Boeken De voormalige bedding van het Goesediep, beplant met populieren. ziektent. Een aantal huizen schijnt als tweede woning te worden gebruikt. Westelijk van het dorpje werd een nieuwbouwwijkje gesticht. Daar staan ook wat bejaardenwoningen, waarin vermoedelijk de laatste oorspronkelijke Kattendijkgnaren hun dagen slijten. Ik ontdekte er zelfs nog een oude brand put die blijkbaar in ere wordt gehouden. De zeedijk werd onlangs verzwaard en de oude vertrouwde betonmuur langs de weg over de dijk naar Wemeldinge is verdwenen. Kattendijke gaat met zijn tijd mee. Er is een camping en langs de kust liggen visbootjes voor anker. Het gezicht over de wijde Oosterschelde is nog even mooi als vroeger. Vermoedelijk spoelt er nog wel eens een katteschelp aan. Maar enig verband met het ontstaan van Kattendijke wordt niet meer gelegd. We weten nu wel beter Literatuur. Dr. C. Dekker. Zuid-Beveland. Lantsheer-Nagtglas. Zelandia Illustrata. Uitgave Tirion. Tegenwoordige staat van Zeeland. Jacob van Grijpskerke. 't Graafschap van Zeeland. M. H. Wilderom. Tussen afsluitdammen en deltadijken. Dr. J. M. G. v/d Poel. De Wilhelmina- p older. P. M. Grijpink. Register op de paro- chieën, altaren, vicarieën en de bedie naars, zoals die voorkomen in de middel eeuwse rekeningen van den officiaal des aartsdiakens van den Utrechtschen dom. Zeevsche Nachtegael ende Des Selfs Dryderley Gesang verscheen in 1623 tot Middelbvrgh en her-verscheen in 1982 in precies, maar dan ook precies de zelfde vorm en stad. Een facsimile uitgave derhalve, die de Neerlandici P. J. Meertens en P. J. Ver- kruijsse op nauwgezette wijze verzorg den. Zo nauwgezet, dat de ongeduldige lezer tot blz. 27 moet gaan eer hij de titelpagina aantreft. Daar aan vooraf gaat o.m. een lijst met drukfouten uit de oorspronkelijke editie, samen met de pagina's (in foto-druk) waar die te vin den zijn, zodat menig goedwillende ko per (die op blz. 21 daarvan pas op de hoogte wordt gesteld) wel even moet denken een fout gebonden exemplaar in handen te hebben. De band geeft een illusie van perka ment. De rug is goud geletterd. Het papier is best en druk-technisch is het boek zeer geslaagd. Over de hoofden van het Zeeuwse volk heen werd in de originele uitgave aan „de Hollanders" te verstaan gege ven, dat zij aldaar niet al te zeer van een hoge toren dienden te blazen. Hier was de Zeevsche Nachtegael als bewijs, dat men er hier waarachtig ook wel wat van kon. Naar het schijnt is Jacob Cats de initiatiefnemer geweest om die Hol landers dit luchtje te laten ruiken. Zeker, in het Zeeuwse worden ook kikkers gehoord, maar het titelblad gewaagt van een bundel samengesteld door „treffe- lycke Zeeuwsche Poëten." Wie dan, zullen dat wel zijn? Er is een inhoudsopgave achterin. Maar die moet je gebruiken aan de hand van een onmisbare toelichting, want het is wei nig verhelderend wanneer de goedwil lende hedendaagse lezer zoekt naar bijv. Valerius. Om te vinden, dat je daarvoor terecht kunt op 3Hlv-3r (hoewel het nieuwe boek een eigen paginering heeft, die er niet bij vermeld wordt). Maar geen nood: er is ook een register met beginregels. Wie weten wil hoe het verder gaat met „Pleuntje, wilde vloyen vanghe" kijke op Miiij v. Zo simpel gaat dat. En bij Hiiij r Kjv is het poëem te vinden van A. van der Venne (die een erg grote rol speelde bij de oerdruk). Evenals zijn broer, terwijl hijzelf er in derdaad voortreffelijke vercieringhe met Copere Plaeten voor leverde. Naar de trant van de tijd zijn de blad zijden vrij dicht bevolkt met godjes en godinnetjes. Waaromtrent een register achterin. Als het waar is, wat de editeurs zeg gen (blz. 5) dat iedereen die voet zet op Zeeuwse Bodem automatisch een beetje Zeeuw wordt, dan zal het weten schappelijk geheel verantwoorde en voor iedere ware liefhebber bijzonder inte ressante boek zeker snel aan de man zijn gebracht tegen de redelijke prijs van 65, Zeevsche Nachtegael en bijgevoegd, A. vande Venne. Tafereel van Sinne- mal. Besteladres: Benthem Jutting, Middelburg. Ksm. 17

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1983 | | pagina 17