele mooie plekjes hebben, die echt de moeite waard zijn. Afgesproken lezers, ja? vdG Nöèm Jaap, dat was 'n nette man; gaf ieder 't ziene as dat kan. Ie was gelokkig en te vree; ie boerden goed, dat viel wè mee. 't Gebeurden op 'n kwaeien dag, moe Dina dóód in bedde lag. Ie trok 't z'n eigen vrèèd vee an, dat was 'n slag voe oonze man. Zoo as dat 'oort, gaf 'n 't bekend; Dina gesturve' was op 't end. En in de krante dae verschèèn 't bericht; noe wist 't elkendèèn. En vrööm, zooas nööm Jaap dat was, (ie wist dat iedereen dat las), most ok 'n biebeltekst d'r bie. Dat 'ad 'n wè is meer gezie. 't Was uut de spalmen, zoo d'n docht en 't stoeng wè goed, doch'n gerocht. „Ik treur, mae bin nie zonder 'oop". Zoo'n spreuk is voe gin goud te kööp. Maer of 't zoo weze most of nie (ie kost'r zelf nie èèns goed bie). Ie docht: „Waerom zou ik 't nie doeë? Ik trouw ik nog is, zoo bin'k 't moeë". „Mae wie za 'k vraege?" doch 'n toen (en nie zoo aestig voe't fesoen). Ie docht an buurmans Kao en Kee; één van die tweeë, was z'n idee. Dat döch'n! Mae wie van die tweeë, wie van d'r beien is gedweeë? Dae zat 'n mee. Ie wist 't nie. Ze zatte 'r aol'bei wermpjes bie. Ie vroeg an oome Piet om raed. Die zei: „Jaap, mekker, da's kordaet! Mae wacht's even. Luuster goed. Ik werke noe op je gemoed. Doe net as Abrams afgezant, die zetten aolles an de kant. En gieng op zoek in 't varre land; nae Laban; Abram nog verwant. Je weet wat Eliëzer docht, dat 'n om waeter vraege mocht. Voe aol z'n béésten en z'n staf en 's kieke wie dat 't èèste gaf. Die zou't 'n vraegen of ze wou van Izak worren wae z'n vrouw. Ie g'loafden dat 't zöö zou gae, dae was 't 'n zeker van bienae. Nööm Jaap vond dat nie kwaed bedocht (o, ad't toch zoo is weze mocht!) Ie zou mae gauw nae buurman gaen. En zoo gezeid, zoo ok gedaen. Ie vroeg die misjes: „Kan 'k van joe de fietspompe leene, af en toe?" En die die pompe geve zou, die zou d'n vraege as z'n vrouw. 't Was Kee. Ze zei gin boe of bah. Mae laeter zei ze: ,,'k docht't a". En mie 'n zuur gezicht van Ka vertrok nööm Jaap en zei: „Hoera!" Arjaen. 3

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1982 | | pagina 3