Zo mooi als de Regentenkamer in Zierikzee is er geen salon in heel Parijs te vinden Tekst: Joke van der Klooster. Foto's: Johan Berrevoets jr. Aan de Poststraat in Zierikzee staat het Burgerweeshuis. Hoewel het al tientallen jaren niet meer als zodanig wordt gebruikt, verwijzen gou den letters op het witte, historische pand nog steeds naar die funktie uit het verleden en wordt het ook nog steeds zo genoemd. Sinds het begin van de zestiger jaren wordt het bewoond door het becldhouwersechtpaar Ad en Tessa Braat. Eerst met hun drie kinderen, die inmiddels het huis uit zijn; nu werken en wonen ze er samen. Het weeshuis is dus weer woonhuis geworden, zoals ook eeuwen geleden de oorspronkelijke bestemming was. Eén van de grote kamers van het pand, aan de Poststraat gelegen, wordt echter niet voor huishoudelijke doeleinden gebruikt. Dat is de Regentenkamer. De wanden van die Regenten-verga derkamer zijn bekleed met beschilderd goudleer, dat in 1730 is aangebracht. Zo prachtig bewaard gebleven, dat het moeilijk zal zijn dat elders in Nederland te vinden. Ook de plafondbeschildering met alle gorische voorstellingen, met goden, go dinnen en engeltjes, dateert uit die tijd. De Regentenkamer is, met dat punt gave behang, met de beschilderingen, een schitterende kast van vloer tot pla fonds en een met ornamenten versierde spiegel, eigenlijk al dusdanig „bekleed", dat ze eigenlijk geen verdere versiering behoeft. Bezichtiging. Wie al dat bijzondere met eigen ogen wil aanschouwen, is daartoe in de ge legenheid. Zeer velen maakten al jaren gebruik van de openstelling in het zo merseizoen, wanneer het bezoek kan worden gekombineerd met de bekende beeldententoonstelling, die het echtpaar Braat jaarlijks in de schitterende tuin van het Burgerweeshuis opzet. De Re gentenkamer kan ook 's winters worden bezocht, maar dan is het beter even vooraf te telefoneren, omdat het kun stenaarsechtpaar dan meestal hard werkt in het atelier. Eigenlijk salon. De Regentenkamer is oorspronkelijk de oude achttiende eeuwse salon van het pand. Toen er in 1863 wezen in het gebouw werden gehuisvest, werd die voorname salon de vergaderkamer voor de regenten. Volgens Ad Braat is dat het behoud ervan geweest. Slechts de Regenten maakten ervan gebruik en dan nog maar een keer of zeven per jaar. Er werd dus weinig gestookt, ook nu nog, waardoor het leren behang weinig van krimpen of uitdrogen te lijden had. Plafond-schildering. 5

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1982 | | pagina 5