Gewapend betonmuur systeem De Muralt '*èm Na de bevrijding is men al spoedig met het herstelwerk begonnen. Op 19 november 1944 werd een speciale dienst voor de droogmaking van Walcheren opgericht. Op 22 februari 1946 werd het laatste dijkgat gesloten en kon Wal cheren weer worden drooggepompt. Met het herstel van de beschadigde grond en gebouwen waren daarna nog enkele jaren gemoeid. Poldersamenvoeging. Na de stormvloed van 1916 hebben de provinciale staten van Zeeland het pol derreglement zodanig gewijzigd, dat naast de grond ook de gebouwen eventueel belast zouden kunnen worden. Terecht werd gesteld dat ook bebouwde eigendommen belang hadden bij een goede en veilige waterkering. De moge lijkheid om onder bepaalde omstandig heden bepaalde polders samen te voegen tot een groter geheel, werd in 1921 voor het eerst door het provinciaal bestuur overwogen. Reeds toen was een aantal kleinere polders nog maar nauwelijks in staat de opgedragen taken naar behoren te vervullen. De krisistijd in de dertiger jaren maakte het steeds wenselijker om tot samenvoeging van polders over te gaan. Maar de besturen van de betrokken polders en waterschappen wilden hun zelfstandigheid tot elke prijs behouden. Toen in 1941 in West-Zeeuws-Vlaande ren het Waterschap Het Vrije van Sluis werd opgericht, waardoor de eerste grote poldersamenvoeging een feit werd, wa ren van de 76 daarbij betrokken polder besturen er niet minder dan 74 die tegen het voorstel waren. Desondanks zette het provinciaal bestuur toch zijn plannen door. De ramp van 1 februari 1953. Waar eens 't gekrijs der meeuwen verstierf aan 't eenzaam strand, daar schiepen zich de Zeeuwen uit schor en slik hun land. En als de stormen woedden, hen dreigden met verderf, dan keerden zij de vloeden van 't pas gewonnen erf. Zo luidt de aanhef van het Zeeuws- vlaamse volkslied. Jammer genoeg kon den lang niet altijd de vloeden worden gekeerd. Dat bleek voor de laatste maal op 1 februari 1953, nu 30 jaar geleden. De gevolgen van het drama dat zich in die rampnacht voltrok waren zo ernstig, dat er ook in ons verhaal nog enige aandacht aan geschonken dient te worden. Op zaterdagavond 31 januari 1953 be reikte een orkaan onze kust tijdens springtij. Op zondagnacht 1 februari omstreeks 1 uur was het noodweer op zijn hevigst. Het gehele Noordzeegebied bevond zich toen in het stormveld. Ach tereenvolgens gaf het K.N.M.I. de vol gende waarschuwingen uit. 31 januari 9.50 uur: storm tussen west en noordwest. 31 januari 17.15 uur: zware storm tussen west en noordwest. 31 januari 22.30 uur: zware noordwester storm. 1 februari 4.30 uur: zware storm tussen noordwest en noord. Overal werd in die noodlottige nacht heldhaftig verzet geboden tegen het wa ter, dat maar niet wilde zakken. Meestal was het een vergeefse strijd. Overal be zweken dijken, liepen polders vol water en verkeerden de bewoners in doods gevaar. Op zondagmorgen verschenen de eer ste berichten over een ramp, waarvan De vernielde dijk bij Ritthem (Rammekens) tijdens hoog water. Verdediging van betonblokken met golfremmende werking. 23

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1983 | | pagina 23