niging „Zierickzee" van P. D. de Vos (uit 1913) „in de trant van Schouman". Het schilderij is inderdaad voorzien van de signatuur A. Schouman, de schilder die in 1710 in Dordrecht werd geboren. De Vos is een voormalig archivaris van Zierikzee, die veel publikaties op zijn naam heeft staan en bovendien ook se cretaris van de Regenten is geweest. Weeshuisuitzet. Naast de ingang van de Regenten kamer, aan de linkerkant, staat dan nog een prachtige kast met vergulde con soles, die tot aan de zolder reikt. Daarin staat een prachtige verzameling tinnen voorwerpen uitgestald, vermoedelijk resten van de weeshuisuitzet uit 1596. Aan de lange achterwand hangen 2 door G. van der Marck in 1719 geschil derde regentenstukken, waarop een en kel weeskind staat afgebeeld in de toen voorgeschreven weeshuisdracht in de Zierikzeese stadskleuren zwart/wit/rood. Pas in 1806 was Lodewijk Napoleon zo vriendelijk dat voorschrift te laten ver vallen en mochten de wezen voortaan in zwart/wit, de toendertijd gebruike lijke kleuren, gekleed gaan, zodat ze niet meer zo opvielen als bestempelde weeshuiskinderen. Ook op één van de schilderijen be vindt zich onder de regenten mr. Johan Cau, heer van Domburg, tevens burge meester van Zierikzee. Eén van de tel gen uit het eerder genoemde patri ciërsgeslacht. Hoewel we ons niet al te zeer met jaartallen hebben bezig gehouden, dient om verwarring te voorkomen te worden opgemerkt, dat het Zierikzeese weeshuis waarover in 1531 voor de eerste keer in een raadsvergadering werd gesproken, althans voor zover bekend is, gevestigd was in een pand naast het huidige Bur gerweeshuis. Het weeshuis verhuisde dus in 1863. Voordien was het pand waarover we nu steeds spraken, één van de prach tigste en rijkste woonhuizen van Zie rikzee. De salon, die nu nog steeds Re gentenkamer is, werd vermoedelijk in 1730 zo mooi aangekleed ter ge legenheid van het huwelijk van Susanne Maria Loncque, ambachtsvrouwe van Oosterland. Zij trouwde op jonge leef tijd met een Cau, maar werd al vroeg weduwe. Willem IV en Victor Hugo. Als belangrijk ingezetene ontving deze rijke weduwe in 1747 stadhouder Wil lem IV voor een paar dagen als gast. Ook maar dan in latere tijden ui teraard hemelt de zoon van Victor Hugo, die met zijn beroemde vader eens een reis door Zeeland maakte, de Re gentenkamer hoog op. „Een mooiere kamer dan in heel Parijs te vinden is," schreef hij, aldus weet Ad Braat te melden. Er zijn nog veel meer historische en aardige feiten te vertellen over dit bijzondere huis met zijn bijzondere ka mer. Maar wie zich eens zelf op de hoogte wil stellen, zal ongetwijfeld veel genoegen beleven om ze te horen uit de mond van mevrouw Tessa Braat. Haar echtgenoot prijst haar als een sprankelend vertelster. En zij past haar verhalen graag aan, wanneer er bijvoor beeld eens een groep jonge scholieren op bezoek komt. Heel af en toe kan de Regentenkamer niet worden bezocht, want zo nu en dan vergaderen de tegenwoordige Regenten, leden van het Stichtingsbestuur, er nog wel eens. Een traditie, die al weer 120 jaar oud is Spiegelpartij DE ZEEUW EN ZIJN LAND. Door eeuwen heen verbrokkeld door de golven, met stormvloed overspoeld tot veler rouw Werd steeds, om weer bescherming, klei gedolven, waardoor de zee het land niet roven zou. De Zeeuw sloeg steeds opnieuw de boeien, met dijkkrans om de hartslag van de zee. Hij greep de juiste riemen om te roeien, voor weer gevaar te keren bij zijn stee. Maar ook ontboeit daar altijd weer het water, zo dit wordt opgezwiept in felle storm. Vandaar blijft waakzaamheid, voor nu en later, geboden en in elke vorm! Toch is dit land voor hem het Alma Mater, dit Zeeuwse spreekt uit elke norm! P. C. van Zierikzee. 9

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1982 | | pagina 9