vliet was afgedamd, lag eertijds een gehucht van dezelfde naam, alsmede een haventje. Het uitzicht vanaf de hoge zeedijk bij Kattendijke over de water- en wadvlakte van de Ooster- schelde, moet in die jaren onder alle weersgesteldheden, wel erg mooi zijn geweest. Nieuwe bedijkingen. In de 17e eeuw ontstond aan de mond van de Zandkreek een opwas die Katse- plaat werd genoemd. Op 15 december 1704 besloten de Staten van Zeeland de Katseplaat te verkopen. In 1708 werden de gronden bedijkt, waarna de naam van het poldereiland werd gewijzigd in Oostbeveland. Aanvankelijk vormden de bedijkte gronden een afzonderlijke ambachtsheerlijkheid, maar naderhand werd Oostbeveland bestuurlijk onder de gemeente Kattendijke gebracht. Kerke lijk bleef het echter onder Kats behoren Een aanzienlijke uitbreiding onderging het grondgebied van de gemeente Kat tendijke, toen in 1809 een groot kom- plex buitengronden werd bedijkt. Aan vankelijk kreeg het als naam Lodewijks- polder, maar naderhand werd de naam gewijzigd in Wilhelminapolder. De ver landing van de waterwegen van en naar Goes heeft de bedijking van het betreffende gebied zonder meer versneld Aan de bedijkers werd de verplichting opgelegd een kanaal door de nieuwe polder te graven vanaf de haven van Goes naar de Oosterschelde. Waar het kanaal in de Oosterschelde zou uitmon den, moest een schutsluis worden ge bouwd. Zo ontstond het Goese sas en was de scheepvaart op Goes weer voor een aantal jaren gewaarborgd. In 1816 werd de Wilhelminapolder onder de gemeente Kattendijke gebracht Langs het nieuwe kanaal werd een dorp gesticht, dat als Wilhelminadorp de ge schiedenis is ingegaan. De nieuwe plaats nam snel in omvang en inwonertal toe en in 1829 vestigde de gemeente Katten dijke er een sub-ontvanger. Door zijn gunstige ligging en doordat de direktie van de nieuwe ploder er werd gevestigd, overvleugelde het nieuwe Wilhelmina dorp in belangrijkheid langzaam maar zeker het oude Kattendijke. Tenslotte werd in Wilhelminadorp een gemeentehuis gesticht en kozen zowel de burgemeester als de direkteur van de landbouwmaatschappij De Wilhelmi napolder er hun domicilie. Alleen in de naamsgeving kwam geen verandering. Een schrale troost voor de inwoners van Kattendijke. Protestbetogingen zijn er van die kant niet gehouden, voorzover ik weet. Daar deed men toen nog niet aan. Een deel van de inwoners vond werk in de nieuwe polder. Bij winterdag kwamen deze landarbeiders niet meer zonder werk te zitten. En dat was veel be langrijker. Kattendijke, dorp aan de Oosterschelde. Na de bedijking van de Wilhelmina polder verloor de dijk tussen de haven van Goes en Kattendijke zijn water- kerende funktie. Omdat de dijk tussen Kattendijke en Wemeldinge wel water- kerend bleef, is ook Kattendijke een dorp aan de Oosterschelde gebleven. Vroeger werd het polderwater er ge loosd door een sluis ten noorden van het dorp. In 1884 werd er een stoom gemaal gebouwd. Dat gemaal heeft dienst gedaan tot 1953, toen de stoom ketel werd afgekeurd. In 1904 liet het waterschap bij het gemaal een kleine landbouwhaven bouwen, nadat de oude haven van Wijtvliet al in 1809 onbruik baar was geworden. Op een stille middag in oktober 1981 heb ik Kattendijke met omgeving nog eens bezocht. Langs de voormalige zee dijk tekenen de resten van het Goese diep zich nog duidelijk in het landschap af. Voor akkerbouw ligt deze voorma lige vaargeul te laag. Plaatselijk heeft men de grondslag in de voormalige bedding beplant met populieren. Het oude haventje van Wijtvliet valt in het landschap van vandaag niet meer te herkennen. De monnikendijk werd al eeuwen ge leden afgegraven, nadat zijn waterke- rende funktie overbodig was geworden. Op zijn grondslag ligt thans een asfalt weg, die nog altijd Monnikendijk wordt genoemd. Op sommige plaatsen ligt deze weg nog zo hoog boven het aangren zende maaiveld, dat de oude dijk er nog duidelijk valt te herkennen. In de buurt van de boerderij Monnikenhof moet eer tijds de uithof van de abdij van Ter Doest hebben gelegen. Tijdens onze wandeling door Katten dijke op die stille oktobermiddag viel er in het dorp vrijwel niemand te be speuren. Er blijkt nog een kruideniers winkel te zijn. Ook de herberg is er nog altijd. Bij de kerk staat een onbewoonde pastorie. Op het kerkhof vonden we nog twee grafzerken. Ze dateren uit het eind van de vorige eeuw. Op de plaats waar eens het koor stond, werd naderhand een consistorie gebouwd. De spitsboog die vroeger koor en schip verbond, is nog duidelijk in het metselwerk zicht baar. De voormalige dorpsvate werd in de dertiger jaren gedempt. Op die plek ligt nu een klein plantsoen en staat de mu- De gemeente Kattendijke anno 1866. Overgenomen uit de gemeente-atlas van J. Kuijper. 16

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1983 | | pagina 16