Middeleeuwse scheepstimmerlieden aan de arbeid. Fragment van het Tapijt van Bayeux. Kunsthistorisch Instituut van de Universiteit van Amsterdam. al aangetroffen. Beschrijvingen van Ierse heiligenlevens uit de 5e en 6e eeuw verhalen van dergelijke vaartuigen, „curraghs" genaamd. Met deze vaartui gen, die met 20 a 30 runderhuiden waren bespannen, welke met boter en teer wa terdicht waren gemaakt, zouden zowaar tochten over de Atlantische Oceaan zijn gemaakt. Zelfs Amerika zou zijn bereikt. De Ierse priester en zaevaarder Bran- daan spreekt over een „insula uvarum" of wijndruiven-eiland. Op zijn minst merkwaardig is het, dat enkele eeuwen later de Viking Eric de Rode vanuit IJsland westwaarts zeilde en landde in een streek in Noord-Ame- rika die hij „Vinland", wijnland, noemde Waren Brandaan en Eric in dezelfde streek geland? Is Brandaan de eerste Europeaan geweest, die ruim negen eeuwen voor Columbus Amerika ontdekt heeft? In ieder geval kan niet ontkend wor den, dat de Ieren sinds ca. 500 de oceaan bevoeren. En niet alleen de Ieren, ook de Engelsen voeren over een stukje oceaan, namelijk van Engeland naar Frankrijk. De Angelsaksen konden daar bij de Romeinen als voorbeeld nemen. Reeds in de Romeinse tijd waren Londen en York bloeiende havensteden, welke het doel waren van Romeinse koop vaarders. In de zevende eeuw, mogelijk zelfs al eerder, waren Engelse schepen geen onbekenden in het gebied van de Seine- monding. Nog wat later werden Bre- tagne en vooral de monding van de Loire en Charente reisdoelen. Onder meer ko per en tin waren in die tijd handels- produkten die de bewoners van Albion op het continent probeerden te slijten. Nieuwe markten hiervoor werden op zijn laatst aan het eind van de zevende eeuw gevonden in het gebied van de Friezen, waaronder in die tijd het gehele gebied van de Lage Landen werd verstaan. In het begin van de achtste eeuw hadden de Angelsaksen geregelde han delskontakten met Dorestat, een belang rijk handelscentrum uit die tijd, gelegen op de plaats waar nu Wijk bij Duurstede ligt. Vroege scheepstypen. Archeologische vondsten hebben ons een indruk gegeven hoe enkele scheeps typen uit het eerste millenium er uit gezien moeten hebben. Nederland is een boeiend gebied wanneer het om scheeps- opgravingen gaat. Boten uit vrijwel alle tijden zijn er opgegraven; vanaf een bij Pesse opgegraven boomstamkano, die niet minder dan 7500 jaar oud moet zijn, tot wrakken van vroeg-twintigste eeuwse schepen welke tevoorschijn kwa men bij de drooglegging en het in cul tuur brengen van de IJsselmeerpolders. Een uitzonderlijk fraaie opgraving werd verricht bij Zwammerdam, waar nabij een terrein van een Romeins „castel- lum", een burcht, zowel kano's van het boomstamtype als meer geavanceerde vrachtschepen van 24 en 35 meter lang(!) werden blootgelegd. De grote schepen, waarvan de romp in dwarsdoorsnede een trapezium-vorm vertoont, verraden een Mediterrane af komst, dat wil zeggen wat het ontwerp betreft. Hier moet wel een Romeinse scheepsbouwmeester aan het werk zijn geweest. Uit onderzoek naar de gebruik te houtsoorten kon worden opgemaakt, dat het materiaal uit Zuid-Duitsland af komstig moet zijn; „in den vreemde" ge bouwde Romeinse vrachtschepen voor de Rijnvaart?? De schepen die uit de 2e of 3e eeuw dateren, zijn niet gezonken maar gewoonweg verlaten. Waarom dit is gebeurd, zal wel altijd een raadsel blijven. Boeiend om te fantaseren over de mogelijke oorzaken van het kennelijk plotselinge verlaten van de schepen; oorlogshandelingen, fatale ziekten?? Gezien de grootte van de vaartuigen mag de conclusie worden getrokken, dat in het begin van onze jaartelling handel op vrij grote schaal via de Rijn zal heb ben plaatsgevonden. Bekend is in ieder geval dat met schepen grote hoeveel heden bouwmateriaal (natuursteen) uit Duitsland naar de Lage Landen werden getransporteerd voor de bouw van Ro meinse burchten en woonhuizen. Drie munten uit de tijd van Lodewijk de Vrome (778840) met afbeeldingen van een vroeg hulktype. Dit type kon zowel geroeid als gezeild worden. Illustratie uit D. Ellmers: „Frühmittelalterliche Han- delsschiffahrt in Mittel- und Nord- europe" (Neumunster 1972). 8

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1983 | | pagina 8