UT IS TOG FURSGRIKKULUK maar los daarvan, op een naastliggend gebied, dat der spelling," aldus Kouse maker. Het is duidelijk wat Geldof en Kouse maker willen: een voorkeursspelling, zonder de typische lokale verschillen (die altijd en overal de rijkdom van een taal mede helpen bepalen) weg te willen werken. Een spelling, die dan voorna melijk het geschreven Zeeuws ten goede zal komen, en een einde zal maken aan de toestand van nu. Een situatie, waarin iedere dialektschrijver zijn eigen ge maakte spelling gebruikt. Toegegeven: het Woordenboek der Er was eens want zo beginnen im mers alle sprookjes? Er was dan eens een heel erg klein landje dat, hoe klein ook, hoorbaar schuimde van aktiviteiten die vooral ontwikkeld werden door een flink aantal fabrikanten van geluids registratie. Ze bestonden feitelijk bij de gratie van het geluid dat zij voor re- produktie vastlegden. Zij persten gram mofoonplaten, zij vervaardigden geluids cassettes, zij maakten geluidsbanden in allerlei formaten, grootten en snelheden, bestemd voor een grote verscheidenheid van tape-recorders. Ze waren gekomen tot de fabrikage van wel vijf, zes ver schillend werkende compact-disks en de markt was er verrijkt door audio-cas settes waarvan er geen enkele geleek op een andere, zodat er in die wereld van geluid werkelijk een chaos was ontstaan. Zeer tot ongerief van de ge bruikers. Nu was er één fabrikant, die het idee opvatte om aan dat ongelukkige gedoe een einde te krijgen. Wat zou kunnen door systeem-standaardisering. Maar, overleg met andere fabrikanten leverde niets op. Want, begrijpelijk, iedere fa brikant was er van overtuigd dat zijn eigen systeem verreweg het beste was. Ergo, de wanorde werd intussen steeds groter. De voorstander van standaardisering was daardoor echter niet uit het veld geslagen. Hij dacht, als er geen vrij willige samenwerking komt, zou dan de overheid van ons landje niet met aan bevelingen kunnen komen? Een soort voorkeur-produktie. Aanbevelingen van Hoger Hand leiden mogelijk wel, zonder enige dwang, tot een vorm van stan daardisering. Wie weet? Derhalve zette hij zich achter zijn tikmachine om Ho ger Hand een idee aan de hoge hand te doen. Nu werd dat heel kleine landje, dat Marezatenland heette, bestuurd door een Landraad die gevormd werd door een groepje vroede Overmannen, werkend onder het presidium van de Opperman. Zeeuwse Dialekten heeft al een zekere aanzet tot een spelling gegeven. Maar waarom geen werkgroep of kring op gericht, die de mogelijkheid van een nadere uitwerking en vaststelling van zo'n spelling gaat bekijken? Daar kan toch niets tegen zijn? Het kan uitein delijk alleen maar bevorderen dat wij Zeeuwstaligen van Sluis tot en met Stel lendam eikaars literatuur beter zullen kunnen lezen. Elkaar verstaan als we met elkaar spreken, dat doen we toch wel. Want ondanks de verschillen is hetgeen ons in de Zeeuwse taal bindt sterker dan dat wat ons scheidt! Het beleid van de Landraad ken merkte zich, uiteraard!, door wijsheid en bedachtzaamheid. Zij waren zo be dachtzaam en zo wijs dat zij nimmer over ijs van één nacht gingen en zij zouden zich zeker nooit gewaagd hebben op glad ijs. Om fouten te vermijden hadden de Overmannen zich omringd door een veelheid van Consultatiebu reaus die hen, desgevraagd, rijkelijk van adviezen dienden. Toen de pensionaris van de Landraad de brief had voorgelezen waarin de fa brikant de suggestie deed om te komen tot een werkgroep tot standaardisering van de apparatenbouw voor geluids weergave, viel er in de Landraad een korte, venijnige stilte. Want de Over mannen waren bij verrassing genomen en nu gedwongen zich op een terrein te begeven dat hen volslagen onbekend was. Wat wisten zij van geluid? Oemoemenoe?, sprak de Opperman in onvervalst Marezatenlands. Bestaat er ook een Consultatiebureau, dat ons in deze netelige kwestie van advies kan dienen? Eén der Overmannen trok zijn porte feuille en peuterde er een lijstje uit dat alle raadgevende instanties vermeld de voor alle netelige kwesties. Nu kon den alle andere Overmannen rustig af wachten tot er iets was opgediept. Meneer de Opperman, zei hij, niet zonder triomf in zijn stem, ik héb het! Deze zaak ressorteert zeer kennelijk on der de afdeling cultuur. Daarbij zie ik genoemd het consultatiebureau voor fo- nometrie. Het komt mij voor dat we daar onze voorlichting moeten vandaan halen. Het heeft onmiskenbaar iets te maken met geluid. Dacht u niet? Weliswaar bestaat het lichaam uit vol slagen onbekende lieden, maar het sim pele feit dat zij in het bureau zitting hebben is een waterdichte waarborg voor hun kunde. Anders zaten zij er niet in. Wij moeten ons als Landraad beslist niet op dit gladde ijs begeven. Wij moeten ons door de ambtmannen van de.hoe heet het ook weer? het consultatiebureau voor fonometrie laten adviseren. Het bureau heeft trouwens een aantal sekties die zich bezighouden met het behoud (ze zijn dus goed-conservatief!) van veelsoortige belangrijke zaken. Ik wed dat er vast wel een sektie is die kundig en bevoegd is om over dit ver zoek een oordeel te geven. Volgen wij het komende advies, dan kan ons nooit iets worden verweten en niemand van ons valt zich een buil. En dat is erg belangrijk. Ik stel voor om dit schriftuur van de mij onbekende fabrikant door te sturen naar dat bu reau. Ik heb gezegd. Alle Overmannen waren het hartelijk met hem eens. Na slechts een klein aan tal maanden was het antwoord binnen. De Pensionaris las voor: Bijlage 10a. Verzoek van J. Kousemaker voor het instellen van een werkgroep tot voor bereiding van systeem-standaardisering Marezatiaanse geluidsweergeving. Het verzoek van dhr. Kousemaker heeft de sektie enigszins verbaasd. Im mers, in Marezatenland bestaat een vereniging voor klankonderzoek die voortreffelijk werk heeft (sic!) en nog steeds verricht op het gebied van ge luidsweergave. Zou er behoefte bestaan aan een der gelijke werkgroep, dan ligt het op de weg van die vereniging (en natuurlijk niet op de weg van een willekeurige fabrikant!) een dergelijk initiatief te nemen. Het verzoek van dhr. Kousemaker is voorgelegd aan een onafhankelijk des kundige in het buitenland, dhr. Snerb, hoofd van de afdeling geluidsonderzoek van de vermaarde Academy of Sounds. De sektie beschavingsbehoud kan zich volledig, maar dan ook volledig vinden in diens oordeel. Hij wijst systeem standaardisering af, omdat: de Marezatiaanse geluids-produktie zeer veelsoortig is en met een aanbe volen standaardisering van Hoger Hand zal geweld worden gedaan aan de tonen zoals die in verschillende fanfare korpsen worden ten gehore gebracht. de Marezaten al beschikken over een fonometrische omschrijving ten be hoeve van het weergeven van Mareza tiaanse tonen, ontworpen door mevr. dr. G. Bisschop, ten behoeve van de En cyclopedie der Marezatiaanse klank soorten. Samengevat: wij adviseren u derhalve mede omdat wij anders zeker vijftig jaar op onze tijd zouden vooruit ge raken! een negatieve beslissing te nemen met betrekking tot het onder havige verzoek. Hoogachtend, Het Merasaatse consul tatiebureau voor fonometrie, drs. J. H. Mère, voorzitter; A. H. W. Langmes, sekretaris. Er viel een stilte in de Landraad. Oemoemenoe? vroeg één der Over mannen aarzelend. Da's nogga glad, zei één van zijn collega's. As ter noe tog 'n vereenigienge bestaet om zoo'n verzoek te doeën, wat motte me dan oonze tied verdoeë miet zo'n schriefsel van zo'n partekelier? Wig d'r mie. Mars van 't padje. Ut is tog fursgrikkuluk. En dat is 't ok. Tekst: Mr. G. S. van 't Eindewege. 17

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1983 | | pagina 17