aSKSPssSsHL' xjzi Van de overstromingen die in de jaren 1530 en 1532 voor Zuid-Beveland zulke noodlottige gevolgen hadden, heeft het bezit van Ter Doest in Kattendijke niet geleden. Maar nog geen halve eeuw later verloor de abdij haar Kattendijkse goe deren als gevolg van de opstand tegen Spanje. Op 31 december 1582 werd de uithof Monsterhoek met de bijbehorende gronden toegewezen aan graaf Gunther von Scharzenberg zwager van de prins van Oranje als beloning voor zijn verdiensten in de strijd tegen Spanje De monniken van Ter Doest waren in middels weer naar de Zuidelijke Neder landen vertrokken. Naderhand kwamen hun voormalige kattendijkse goederen in het bezit van de ambachtsheer Johan Huijssen. In de tweede helft van de 17e eeuw liet hij het gebouwenkomplex van de Uithof afbreken. Niettemin waren er in 1824 langs de Monnikendijk nog res ten van te zien. Ook thans tekent de plaats waar de gebouwen eens stonden zich nog duidelijk in het landschap af. Het dorp Kattendijke door de jaren heen Nadat het gebied van Kattendijke was bedijkt, stichtte men er een eigen kerk, die in 1251 voor het eerst in schriftelijke bronnen wordt vermeld als dochterkerk van Kloetinge. De uithof Monsterhoek beschikte over een eigen kapel. De kerk bezat destijds twee altaren waarvan er één was gewijd aan de Heilige Maagd Maria en de ander aan het Heilige Kruis Op één van deze altaren was een vi- carie gevestigd ter ere van St. Salvator. Uit de rekening van de aartsdiaken van de dom over 1409/1410 blijkt, dat toen in Kattendijke als pastoor werd aangesteld Johannes, bastaard van Heen vliet. Deze bediende er enkele jaren later als kapelaan ook het altaar. Blij kens de rekening over 1577/1578 werd toen de laatste pastoor in Kattendijke aangesteld. Door de jaren heen is de kerk een sieraad voor het dorp geweest, ondanks het feit dat het koor dat een rechte sluiting had in 1768 werd gesloopt. Het thans nog bestaande gedeelte van de kerk is 14e eeuws. De rijk gedetail leerde toren werd in de eerste helft van de 17e eeuw aan het kerkgebouw toe gevoegd. In de kerk werden ook de kloosterlingen van Monsterhoek begra ven, waarvan nog enkele zerken in het gebouw aanwezig zijn. De kerk werd in 1955 gerestaureerd. Na de bedijking van het gebied en de bouw van de kerk, is de bevolking van Kattendijke vermoedelijk toegeno men en nam ook het dorp in omvang toe. De streek rond Kattendijke maakte deel uit van één van de vier poelgebieden, die binnen de brede watering van Zuid- Beveland aanwezig waren. We mogen er daarom van uitgaan, dat de bevol king zich destijds intensief met veen- ontgraving heeft bezig gehouden. Toen het gebied tot in de wijde om trek was ontveend, bestonden er voor Kattendijke nog slechts zeer geringe kansen voor een verdere ontwikkeling. Zodoende bleef het dorpje in zijn ver dere groei steken en waarschijnlijk is dat er mede oorzaak van, dat men er nooit met een weg achterom de kerk is begonnen. Ontwikkeling van het gebied tussen de jaren 1200 en 1700. Na bedijking van de gebieden waar binnen omstreeks de jaren 11601170 de Oude Polder en omstreeks 1190 de polder van Kattendijke ontstonden, werd tegen laatstgenoemde polder rond het jaar 1200 de Kloetingse polder bedijkt. Door deze bedijking werd tevens de mond van de Wijtvliet afgedamd en ontstond tussen Wemeldinge en de ha ven van Goes een doorgaande zeewering Buiten deze zeedijk strekte zich een on afzienbaar gebied uit van water, slikken, geulen en een enkele opwas. Overgeleverd aan het vrije spel van natuurkrachten, wijzigde deze toestand zich gedurig. Daarin grepen de mensen vijf eeuwen lang niet of nauwelijks in. Wel werden de waterkerende dijken die het achtergelegen land beschermden, van tijd tot tijd verhoogd en verzwaard. Ernstige dijkdoorbraken zijn daardoor uitgebleven. Vanuit de haven van Goes kon men westwaarts via de Puije en het Schenge naar het Sloe en het Veersegat varen, terwijl oostwaarts via een andere scheepvaartroute de Oosterschelde kon worden bereikt. Deze geul noemde men het Goese diep. Hij liep dicht onder de zeedijk langs. Ter plaatse waar de Wijt- Oudlandgebied tussen Kattendijke en Wemeldinge. De kerk van Kattendijke. 15

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1983 | | pagina 15